Споделена история от Други

Защо трябва 24 май да е национален празник?
Това е някаква шега сигурно. Въобще не мога да схвана аргументите им. Кирилицата била голям принос на България към световната култура и заради това трябвало да стане национален празник. Ами че то по същата логика италианците трябва да напрявят национален празник денят в който са създали латиницата, гърците денят на раждането на Питагор, а американците денят на кацането на Луната. А и ние други успехи нямаме ли, че само с това се хвалим? Ами аз ще ви кажа, нямаме явно. Да не говорим, че без 3 март е нямало да има и 24 май. Официален празник щеше да е раждането на Ататюрк, ама върви им го обяснявай това на гербаджиите и техните патерици.

Коментари

1.   "Без 3 март е нямало да има 24 май". Гледам и не вярвам на ушите си каква мисъл прочетох. Силно се надявам това да е тролски коментар, че иначе е много тъжно. 24 май е точно около 1000 години преди 3 март, не че нещо. :D И всъщност 3 март не е нито обединяваща, нито толкова важна дата за всички региони на България. Просто един предварителен договор с участието на няколко велики сили, част от геополитическата игра на Балканите и борбата за влияние.

Иначе аз лично смятам, че най-подходящ национален празник ще бъде или утрешната дата, 6 септември, или 22 септември.

2.   То без създаването на Италия е нямало да има и националния им празник, който няма нищо общо с това, нито пък националният празник на Русия е щял да съществува без освобождението им от монголците. Такава логика не съществува. Провери националните празници на държавите и ще се убедиш сам. 24ти май е гордост за България. 3ти март е спомен за кофти минало и това как някой друг ни е освободил, щото Гоньо е гледал си е гледал айляка. 3ти март е ден за помпане на омраза срещу турците, които нямат нищо общо с хората от 14ти век, и поклон пред Русия. Пълен ташак.

Впрочем, познанията ти по история са доста трагични, за да твърдиш, че Италия трябва да празнува създаването на латиницата. Но повечето като теб са така.

3.   За мен е по-логично да празнуваш постижение, а не това, че си престанал да бъдеш роб. И на всичкото отгоре се е наложило някой друг да те освобождава, понеже си бол достатъчно некадърен да се освободиш сам.

4.   Трябва, защото така заповядоха нашите господари. Не трябва и спомен за Русия да остане. Другите "причини" са глупотевини.

Да му мислят Цар Освободител и Александър Невски.

5.   Българи, осъзнайте се! За това ли гласувахте? Сменят ви конституцията, за да сменат националния празник. Гаврят се с вас, но май си го заслужаватвще, щом не взимате отношение за хилядите зверства над ваши сънародници! Мразя ви от сърце, мразя се и аз, че съм се родил тук само да страдам. Празника.. празника няма вече значение и за мен драги сънародници. Едва ли има значение и за вас. Важна е заплатата, бирата вечер, псувнята пред екрана.
Лека вечер! И да не забравите сутринта да си сложите розовите очила.

6.   Според мен всичко свързано с Русия трябва да се изкорени, защото нищо добро не е дошло от тях. Пределно ми е ясно, че мнението ми не се харесва, но това е, защото 45 г. ви лъгаха как са ни освободили, колко велик строй са ни дали руснаците в лицето на комунизма, как сме братя славяни и т. н. В същото време всичко, свързано със своеволията на руснаците се прикрива. Прикрива се какво е правила съветската армия през 40-те с българите, как е изнасилвала български жени и убивала български деца и мъже. Прикрива се как е била избита интелигенцията. Прикрива се, че след Освобождението са ни тласнали към война със Сърбия, прикрива се за користните цели, за които са ни "освободили", не се говори и колко изостанахме технологично по време на соца, даже самия бай Тошо го каза в залеза на комунизма след посещение в Япония, за репресии, Възродителен процес и тем подобно също не се говори много. Това, че изгониха кадърните честни и умни хора също. Ама върви го обяснявай на Ганьо, на който хляба му бил 5 стишки, та затова трябва да лапаме на мурзилките, че са ни натресли комунизма.

7.   до 5. Щом питаш.... да, за това гласувах.

8.   Автора

1, 2 и 3, вас никой не ви е карал да празнувате 3 март и да почитате саможертвата на българските опълченци. Но поне не разделяйте българското общество по подобен позорен начин! Как си позволявате да противопоставяте 24 май, на 3 март или 6 септември? Ама тук тази дискусия се води още от десетилетия като се замисля. В миналото пък твърдяхте, че не е имало турско робство. Жалки хора!

9.   3, "И на всичкото отгоре се е наложило някой друг да те освобождава, понеже си бол достатъчно некадърен да се освободиш сам. "

Некадърни са ти познанията по история! България просто не е могла да се противопостави самостоятелно на огромната Османска империя, разположена на 3 континента, въоръжена с последен модел първокласни западни оръжия! Без Русия ние напрактика сме щели да си стоим под турско робството до ден днешен както са кюрдите! Но вместо това ние получаваме напрактика пълен суверенитет, територия по-голяма от тази на Сърбия и Гърция без да включваме Източна Румелия. Жалко наистима не успяваме да осовбодим Македония, но за това може да благодариш на своите западни кумири. Също така Освобождението след 5 века ни поставя обратно на европейската карта, приемаме собствена конституция (която в момента вие се опитвате да изтърбушите) и не на последно място - получаваме възможността да честваме свободно 24 май! Вместо това сега щяхте да чествате като официален празник курбан байрам, така че се благодарете, че е имало няколко хиляди смели опълченци по онова време които да отстоят свободата на България! И между другото честит 6 септември, но не на теб, които сеят разделение и противопоставят българските празници!

10.   Защото е единственият изцяло български празник, от който лъха българското величие! Защо трябва да възхваляваме съветската армия или да оплакваме 5-вековното турско робство? Докога? Време е величието на България да се завърне и усети из цял свят. Стига толкова поклонничество и страдание по една пренаписана история.

11.   Автора

Да ви задам един въпрос. Ако Русия беше подкрепила Съединението и то ли щеше да е геополитическа игра, а не български празник?

12.   9, и все пак да сме били роби не е гордост, че да празнуваме, че сме престанали да сме роби. Това е като да си честитим банята. Нормалното състояние би трябвало да е да си чист/свободен, а не да празнуваш, че си се изкъпал/освободил. Това е по-скоро срамно.

13.   11, ако от Русия бяха дошли само хубави неща, щях да я обичам, но истината е, че не са. Затова и я мразя.

14.   Какво се е случило на 24 май? Това е дата на църковен празник 11 май по Юлианския календар, пресметната по Григорианският календар на 24 май. На тази дата нищо не се е случило, чества се само от 110 години, с цел демонстрация на българската православна църква срещу османци, гърци и сърби, нищо повече! Тоест това е ден избран за оповестяване на омразата и разделението от съседите. Нито някой важен е роден или умрял, на тази дата, нито нещо е създадено точно на датата.
Номер 1 твърди че някой е отбелязвал 24 май преди 1000 години, моля да докаже твърдението си!!!

3 март е ден на създаване на третата българска държава, на този ден е подписан договор, че се признава наличието на държавата! Преди тази дата държавата я е нямало, територията е била османска област.
До 12 никакво робство не празнуваш!!! Пра пра баба ти не е била робиня и на този ден не е получила освобожденив от робството си, до датата 3 март тя се е водила гражданка на османската империя, след тази дата се е водила гражданка на България, това е!

15.   14, нямаш понятие от българската ди история (ако си българин, въобще). На 3-ти март е подписан Санстефанският предварителен мирен договор и е сложен край на Руско-турската война. Няма нищо общо с нас тази дата. Впоследствие дори покрай този договор сме ощетени с територии и блага. Нахлуват у нас и съветските армии, които крадат, убиват и изнасилват уж, защото сме им били длъжници за "одвобождението". Това обаче не се казва в прав текст в учебниците, защото историята се пише от победителите. ;) Виж как пофменят историята в Донецк в момента. Знаеш ли как е описана Русия в учрбниците на децата в окупураните територии на Украйна? Толкова сте глупави някои хора, че дори да виждате ясно истината, пак си дъвчете едно и също...

16.   Така както са го подкарали с тая педерастия и джендърия, нищо чудно и скоро да направят 2 февруари национален празник (интернационалния ден на педерасите, травеститите и джендърите). А Трифон Зарезан вече го изместиха от 14 на 1 февруари, та да остане място на 14-ти само за педалския им "свети валентин"... Без коментар!

17.   13, мразиш Русия, защото са те освободили от 5 вековно робство? Никой не те кара да я обичаш, но да мразиш?

18.   12, а американците защо празнуват на 4 юли? И те ли се гордеят че са били роби по вашата логика.

19.   17, не са ме освободили. Това са комунистически интерпретации. Самият Левски е мразел Русия и е знаел, че освободят ли ни, ще да ни и поробят, както и става напрактика. "Освободили" са ни, за да си гонят техните интереси, а за това "освобождение" сме си платили всичко с лихвите. През 40-те съветската армия е извършила много извращения тук, но това се прикирива. Отделно с комунизма ни върнаха 100 г. назад и до ден днешен сме кенефа на Европа благодарение на него и комунистическите чеда, които все още ни управляват. За репресиите да не говорим.

20.   18, поне са се освободили сами. А и 3. 3. чисто и просто се подписва мирен договор между Русия и османската империя, с който слагат край на войната. Няма общо с нас, освен че попадаме в сферата на влияние на миурзилките

21.   По-спокойно. При соца 3 март си беше обикновен работен ден и никой не го празнуваше. За разлика от 9 септември и Октомврийската революция-7 ноември, който пък си беше съвсем чужд празник. Сега точно социалистите - бивши куманяки най-много се тръшкат за 3 март.
Между другото в Сан Стефано на подписването е нямало ни един българин.
Най-достойната дата е 6 септември.

22.   3 март е точната дата за национален празник, друга дата няма смисъл.