Споделена история от Други

Как мога ползвам телевизор без кабелна?
Здравейте, студент съм в 3 курс в София и имам нужда от съвет за един съвсем дребен проблем. Живея скромно, в една стая под наем, на последен етаж в стара кооперация. Имам телевизор кинескоп, който беше вързан с кабел на А1, но преди време този оператор спря излъчването на аналогова телевизия. Понеже живея сам, а например през летата съм при семейството си и когато се върна ми е много неприятно постоянно в тишина. Пускам го и често дори не го гледам, особено като имам работа. Използвах телевизора за бял шум, да имитира присъствие на други хора около мен, но след прекъсването от страна на А1 вече телевизора се превърна в неизползваем. Та въпросът ми е - има ли някакъв вариант да се върже към мрежата такъв телевизор без да се сключват договори и тем подобни излишни разходи? Дори и една програма да има само - все е нещо. Бяха ми казали вариант с декодер и антена, но това пак е разход, макар и еднократен, а и имам интернет модем свързан пак там и не знам дали ще стане.
Ще бъда много благодарен на всеки компетентен по темата, който отговори!

Коментари

1.   Няма как да стане това, варианта ти е антенка и декодер/приемник за цифрова телевизия. Другия вариант е модерен телевизор, който да свържеш с интернет и да гледаш онлаин, например bTV, BNT или пък Ютюб.

2.   Ти сериозно ли?
Има ефирни декодери. Втора ръка са евтини. 2010-та хората си накупиха много. Служат точно за това - да приемаш ефирната цифрова телевизия и да я гледаш на стар ТВ.
Огледай само телевизора дали има друг вход освен антенния. Щото ако няма, избора на декодер малко се стеснява - трябва да има модулатор, за да вкараш сигнала през антенния вход на ТВ.
Освен въпросното устройство други разходи няма да имаш - безплатно е.

4.   Може да хващаш ефирна телевизия (DVB-T), но ако е с кинескоп, т. е. стар с аналогов тунер ще ти трябва от ония кутийки, които пробутваха по 40-50лв за да се ползват старите телевизори. Сигурно ги има на безценица в OLX, но по-добре би било да е LCD телевизор с вграден цифров тунер. Иначе ще имаш май 5 канала бяха или 7.

5.   Пускаш си музика на компютъра и проблемът с тишината е решен. Аз пък съм депресирана, заради целият, тотален и постоянен шум наоколо- то, че ремонти отвсякъде, че лаещи кучета и пред блока и по апартаментите наоколо, пищящи и ревящи деца на съседите, постоянен шум от гадни камиони, бусове, автомобили, цигани крещят по улиците на висок глас, все едно са на полето, цяло Лято-шумни косачки за трева, после пък-резачки за дърва, тъпите съседи-постоянно нагоре-надолу с асансьора, типовете от горния етаж-луди на тема ремонти, луди по чалгата, футбола и крясъците, долу пред блока-от 6 сутринта до 4 часа на другата сутрин-постоянен стържещ шум на разни допотопни, стари автомобили и мотори, лудия съсед отгоре си шкурка пода до 1-2 сутринта, постоянно все някакви мебели мести по паркета си-страшнооо. Няма покой, няма тишина, тотална лудница. В последните години тоя жалък свят се пренасели. Със закон трябва да забранят раждаемостта, че дори свеж въздух не остана за дишане от тая пренаселеност. Светът се пренасели с идиоти. За нормалните, свестни хора, не остана миг тишина и спокойствие. Отиваш на море или др. почивка -и там същата лудница.

6.   Вкъщи ползване обикновена антена. Около 20 см висока. Стои до прозореца и хваща няколко канала.

7.   Има антени за вътршено ползване, пасивни струват около 20 лв, по скъпите са с усилвател и се захранват с адаптер. Почти всички телевизори след 2012 могат да приемат сигнал без декодер. Много зависи на какво разтояние си от тв кулата, също в приземно помещение не ти препоръчвам антена. Каналите които евентуално ще хванеш са 10-12, бнт, бтв, нова, the voice, planeta и др

8.   Можеш онлайн да гледаш тв. Националните телевизии имат тази опция.

9.   Номер 6, йко ТВ е стар и не може да приема цифровата телевизия по стандарт DVB-T2, антената няма да помогне.

10.   Има телевизори по 150 лв. То едно устройство за стария да си вземеш, пак ти е 50 лв и най-вероятно няма да проработи. Не се излагай, ами си вземи едно телевизорче 24' (най-малките, които се предлагат в момента) за 150 лв. Даже ако и толкова не ти се дават, за 50 макс. може да си намериш и втора употреба.

11.   От 6 до 9. Не знаех за това. Значи добре че е нов телевизора ми. Явно има вграден декодер вътре. Антената наистина беше евтина към 30лв и хващаме 5-6 канала.

12.   С айфон ли си?