Споделена история от Други

Усещате ли бедността
Здравейте, от София съм и според мен последните 2-3 години стандартът започна да пада.

В смисъл виждам хората как се обличат, какво пазаруват, как живеят и

Мисля, че е доста по-скромно отпреди 4-5 години да речем. За по-малките градове не знам как е, но дори в централните части на София около Раковска и Дондуков, където минавам редовно виждам, че нещата не са като преди.

Честно казано аз нищо лошо не виждам - хората стават по-смирени и добри сякаш, просто преди всички материално гледаха на нещата, живееше се страшно показно и на кредит сега като чели лека по лека започват да се СЪБУЖДАТ хората и да разбират, че лесните пари и живота на кредит са до време.

Как мислите, ще продължи ли събуждането и паднал ли е стандарта последните няколко години?

Коментари

1.   И да и не.
В момента е ужасно скъпо, преди баничките бяха левче, сега са 3. Всичко скочи двойно.
Но … всичко зависи от доходите, мисля че в България повече от всякога има глад за кадърни кадри. Примерно в моята света преди 3 години средната заплата за инженерна длъжност беше 2-2, 5К, в момента е 5-6К. Така че лично аз не мога да се оплача.
Бедността е относително понятие. С тези заплати много хора се юрват ба големи кредити, за почивки, за скъпи коли, което за мен е абсолютно необосновано, често същите тия след година щракане са потънали в борчове или поне дават голяма част от бъдещите си заплати за неща, които фактически са маловажни.

2.   Падна, защото всичко поскъпва, а заплатите не. И аз все по често чувам за хора, които с две заплати и то не много малки пак не смогват до заплата. Аз не го усещам за сега, защото хората като теглеха кредити за джуки и почивки аз спестявах и инвестирах. Сега инвестициите ми точно заради инфлацията гърмят нагоре.

3.   И продължа - то е близко до акъла, че като всички теглят кредити, ще дойде инфлвция и това е червена лампа, че е време да спестяваш и инвестираш, че при инфлация инвестициите ти да вървят нагоре. Трябва да си много глупав да харпиш и теглиш заеми преди инфлация и после в кризата да се чудиш как да ги връщаш. След време като падне покупателната сила и като вдигнат лихвите, за да намалят инфлацията пък ще дойде краш на имоти например. И хората като се чудят как да си спасят имотите от банките, аз ще ги купувам на безценица и после ще чакам следващия цикъл да им ги продавам обратно на тройни цени.

4.   Не към забелязал. На няколко пъти резервираме с жена ми и детето уикенд и за СПА в големите курорти (Велинград, Сандански, Хисар и др) Ами са ти кажа, че в хотели дето спа уикенд ти е 800 и кусур-900 дори 1000 лв уикендите са заети месеци занапред! Едва се вреждаме. И като отидем кола за под 50 бона не виждам. Около моловете и по центъра същата работа (от Пловдив сме). Не знам за какъв спад говориш. Според мен спадът е при хората, които по дефолт са си бедни или на прага па бедността. При високата средна класа и богатите нещата са или същите или по-добре.

5.   Аз преди пазарувах дрехи втора употреба, сега не ползвам такива. Взимам повече, но и харча повече.
Парите не ми стигат, имаме и деца. Всичко е доста скъпо, човек трябва да си прави сметката.

6.   Това сега което виждаш е от години така, даде се яснота, преди не се знаеше, но го има и това нещо, че стандартът е по нисък, нормално е..

7.   Масово по света се случва това според мен. Живея в чужбина и работата ми е такава, че ни се плаща на свършена работа. В момента е толкова зле положението, че изкарвам 30-40% по малко спрямо преди три години например а цените са значително по високи, за някои неща дори двойни. Не знам колко време ще продължи това но според мен инфлацията няма да си тръгне скоро.

8.   4 все пак там ходят хора от цяла България, но не са постоянно на почивки и всеки уикенд. А във Велинград стана супер скъпо. В мола не е задължително да пазаруваш, може да разгледаш само и да се разходиш.

9.   Не, не я усещам. Всеки пазарува като луд. Както каза 4-ти в Пловдив молове, барове и кафета са пълни. Дори в работно време да минеш по главната трудно ще намериш къде да седнеш. Колите не намаляват, дори се увеличават, въпреки спекулацита с цените на горивата. Скоро бях и в малък град в северна България - там почти няма къща, която да не е санирана, в дворовете джакузита, басейни, градинска мебел за не по-малко от 2 бона, пълни с какви ли не детски играчки... Върхът беше някаква Панамера паркирана на центъра на града (почти село). Съмнявам се да е на някой дилър, защото населеното място е едно о т най-спокойните с почти нулева престъпност, да не кажа и че няма. Баща ми е от там и никога не съм чувала за обир, нападнат човек, или убийство. Дали с пари изкарани в чужбина или тук не знам, но стандартът сега е по-висок.

10.   4, а знаеш ли колко хора не пътуват и веднъж годишно? И там трудно ще се вредиш, много народ.

11.   Аз съм бизнесмен Ит инвеститор, ходя редовно по проститутки и знам че са вдигнали цените, но не бих казал че са бедни. Около мен всичките програмисти са богати така че не, в България бедност няма

Един от многото

12.   Трудно е да се каже за всеобщото положение!

Важно е при теб самия нещата да са нормални и да имаш достатъчно средства за препитание!

Тук най-добре е човек да е по средата! Не е добре нито да си богат, нито да си беден!

13.   11, колко струва една по-качествена?

14.   Коментарът на номер 7 е точен.

15.   Къде я виждаш? Кафенета и заведения пълни постоянно. Магазините пълни с храна, дрехи, техника и се купува.
Бедност значи нищо да няма никъде.