Споделена история от Други

Живот на квартира
Как се справяте финансово с живота на квартира? Колко ви е наема, колко голямо е жилището, как успявате със сметки и храна? Изобщо всякакви съвети за балансиране и оптимизиране на разходите биха били от полза :)

Коментари

1.   Аз спазвам доброто старо правило: 50/30/20 съответно за Нужди/Желания/Спестявания. Общо взето недей да даваш за сметки и оцеляване повече от половината си доход. Инвестирай в развитието си - курсове и тн, това е единственият начин да си вдигнеш активния доход. Тези модерни side hustles са ала-бала за наивници. Имаш предполагам професия/занаят, ами натискай, стани най-добрият доктор/юрист/дърводелец или каквото правиш. Гарантирам от личен опит - няма да има криза за теб. Кризата е за нискостойностни кадри на пазара на труда.
Ако си млад специалист без опит може да модифицираш правилото временно на 70/20/10, но това трябва да е с тенденция да го обърнеш скоро време.
Успех!

2.   Взели са заем, плащат го на малки вноски всеки месец, това е ключът към щастието за обикновения човек.

3.   1, като почнете с тия глупости, еди кой си ютюбър тип Юли Тонкин казал, че трябва да харчиш еди колко си процента за еди какво си. Хора, разберете, че няма универсална за всички формула. Няма как чистачката на 700 лв заплата с дете и на квартира да се вмести в 50% за нужди, при нея ще е чудо, ако изобщо успее да се вмести в 100-те %. Както и нито един бизнесмен с 200 бона доход на месец не може да изхарчи 100 к за храна. Освен ако всеки божи ден яде в онзи варненски ресторант, където пържолата струва 600 лв и пак сигурно ще му е трудно да изяде 100 к за цял месец. Ставате смешни вече с вашите тъпи формули и проценти.

4.   Върти го, сучи го, трябва си доход и просто да не харчиш за излишни неща като дискотеки, ресторанти, излишно скъпи телефони, коли и т. н. Ако дохода ти е като масовия в бг 1-2 к, няма как да живееш спокойно и винаги ще си от заплата до заплата. То си е проста математика. Няма как сиренето да струва 15 лв, яйцата 50 ст., тока 100 лв лятото, водата 5 лв кубика, наема на мизерна квартира 500 лв и да живееш с 800 лв на месец, освен ако не ядеш само боб 24/7, не стоиш зимата на студено, се къпеш веднъж в месеца или не спиш по пейките. Това е самата истина.

Промени си мисленете. Не питай как да мизерстваш още повече, а как да изкарваш повече. Ти така или иначе разходите си кой знае колко не можеш да ги свиеш. И 300 лв да станат, ако заплатата ти е 1000 лв, пак няма да станеш милионер. Но виж ако изкарваш 5 к, а харчиш дори 2 к, пак си 3 к напред. Започни да мислиш в тая насока.

5.   Да се стискаш не е вариант. Младостта ти да мине в скитски живот.

6.   За живот на квартира си трябва доход....

7.   Няма един отговор, зависи от случая: колко сте на брой, какъв ви е доходът, какви са ви разходите? Наемът е най-важният разход и е желателно да е възможно най-малък. Просто няма как да се пести за личен имот, ако парите отиват при друг. Съветът ми е да правиш/те компромиси, за да пестите пари. По-малък апартамент, в безопасна и непрестижна зона на града, ако трябва дори със съквартирант/и. Просто няма как иначе да се спести, все отнякъде трябва да дойде компромисът.

8.   На нас приходите ни са 3600лв., а постоянните ежемесечни разходи към 1800-2000лв. (за двама човека).

Наема е 800 за просторен двустаен, отопляваме се на ток и бойлет. Сметките за ток най-много са били 75лв зимата.
Другите сметки като интернет, телефони, вода, абонаменти към стрийминг платформи, градски транспорт са още около 150лв всичко. За храна даваме около 800лв (включва пазаруване на всичко необходимо излизане за обяд с колегите в офиса). За бензин зависи къде ходим, но пишем и там 100лв. ежемесечни.

Между 15 и 20% гледаме да спестяваме, тоест между 550 и 700лв.

Останалите около 1000лв остават изцяло за непредвидени разходи, забавления, джобни и други глезорийки. Всеки от нас си знае, че има по 15лв джобни на ден и ако иска да си купи нещо за 100, то трябва да бъде по-скромен с харченето известно време преди или след това. Не е трудно постижимо, тъй като тези 15лв са извън храната, пътните и всикчо необходимо, за да живееш спокойно и обикновено се харчат през почивните дни - през седмицата трудно остава време за тях. Определено трябва самоконтрол обаче, за да не изчезнат още в началото на месеца всички заделени пари.

Сега като се замисля и ние сме по схемата 50/20/30, но не е умишлено това - просто с това разполагаме.

Ако имахме повече приходи, примерно 5000лв, щяхме да даваме около 40% за сметки и храна. Спестяванията (20%) щяха да скочат на 1000лв на месец, а джобните щяха да станат 1500-2000лв., тоест средно по около 28лв на ден на човек - въпреки че на пръв прочит изглеждат доста, по съшия начин човек трябва да си прави сметката кога, за какво и по колко харчи, за да не свършат рязко и непредвидено.

9.   Авторката - номер 8, благодаря ти за коментара! Такива обстойни и информативни отговори очаквах. Коментарът ти ми дава надежда, че и при нас ще се получат нещата.
Номер 7 - двама човека сме, засега само единия работи, скоро и на мен ми предстои да започна работа.