Споделена история от Други

Защо продавачите прибягват до брокери
За купувачите е ясно, че нямат никаква ползва от брокери, но ги ползват поради единствената причина, че са узурпирали всички обявени за продажба имоти.

Обаче не разбирам защо продавачите са склонни да дадат едни 3, 6% на брокера, само за да направи няколко огледа. Това са едни 15 к лв за среден апартамент в София.

Айде ако човека живее в чужбина или друг град и няма възможност да идва всеки ден в София, разбирам. Или ако е прекалено ангажиран, разбирам. Ама защо 90% ползват брокери, каква ползва имат?

Коментари

1.   Аз съм брокер и мога да ти кажа, че без брокери няма да има сделки. Нашата работа е най-важна и абсолютно незаслужено е целия хейт към бранша

2.   И аз това се чудя. Сега не знам как е, но около 2007г бяха станали супер нагли - пробутват договор, че са с изключителни права, т. е. получават си комисинната дори сам да си намериш купувач. Хващаш се с един брокер и си обречен той да си прибере комисионната. При купувачите уж трябва да ти гарантират безпроблемност на имота, а накрая като се окаже, че не е платено нещо се измъкват и не искат да покриват сметката сякаш не е тяхна работа.

3.   брокерите са като пиявици. Като видят обява за продажба започват да звънят нон стоп, да правят фиктивни огледи да ти губят времето.

Друго което правят пускат една камара обяви копие на твоята, но със завишена цена за да си приберат комисионната. Без да те питат. Или на техните сайтове.

Или водят реални клиенти и искат комисионна от продавача и започват да му обясняват, че сделката ще падне с този клиент ако не мине през тях.

4.   Защото брокерите са безкрайно нагли и продавач няма шанс да обяви имота си за продан и да не му се лепнат поне 10 от тези паразити (често и без съгласието на собственика). Същите естествено надуват цената и обявите са много над пазарната такава.

5.   Аз като си купувах апартамента преди няколко години и казах бюджета си на брокера първото нещо което ми каза е, че парите са малко, и ще мога да си купя апартамент само на последен етаж със скосени стени в кофти квартал и т. н. Една седмица по късно си купих апартамента от строител на среден етаж с прави стени на добра за мен локация за 10000 евро по малко от бюджета който дадох на брокера и без брокер разбира се защото го купих директно от строителя. В някои случаи брокер е необходим, но според мен адвоката има по-важна роля и в повечето пъти единствения от който се нуждае човек при покупка.

6.   Проблемът е, че в България първо строителния и брокерския бизнес са тясно свързани - тоест новото строителство си имат и брокер агенции, които да им предлагат строителството на раздути цени.

Второ, от тези дето са собственици и си продават личните имоти - това масово са възрастни хора на 40 , които не умеят нито преговори да водят като хората, нито са наясно с цените, нито пък могат да си снимат и представят адекватно имота.

От тяхна гледна точка е по-добре да платят комисионна, отколкото да се пазарят с нахални кандидат купувачи за цени и т н.

Иначе като цяло брокерите страшно много дерат и комисионните им са огромни.

Т. Т.

7.   Защото брокерските фирми са нагли и гнусни. И в даден момент просто поддаваш. Нямаш избор. Започват да те правят луд и да те въртят.

8.   Страх ги е дали ще си получат парите, съществуват много измамници, които се държат много мило оглеждат харесват, разказват как ще запазят еди си кое в жилището че била хубава идея, сприятеляват се с продавача. Стига се до там че апартамента се прехвърля на тяхно име, а банката забавя превода по интернет и хоп подписал си пред нотариус че си получил парите пък никога не г получаваш. Посредника е един вид гаранция, че купувач няма да те баламоса със сприятеляване, с цел измама, няма да те баламоса в емоцията си да му свалиш цена от съжаление че имал деца, едно от които болно от рядка болест, гаранция че ще си вземеш капаро дори купувача да се откаже в последствие от покупка и т. н. Нямаш си на предства какви сълзливи разкази могат да си измислят хората

9.   Обяснявам ти набързо:
Имаш апартамент и си решил да му искаш 100 000€.... Обаждат ти се 50 брокера и ти писва и им казваш... ОК, ама си го пускайте с включена комисионна т. е. на 105 000€ и става така, че имаш 62 обяви във всички сайтове с различни квадрати, цени, снимки, адреси и т. н.
Общо взето това е. ;)

10.   Тоя киро брейка ви изпържи мозъците. Поне смени процента, да не те разберем, че него си гледал.

11.   10, не позна, засегнато брокерче.

12.   1, кажи ми една причина аз като купувач да ти дам 15 бона. Отговори ми на следните въпроси и ме убеди защо аз трябва да ползвам такива услуги (освен поради факта, че няма неузурпирана от вас обява).

За това, че си ми прегледал 10 обяви? Аз и без това си го правя за няколко минути и за разлика от теб, знам какво точно АЗ искам, вместо да ме заливат с оферти, които дори не представляват интерес за мен. Не мисля, че няколко минути струват 15 бона.

За това, че си бил на огледа? Аз нямам полза от това, че на огледа не бил собственика, а брокера. Даже за мен това е минус, защото предпочитам да видя директно продавача и да преценя що за човек е той.

За това, че си проверил за тежести и си изготвил договор? Един адвокат ми я върши тая работа за 200 лв при това по-безпристрастно и по-професионално. И без това въпреки брокера аз пак си наемам адвокат, защото за брокера не мога да съм сигурен, че не играе с продавача.

Абсолютно никаква полза нямам от вашата работа, която си е чист законен рекет. Още по-малко пък на стойност 15 бона. Вие знаете ли как се изкарват 15 бона с истинска работа? Това е половин-една година здрава работа. А вие ги прибирате за 5 огледа и изготвяне на един договор.

И да питам, преди да е имало брокери, хората на улицата ли са живели, понеже не е можело без вас да се купува? Преди 89 г. например никой не си е купил имот, така ли? Или по селата, където няма брокери, хората не си продават къщи помежду си, така ли?

13.   По едно време имаше брокери, които не вземаха комисионна от продавача!

Сега не знам как е - има ли ги още, скоро не съм се интересувал от такива неща!

14.   Еми изкарват се добри шари в бранша. Аз последната година съм на 15 к средномесечно. Без брокер в София не става, частна обява появи ли се ние я звъним първо всички и почваме да я предлагаме, даже платформите свалят частни обяви. Отделно имаме и набирателни обяви, звъните за несъшествуващи неща и ви записваме в тетрадката, ако излезе нова обява ви звъним и те така. Много станахме, но всички бармани и сервитьорки се преквалифицараха в брокери!

15.   1-ви. Сигурен ли си? Ама много ли си сигурен? Всичките ми познати си намериха наематели и купувачи без брокер. Отвори и виж обявите в колко пише "Продажба от собственик, агенции да не звънят". Много скоро здраво ще го закъсате. Ще си продавате само новите картонени кооперациики, които никой не иска.

16.   Защото няма държавна агенция за имотно разполагане, където да има регулировки и да няма измами и тарикатлъци от агенции. Хем държавата щеше да печели от това, срещу фиксиран малък процент от сделката, много по-малък от тарикатите нагли простаци частни брокери.

17.   Изключително нагло племе са брокерите и трудно има отърване от тях. Давах апартамент под наем и се започна: здравей, Х (на умалително, макар че изобщо не се познаваме), ние сме фирма Х, ще ти предлагаме апартамента, изобщо всичко ще е ток и жица. Дай да сключим тука 1 договор, че само ние ще го предлагаме :-) Отказах. Дай ни ключовете, ние ще водим клиенти на оглед. Отказах. Ама защо, ама как ти не ни ли вярваш, какво си мислиш? Викам: нищо не мисля, просто няма да ви дам ключове. Ама ние тази вечер в 23 ще водим клиент, той пристига от някъде-си (майната си), трябва да го види. Викам: утре ще го гледа. Направиха някой и друг оглед да отбият номера и им теглих 1 майна. Още ми звънят от време на време :-)

18.   Колко би струвал магазин 55 квадрата на два етажа в центъра, със стелажи, готов за работа? 50 000 или 100 000 евра.

Ето за това се пита и търси брокер

Брокерите и те са хора, ако искаш ги ползваш. Всеки гледа да оцелее

20.   Преди 15-20г. имаше брокери, които не вземаха комисионна от продавача.

Някой знае ли дали в момента все още има такива?

21.   Ако продаваш нещо на нормална, клоняща към ниска цена, няма никакъв смисъл от брокер. Само дето ще ти вземе парите. Пример: пускам апартамент в София под наем. Той е за ремонт по принцип, с предимно старо обзавеждане, дограмата е критична, всичко е за смяна, в банята падат плочки. Но апартаментът е среден като големина, с добро разположение, в хубав квартал и все пак е топъл. Пускам го под наем за два пъти по-ниска цена, отколкото са жилищата в района. Не му крия минусите, то няма и как да скрия всичко. Обявата ми беше активна точно една вечер (аз я пуснах към 22 часа, сутринта за половин час някъде уговорих огледи до края на деня, но още с първия всичко приключи). Ако бях тръгнала да го продавам на по-ниска цена щеше да е същото. Защо да плащам аз на брокер като е ясно, че ще мога сама да си свърша нещата?
Но идва друг момент. Бях още 20-годишна и живеех в югозападна България. Наследявам къща в североизточна България или иначе казано на 700 км от мен. Аз няма да живея там в никакъв случай и решавам да я продам. Пускам обява. Едни искат да я видят веднага, аз не мога. Уговаряме се за оглед след много време. Някой ме пита нещо за къщата, аз не знам, не съм обърнала внимание, трябва да отида да видя ама това не става за половин час. Искат снимки, аз имам ограничено количество, няма да търча за пет снимки на такова разстояние. По някое време се усетих, че тъй нещата няма да се случат. Свързах се с брокер, отидох, дадох ключовете и за някъде месец ми намери купувачи и всичко беше чудесно. Продадох си я на нормална цена.
Следващият ми досег с брокер беше като продавах апартамент, на който му исках повече пари, отколкото заслужаваше. Като разликата бе значителна - ако той струваше 30 000, аз го продавах за 50 000 - да си представите го пиша за каква разлика иде реч. Дойде брокера, огледа, каза ми какво да направя, за да прикрия някои дефекти и да изглежда като добре направен. Всичко свърших както посочи. След по-малко от три месеца ми намери купувач, който не свали от цената и стотинка. Така че в този случай брокерът си заслужи много заплащането и бях много доволна, даже му оставих нещо отгоре, защото без него аз със сигурност нямаше да успея да продам жилището за нужната ми сума.

Така че зависи от случая. Когато искаш по-висока стойност на имота. Когато имотът има много минуси, но ти не искаш да сваляш от цената, била тя и клоняща към нормална. Когато си на далечно разстояние по една или друга причина... По-добре да се възползваш от услугите им. Тук цаката е да намериш някой добър, а не посредствен дето нищо няма да направи за теб, но ще си чака заплащането.

22.   Кирчо от село Павел оплюва нон стоп брокерите обаче, той самия се замогнал точно от същото. Не посредничество при жилища, а на други стоки. Включително и на жива плът. Така, че да си затваря миризливата уста. Яд го е, че лапка само 6 евро месечно от Патрона. Аз съм бил посредник при сделки на покупка или продажба на коли. Има си много тънкости където един човек може да бъде излъган с не малка сума пари, ако не знае какво прави. Не виждам лошо да бъде заплатена някаква сума на човек, който е експерт в областа, за не си блъскаш после главата. Наскоро гледах в тубата на едни баламурници в Англия как им набутали за 30 000 паунда крадено Ауди. Та такива ми ти работи. Бъдете здрави и Весели Празници!