Споделена история от Други

Фотоволтаични системи
Здравейте. Ще се радвам, ако има запознат по темата. Имам земя, която не се обработва. Замислих се за инсталиране на възобновяеми енергийни източници на нея. Прочетох доста относно програмите. Но информацията за генерирана енергия, която можеш да продаваш е изключително оскъдна. Основно пише за енергия за лични нужди. Има ли смисъл според вас да ходя по Министерството на енергетиката, по КЕВР, по разни консултанти, ако за обикновен човек като мен това е недостъпна работа. Защо ми се струва, че се допускат само свои хора или пък сериозни плащачи, готови да бутнат доста пари под масата.

Коментари

1.   Говорил съм по темата със специалист, понеже и аз имах такива идеи, и ти казвам на кратко, че не си заслужава. Не се изкарва колкото си мислиш. Отделно пазарната цена на тока варира и ако днес си на печалба, утре ще си на загуба. Част от цената се покрива от държавата, ама за целта трябва да имаш връзки на високо ниво. Тези, които го правят, не са случайни хора и си имат едни схеми, за които няма да се впускам в подробности. Например взимат нелегално евтин ток от мрежа и го преподават уж като зелена енергия на по-високи цени. Просто голяма мафия е.

Има смисъл единствено ако имаш бизнес и така да си набавяш по-евтин ток, понеже държавата те субсидира. Дори и за домакинство съм го смятал и въпреки субсидията, не излиза по-евтино, защото тъкмо си избиваш парите от инвестицията и живота на панелите е свършил. Дори да има полза е доста малка и не си заслужава инвестицията. Да не говорим, че това не е нещо, което може да задоволи изцяло нуждите ти и пак трябва взимаш ток от мрежата.

Ако беше изгодно, до сега всеки да си е сложил по един панел и да покаже среден пръст на ЕРП-тата, но уви не е толкова просто.

2.   не се допускат само свои хора, но фотоволтаиците са инвестиция, която се изплаща след доста години- поне 10.
Но се очаква броя на фотоволтаиците да расте лавинообразно, което означава, че цената на която се купува тока ще пада.

3.   Не да ти се струва. То е така. Това са гербаджиийсите/пп схеми преди да закрият АЕЦа и тецовете.
Отпуснали са средства за 10000 домакинства да си инсталират системи, като им ги плаща държавата. Не 20, не 30хил... а 10. Толкова са домакинствата на чорбаджиите в България. Реално домакинствата я България са 1. 5 млн..
Това показва, че винаги когато се заговори за фотоволтаици и държавни /европейски пари се сещай ГЕРБ/ПП/ДПС.

За големите, крупни проекти от които се печели, там трябва да си партиен член.

4.   Влез във форума Направи си сам. Има много информация и мнения по въпроса

5.   Зависи колко мегавата ще произвеждаш

6.   Това, че не се обработва земята не значи че става. Трябва да е с ниска категория, иначе не може. Освен това е крайно съществено наблизо дали има трафопост и свободни мощности. Често дори да има ти казват, че няма.