Споделена история от Други

Как да купя апартамент
Решил съм да закупя апартамент, дори и малък, вместо да се влача по квартири. Градът е Пловдив, в момента плащам 400 лв. наем. Гледам апартаменти спрямо сегашното ми положение и съм се ориентирал към нещо 55-70 квадрата, двустаен, тристаен или двустаен с възможност за преустройка в тристаен. Вариантите ми са 2 ново строителство на шпакловка и стар панел от 70-90-те за пълен ремонт. Лично предпочитам на шпакловка и гледам масово вървят 1000-1100 евро/квадрат, тоест без обзавеждане идва на грубо 60000-70000 евро, слагам и обзавеждане, поне първоначално (основно баня и кухня като най-скъпи) за 10000-15000 евро, тоест като крайно сума идвам на 70000-85000 евро или по друг начин казано, то ще ми трябват 160000 лева кредитиране. И тук започват чуденките, изобщо възможно ли е? Какви други такси имам като нотариусите и т. н., задължително ли е самоучастие в в размер на 10-15000 лева поне? Тогава ще ми трябва втори потребителски кредит, дори не на мое име, а на родител примерно, тъй като като финанси имам грубо 3000 лева. В момента дохода ми е малко плаващ, водя се на минималната, но реално взимам 1300-1400-1500 лева. Към агенция се чудя дали да се насоча, евентуално, ако има нещо за 800-900 евро на квадрат :/ и т. н.

Коментари

1.   Първоэсе обърни за кредит, но с тази МРЗ това ти е по-големи проблем, търси си работа с реални осигуровки това е МНОГО, МНОГО важно!

2.   Не става толкова лесно. Аз взимам двойно на теб плюс жена ми повече от теб и пак не е лесно. В твоя случай малко невъзможно. Банките затегнаха условията и вече искат минимум 20% самоучастие. Отделно имаш около 7% нотариални и банкови такси. При 70 к евро апартамент ти трябват 14 самоучастие плюс около 5 такси, значи 19 к евро или 38 к лв. От там нататък за ремонт и обзавеждане. За ремонт и обзавеждане както си писал 20-30 к на първо време, после и още толкова. Т. е. като за начало трябва да имаш едни 60-70 к лв.
Такъв кредит на МРЗ няма кой да ти отпусне. Дори да ти отпуснат, вноската по ипотечния ще е 500 лв плюс 700 по потребителския. Т. е. трябва да фотосинтезираш.

3.   Знам, че не е лесно, но наистина е добре да си осигуриш първо по- стабилни и високи доходи преди изобщо да правиш планове за такова високо кредитиране.
Да, добре е да имаш някаква сума за първоначална вноска за покупката на имот.
Ако имаш все още останал друг кредит, най-разумно е първо да го изплатиш него.

4.   Няма да ти отпуснат кредит; осигуряваш се на прекалено ниска заплата — банката я интересува на хартия колко взимаш, получените доходи „под масата“ не можеш да ги докажеш по никакъв начин. Помисли първо в тази посока — работа с реални осигуровки, реална заплата и реални доходи, които да можеш да докажеш. Това е първата стъпка.

1-2 години минимум ще са ти нужни, защото все пак няма да ти отпуснат кредит, ако си в изпитателен срок на новата позиция. Също — ако взимаш под 1800 лв. чисто, предвид инфлацията и всички разходи, пак няма да ти отпуснат кредит и вероятно ще ти откажат — рисков си им и няма да искат да си загубят парите. Изобщо — и с кредит не е никак лесно. Сумата за самоучастие варира — вероятно между 15 000 и 20 000 (преди 3-4 години можеше и с 10 000, ама вече всичко е нагоре, вероятно знаеш). За нотариуси и разни такси си приготви поне още около 5000-6000 лв., зависи и какви са условията — една приятелка си взе апартамент, в който строителят не пожела да се разплати с Топлофикация, Софийска вода и Електрохолд, та тя и съседите ѝ трябваше да събират доста пари допълнително за свързвания, отваряне на партиди и т. н. Искам да ти кажа просто, че нещата не приключват с единия кредит и мебелите… сериозна и дългосрочна инвестиция е — трябва ти голям капитал дори и да теглиш заем. Разбирам желанието ти, но за да го осъществиш, трябва да имаш готовност за много усилия и работа.

5.   Не е задължително да платиш 10% аванс. Аз си купих жилище за 50 000лв и платих 2000лв аванс. Брокерът ми го договори. Ако не работиш с такъв, ще трябва да го уговориш сам.
Таксите при нотариус са страшни - аз платих към 3500лв. Особеното е, че ти веднъж плащаш за покупка на имота и след това за ипотеката. Тоест плащаш два пъти за нотариално прехвърляне. Мисля че и от банката, и от собствениците, ако получиш съдействие, може да се договорите при нотариус да е обявена по-ниска стойност на имота (което е измама, но често правена). Само че не знам каква е точно далаверата и как става това с отпускане на кредита.
Ако работиш с брокер, и на него трябва да платиш. В моят случай май беше към 1500лв. Аз бях доволна от помощта им, разясненията и цялата подкрепа по време на процеса, така че съм от малкото, които не жалят тези пари за брокерската услуга. На мен ми бяха много полезни.
При сключване на ипотека трябва и да застраховаш имота. В моят случай е към стотина лева за година и май беше задължително да ги платя накуп, но може и да греша. Имаш и такса за разглеждане на документи - в моят случай май беше към 300лв.
Други такси мисля че е нямало.
С минимална заплата обаче не знам дали ще ти отпуснат такъв кредит, наистина. Аз нямах съмнения, че ще получа одобрение, защото жилището беше на ниска стойност, заплатата ми е доста над минималната, а вноската е много малка част от заплатата ми. Нямаше как да има спънка.

6.   Някоко съвета:
С МРЗ не се надявай на кредит за жилище, трябва да имаш поне 6 месеца осигуряване на 1700 лева за да тръгнат да се замислят дали да ти отпускат за жилище.
Разполагай се според чергата си, мераците ти за 60-70 кв. м жилище, при условие че работиш за ниска заплата са доста нелогични, човек в днешни дни с заплата под 1500лв трябва да се радва ако му дадат кредит за гарсониера. Слез на земята!
Никой няма да ти даде кредит за жилище в размер по голям от цената на самото жилище, няма как да ти дадат 160 хил кредит за жилище което струва 135 хил по документи, ипоечния кредит ще е в размер не по голям от 80 % от цената на жилището, тоест не се надявай да ти отпуснат повече от 110 хил лева.
Самоучастие е задължително в размер около 20% от цената на имота, трябва да имаш заделени 30 хил за самоучастие, за агенцията и нотариус ще трябват още 10 хиляди или общо трябва да имаш 40 хил лева за да тръгнеш да търсиш кредит за жилище на цена 135 хил лева!
За обзавеждане трябва да отделиш още пари.

7.   Е ти пък искаш 100% да ти платят всичко. Ако нямаш поне 15-20% от парите, мисля че не си за кредит. Имай предвид, че ако някой ден спреш да плащаш кредита, не само че ще ти вземат апартамента, а след като го продадат вероятно на ниска цена, после продължаваш да дължиш остатъка. Не е като в САЩ гаранция за кредита да е само имота и банката да се оправя после. Тук е двойно подсигуряване (за тях).

8.   Ако ставаше така с 1500 лв заплата и то недоказана всеки да купува жилище ехеее. Очакванията ти са меко казано нерелеастични.

9.   От номер 5.
6 е прав за това, че банката не покрива 100% от сумата. В моят случай жилището беше оценено на 80 000лв и от там дойде възможността да си изтегля заем за цялата ми нужда сума от 48 000лв. Което ми напомня и че че плащаш за оценка на имота - нещо от сорта на стотина лева може би, не съм сигурна.

Не ти пречи да отидеш в банка или да се съгласуваш с "независим" кредитен консултант, които да ти разкажат малко повече за това какви са възможностите сега, към какво трябва да се стремиш, за да получиш сега желаното. Ако имаш предварително одобрение за кредит, ще знаеш с каква сума можеш да разполагаш.
Мисля че се плаща за целта, но пък ще ти е чудесен ориентир чисто финансово от твоя страна как стоят нещата.

10.   Виж, не се върти с кредит за апартамент. Не и сега.

Инфлацията е висока, лихвите се покачват, въобще не се знае в тази несигурна среда дали ще успяваш да си погасяваш вноските.

Много по-добре е ако ще взимаш нещо да е евтина селска къща, която полека-лека да оправяш.

По селата ВСЕ ОЩЕ има евтини имоти.

Недай боже ако стане беля и света влезе във война(има немалка вероятност) хората веднага ще се разбягат по селата, градовете ще го отнесат най-тежко

Т. Т.

11.   Не купувай сега. Събирай пари и изчак. Прогнозите са за охлаждане на пазара.

12.   Пускай фишове, за бедняците на минимална заплата това е шансът.

13.   Благодаря на всички. За МРЗ по принцип е така, но с шефа ми сме приятели и аз съм казвал, че особено за жилище ще ми е проблем, неговите думи бяха "Ти си намери, реши го, имаме позиции насам-натам, ще ползваме жокери". Вярвам му, все пак е влиятелен човек, но като цяло не обичам да разчитам на други хора. Втори плюс ми е, че не съм сам. Имам партньор до себе си, г/д и тя финансово е на като мен. Колкото и да не ми се иска обаче да падам, явно ще трябва да стиснем зъбки още 2-3 години, поне да съберем 5-цифрена сума, че да имаме за самоучастие, нотариусите и т. н.. Колкото до това с охлаждането на пазара и т. н. - спрете да вярвате в дядо коледа. Въпроса не е дали цените ще продължават нагоре, а колко бързо. Тук до преди 5-10 години ръста беше малък, почти нищожен, апартаменти се продавача за дълго ме ду 300-400 евро/кв. В последните години се вдигнаха на 600-700 и от 2-3 години насам вече са двойни, под 1100 евра трудно. Лично мнение, е че няма да има отново такъв скок, но в близките 2-3-5 години, тези 1100 евеа сега, ще са 1300.

14.   13, извинявай, но си много наивен. Шефа ти няма привилегията да преговаря лично с банки. Той е една пуча въшка в сравнение с банката. На него така му оттърва да ти каже. Ти му кажи да те осигурява на реален доход, най-малкото за да не се пенсионираш някой ден с 200 лв пенсия. Да не говорим, че при евентуални болнични/безработица и т.н., ти няма да получиш нищо. Ако реши да не ти плати последния месец, преди да напуснеш, пак не можеш да му направиш нищо. Изобщо вместо да ти се обяснява колко влиятелен бил, да вземе да те осигурява на реалната заплата, а не ти после да чупиш пръсти пред банки и институции. Най-лесно е да се каже "не бери грижа, аз ще оправя нещата".

И изобщо гледай да си повишиш квалификацията и да се котираш на пазара на труда по-добре, защото с тия 1200-1500 лв, утре като ви се роди едно дете, остави да купиш апартамент, ами няма да ви стигат на вас, ако ще и жена ти да взима още толкова. Цял живот ще плащате наем на онзи, дето духа.

15.   14, има разлика от шеф до шеф. Моят е помогнал на една от първите си служителки да си купи апартамент в София, като й е станал гарант, както и многократно е съдействал на жени, канещи се да станат майки, с увеличаване на осигуровките, за да взимат после високо майчинство.
Не казвам, че е по-добре да се взимат пари под масата, защото в долу-горе всеки аспект влияе отрицателно, но просто казвам, че има хора, на които може да се вярва.

16.   15, много е читав, ама иначе те преебава с ниски осигуровки.

17.   Ей, за 4-5 дни оплюхте и мен и човека.. Всъщност съм мега щастлив, защо ли? Още отпреди 2-3 седмици бях харесал един апартамент, чисто за спорта преглеждах (както преглеждам и мобилето за коли) и преди 3 дни мисля нещ осе заговорихме с шефа и той ми казва "Дай да го погледна апартамента, да ти кажа дали си заслужава", погледна и ме пита "Много ли ти е на сърце? Кажи честно" и аз му казвам да, човек, и големината, и цената и всичко ме устройва повече от добре. Казва ми - звънкай на номера, ако е наличен да действаме. Аз му казвам, човек, нямам пари, нито за нотариуси, нито за самоучастие и т. н. и той казва, виж дали е свободен апартамента и повече не го мисли. Звъннах, наличен е, на другия ден уредихме оглед, всичко точно на място и стигаме да купуването. С шефа отиваме в определена банка Х, като аз през цялото време мълча и ми е като сън. Вътре няма да казвам какво и как сме говорили, но накратко апартамента струваше 65000 евро, но реално струвал нещо повече ли, много не разбрах, но ще ми отпуснат пълната сума. Остават парите за такси, нотариуси и т. н., които шефа ми каза, че ще ми ги даде на заем и всеки месец ще ми спира от заплатата, колкото аз кажа :) Аз направо съм в шок. Накрая го питах, добре де, за помощта в банката мога да разбера донякъде, ама защо ще ми даваш пари? Отговора му беше "Виж сега, когато човек не е спокоен прави грешки, а твоите грешки струват пари както на мен, така и на теб, така и на колегите ти, и на счетоводството, и на всички. "

18.   До 17 в такъв случай кажи на този човек че се чувстваш неспокоен защото не притежаваш собствено ламборгини най-нов модел

20.   15, сигурно и с правенето на бебето е помогнал.

21.   16, моят шеф не ни е преебавал с ниски осигуровки. Просто получаваме да речем 1000лв заплата. Преди да излезеш в майчинство те назначава на 2000лв да кажем. И първата година взимаш една различна сума, която ти дава спокойствие с бебе на ръце. Не знам подробности, тъй като не съм излизала в майчинство.
20, не знам да е помагал за чужди бебета освен своите, но всичко е възможно. Не ми влиза в работните задължения да проучвам личните му дела.
17, супер, честито! :-)

22.   20% самоучастие е добре да имаш. Много малко са 3000. 00лева.
Нотатиални такси и брокер ще ти трябват поне още 5%.
Моят съвет е щом сте двама събирайте още 2 години оне пари. Малко ще се лишавате, но ще успеете
Важно е също приятелката колко взима и на какво я осигуряват.
Двама сте ще се справите. Шефа данп съдейства с връзки в банката.