Споделена история от Други

Парковете в България и парковете по света.
Здравейте. Забелязал съм как частници и общини изсичат парковете и ги застрояват. Я нова улица, я някоя кооперация, я нещо друго. И това нещо винаги стои празно. То не се използва. Няма функция. Това е редовна практика в България. Но някой е взел парите, мачка пачките, живее в излишък и грам не му пука. Фоказано е по всякакви начини, дори научно, че когато някъде има парк, изсекат го и на негово място сложат нещо друго, то просто не работи. Това по света е забелязано много отдавна. Затова и в Европа пазят всяко едно дърво. А в България? Юруш с резачката и дърветата в печките на циганите. Каква обаче е реакцията на народа? Мижави протести. Аз не съм бил на протест. Не съм имал възможност. Но ако имах щях да отида. Други не ги интересува. Предпочитат да си стоят на топло в къщи. Останалите? Те ликуват и всячески се опитват да ги оправдават. Ама то било за хубаво, било в полза на народа, не знам си колко човека го искали, а как ги изброи и изчисли, не знам? Накрая, бастисат парка, налеят бетона и онова нещо си седи празно с години. Онези, които много щяха да го ползват нещо не го ползват толкова много. Други пък когато теренът е частен почват сериозно да излизат от добрия тон, поведението им граничи с чобанско и със змии и гущери защитават частника. То било частно, той имал право, къде бил проблемът? Ами има проблем. Това е било парк. Той е бил на всички. Той е отнет от хората. Разбирам, комунягите са го взели от прадядо му и трябвало общината да го върне на него, който няма нищо общо. Аз казвам общините, тоест гражданите да им плащат за тези имоти. После с парите да си прави каквото иска. Него нищо няма да го засити. Нищо не може да го засити. Нека хората да платят този парк да остане за децата им. По-добре, отколкото парите да отидат в някоя частна сметка. Но не. Народът ликува, а после сам не ползва тези неща. Те си ги продават помежду си. И ни представят бившия парк, сега бетон, като нещо хубаво, което е построено за нас и само за нас. Как е за мен като е частно? А общините, почти всички превзети от ГЕРБ, БСП и ДПС, са не по-добри от частниците. Имаше един кмет, паметници на културата бута, паркове сече, за което беше изправен пред съд и после оправдан. Говори този как това било за нас, било изпълнено добре. А какво беше? От пусто в празно, засадиха някакви грозни пръчки. Аз ги видях. Бяха клюнали на една страна и вятърът после ги отнесе. И този "зелен" кмет се опитваше да убеди хората, че трябвало да се съгласят още паркове да се изсичат. Леле, майко! А как стоят нещата по света? Сентрал Парк в Ню Йорк цял свят го знае. И какво е той? Нищо особено. Малко дървета, много павета. Но си го пазят и са горди с него. Той е символ на Ню Йорк. Е, какво пречи тогава Борисовата градина да е символ на София? Какво пречи Западният парк да е символ на София? Какво пречи Лаута и Отдих и култура да са символ на Пловдив? Какво пречи Морската градина да е символ на Варна? Щом може един гол Сентрал Парк да е символ на Ню Йорк и да е известен по целия свят, хора от целия глобус да ходят видят най-обикновени дървета. И там не го изсичат заради улици, булеварди, комплекси, и дума да не става. А ние тука? Ма то има много, това е нищо. Сега много, после много, накрая от гората останал малък парк. Булонският лес е символ на Париж. Мой приятел живя във Франция, редовно ходеше там, много му хареса. Но хората в Европа пазят. Нали искаме да сме като тях? Не, тука който пази парковете и животните в тях го пращат в гората, заклеймяват го като селянин, слагат му диагнози, за които хората учат с години, за да ги поставят, и го почват с каруцарските псувни. Ами бай Ганю затова никога няма да е европеец. От тях ние прихващаме само джендърщината, корупцията, гей парадите и нищо друго. Погледнете как един немец се отнася към животните и как един българин се отнася към животните. Кълвачи изпълзяли, едва несмазани от рязани вековни дървета в града, ми който искал кълвачи да си ходел в гората. Кочина, свинщина, БАЙ ГАНЮВЩИНА! Но те рязали и в горите. Че как да не режат? Учете децата да пазят природата. Дори в Скопие нашите шашави братовчеди пазят парка Гази Баба. В Турция искаха да изсекат парка на площад Таксим. Целият народ се вдигна на протести. Имаше сблъсъци с полицията, пребити протестиращи, арестувани, сълзотворен газ, млад мъж остана без око. Но спасиха парка. А ние? Оправдаваме ги. Ето затова сме на това дередже. Днес ги оправдаваме за това, утре за друго, други ден за трето и после защо сме така? Парк ли е, трябва да остане парк. Не може 80 гофини да е било парк за всички, после някой да каже, че било негово. И да построи нещо, което няма да се ползва от никого.

Коментари

1.   Авторе ти самият си горд пример за БАЙ ГАНЮВЩИНА! все другите са ти виновни, ти си невинен, че нямал възможност да протестираш, но другите твърдиш са длъжни да протесират и изискването ти е за грандьозни протести в които да рискуват здравето си. Нямаш право да изискваш от хората да вършат нещо което ти самият си решил че не можеш да отделиш от времето си или да им втълпяваш убеждения.
Ако ти бе наследил от пра дядо си парче от парк, щеше да се бориш със зъби и нокти за да го получиш да построиш нещо в него с идеята за огромни печалби от наем или продажби, но щом твоя дядо не е имал имот в днешните паркове твърдиш че наследниците на тези имоти трябва да бъдат ощетени.
Сравняваш Държавата ни с 1300 годишна история с държава с 200 години история (САЩ) и повтаряш тяхното разбиране за дълги години (80г) за Сащ това са 1/3 част от цялата история на държавата им и точно от около 80 години Ню Йорк е с това име, допреди това е било градче служещо за разменна монета между завладяващи го европейци от различни държави!!! София е обитавана от 2100 години и носи името София от поне 700 години, кой с кого сравняваш??? Централ парк е парк от има няма 60 години, София има борисовата градина от 150 години, нормално е да се подновяват дървета на 150 години, няма да си жив да видиш централ парк след 90 години как ще подновяват дървета.
Не разбираш нищо от озеленяване и ландшафт но казваш че знаеш какво трябвало да с енаправи. Всъщност сега е времето кандидатирай се за общински съветник и прави с парковете в града в които те изберът "правилна поддръжка"!!!

2.   Значи били мижави протестите? Защо не отиде и ти, по-немижави да са тогаз? Нали много ти милее, защо не отдели поне мъничко време от ежедневието си да помогнеш на каузата и ти с нещо? А?

Защото си типичното, българско, ревящо, сополиво бебенце. Време да отделиш за нещо нямаш, ама да мрънкаш и да ревеш напосоки имаш премного явно. Заради такива като тебе има такива дереджета. ГанЮто вика на страната си ГанЮвщина, Господи мой...

3.   Плямпаш пълни глупости. А едно дърво засади ли ти? В Пловдив Симеоновата градина е изключително добре поддържана. В парк "Отдих и култура" сложиха нови пейки, смениха осветлението, така че да не те е страх да минеш нощем, смениха настилката. Вече във всеки квартал има по две три обезопасени детски площадки с пейки за възрастните. В моя квартал редовно след Коледа някой си засажда елхата в зелената площ около блока. Изсича се да, но и се прави. Това се нарича градоустройство. Сигурно си от хората на които целият свят им е крив и като излезат от дома си виждат само негативното около себе си. Тоест Ганьовецът си ти