Споделена история от Други

Имам 240k евро, какво да ги правя?
Здравейте,

След продажба на наследствен имот моята част е 240 000 евро. Бях на косъм да купя апартамент в идеален център на София, монолитно строителство, отлични общи части, но за основен ремонт, който щеше да глътне към 25-30 000 евро, над 7 000 такси за брокери и още отделно за прехвърлянето и т. н., нещата отиваха към 180 000, но сърцето ми се къса да дам толкова пари на хора, които само отключват и заключват вратите. Не мога, просто не мога... уж работех с препоръчан от близки брокер, който трябваше да вземе по-малко, но и той изнагля. За компетентността на другия няма да започвам, тъй като аз знаех повече от него без хал хабер да си нямам. От чиста проклетия не искам да ги спонсорирам.
Остава ми да търся директно от продавач, но цените на имотите са безумни. Има ли смисъл изобщо?
От други методи за инвестиция не разбирам, аз съм човек прост.
Все повече се замислям дали просто да не си ги харча - нямам мераци за скъпи коли, вещи, дрехи, живея сравнително скромно, работя това, което винаги съм искал и ще продължа да го правя, независимо от парите. Нямам семейство и деца, няма и да имам. Ще попътувам, ще направя ремонт на таванчето, в което живея, ще даря... сумата не е малка в никакъв случай, но не е огромна, а всичко е ужасно скъпо, така че лесно ще им видя сметката, ако реша и то без да гъзарии.

И така... не знам какво да правя. Как бихте постъпили на мое място?

Коментари

1.   Имаш 240хил. евро, живееш на тавана.... и се чудиш какво да правиш.
Сега не е момент за купуване на имоти, защото тепърва ще падат с много, но в твоята ситуация....

2.   Специално в твоя случай е най-добре да си ги изхарчиш. Оставяме на страна, че имотите в мометна са безумно скъпи, ама реално какво ще го правиш този имот? Нямаш деца, на които да го оставиш, утре ще ритнеш камбаната и каква файда от него? Ще си остнаеш с разправиите - ремонти, поддръжка, квартиранти, агенции. И за какво? За едни кирливи 800 лв, от които половината ще ги даваш пак по него? Я направо си ги изхарчи и си направи кефа, пък каквото ще да става?

3.   Купи си къща в някое село, че като остарееш ще ти е гадно да живееш в таванче.

4.   Евала на хора които получават наследствени имоти за половин милион лева... Да ви имам проблемите дето се казва...

Аз лично не знам как се харчат толкова пари, ако не си на 18... Принципно харченето на пари за пътувания е също толкова тъпо, но с подобна сума човек може да отиде и поживее в друга държава, да реши даже да се премести там да живее. Предвид състоянитето на нашата бедна, вече не само материално, но и психически, културно, морално... и каквото още се сетиш страна... може би не е никак лоша идея. Но просто като турист е безсмислено.

За инвестиции е малко късно да се намери нещо изгодно. Има нещо наречено бизнес цикъл - инвестира се в началото на тоя цикъл, в краят му се опитваш да си запазиш просто парите. Тая идея, че икономиката върви само напред и всяка инвестиция се отплаща е плод на разпада на капитализма, и централните банки които манипулират лихвите и целият пазар. Живеем в пост капиталистическо общество, и вървежни са спекулациите, не инвестициите. Но за да спекулираш, само с това трябва да се занимаваш - да местиш пари от едно на друго място - стоков пазар, биткойни и какви ли не балони. Имотният пазар на повечето места също е балон, забрави да цоцаш наеми в днешно време защото е нерентабилно. Може да има добри оферти, но трябва да разбираш. Примерно къщи в малки села до големи градове са доста търсени, и може да са изгодни, но пак - повечето вече е приключило.

За запазване на парите, златото преди няколко години беше страшна оферта, нищо че повечето го гледат като телета. Де Ганьо е виждал истински пари, дай му долари и марки на него... Но покрай тези войни, инфлация, и несигурност доста се качи. Което беше очевидно за прогнозиране де... Очевидно е, и че ще продължава да се покачва, но не е такъв подарък какъвто беше на 2000 лева... Златото е трудно нещо за повечето хора де, особено ако си от любителите на дебитните/кредитните карти.

5.   1/3 щях да даря на Православната църква

1/3 щях да даря на бедни хора - домове за сираци, за болни и възрастни хора и др.

Останалата част щях да я ползвам за мои нужди.

Половината бих ги заделил настрани, за извънредни ситуации.

С останалите бих започнал свой малък бизнес, за да работя за себе си и да нямам шефове над главата си!

7.   Не ги набивай всичките в един имот. Защо ти е апартамент в идеален център?

Първото, което бих те посъветвал е да си разделил парите на няколко части и да си сложиш строго фиксирани таван(примерно 10 000) за личен кеф и харчене.

Също така не казвай на този и онзи с какво разполагаш, за да не почнат те молят за пари, услуги и да ти предлагат 'супер' бизнес идеи.

Дай едни 500 лв за финансова консултация, но не при разни аматьори и запомни най-важното - НЕ инвестирай в криптовалути.

Т Т.

8.   За имот просто забрави при този балон.
За депозит също.

Вариантите ти са:
- Фондовите борси, но ще е добре да си отвориш сметка при чужд брокер (без Интерактив, които са офшорка). Някои акции имат дивиденти от порядъка на 6-7%, отделно капиталовата. Така ще имаш пасивен доход от порядъка на 2000-2500 лева месечно. Може да спреш да работиш и да живееш от този пасивен доход, щом казваш, че си скромен и не ти трябва много
- Държавни ценни книжа с по-дълъг матуритет, тук вече имаш варианти за доходност от порядъка на 4-5%, отделно можеш да реализираш и капиталова печалба заради предстоящото понижаване на лихвите
- Злато (някакъв процент 5%-10% от сумата е добре да обърнеш във високоликвидно физическо злато, напр. инвестиционни монети), което да скриеш добре. Това е само за дълбока резерва, която ще харчиш само в краен случай
- Всичко друго е високорисково (собствен бизнес, криптовалути) и пр. и не ти го препоръчвам, освен ако не знаеш какво правиш

Като цяло те съветвам и да излезеш извън БГ и да опиташ да откриеш сметки в 2-3 чужди банки, където да прехвършиш парите преди да решиш какво да ги правиш. На българските банки нямай никакво доверие, ние сме една бананова република.

9.   Купи си злато и скъпоценни камъни, жилище на нормална цена, някаква част, харчи за собствено удоволствие.

10.   Дай ги на мене, братко.

11.   Ако бях на твое място, бих инвестирала една малка част от тях в инвестиционно злато. С останалите бих направила някакъв свой бизнес, бих си взела къщичка някъде на село, в която да си почивам (има евтини къщи по селата - приятели си взеха за 5000 една къща в село в Северозападна България преди няколко месеца и изглежда страхотно), бих направила кухня за бедни и бих опознала света повече. След като нямаш ангажименти и семейство, да ги използваш за личните си интереси и хобита, ми се струва най-адекватно. Кога друг път ще имаш толкова пари накуп? Мечтай, човече.

12.   Хвани самолет или автобус до Швейцария, открий си там една сметка и преведи 150-200 хил. С останалите живуркай кротко и обмисляй какво да купуваш евентуално. Може би в Италия ще намериш по-смислен и евтин апартамент отколкото в София.

13.   Остави малкачо 50 000 Е на страна за старини, здраве. Има къде да живееш и пътувай. Не казвай на никого за парите, защото завистта е голяма, приятели ще ти се появяват много.

14.   Ако си умен, ще ги вкараш в биткойн, ама повечето нямат елементарна инвестиционна култура.

15.   Купи си къща на село, кола и много малък бизнес в града и живей до края на живота си спокойно и щастливо.

16.   Половината инвестирай, половината харчи? Така няма да съжаляваш. Вземи си някоя бедна жена от Азия? Сам човек е кофти.

17.   Вземи си жена -след 1 година няма да имаш и за хляб.
Разходи се в района където търсиш и ще намериш по обява надобра цена или прати твой познат с брокер а после ти сам отиде -познат а не рода

18.   Благодаря за съветите и коментарите.

Аз също обмислях да се преместя/поживея в чужбина с една част от парите, за другата ще имам предвид вариантите на номер 8.

Само за имотите не съм съвсем съгласен - конкретният апартамент, който отказах заради 7 500 евро брокерски такси, беше много добър и на разумна цена. По-лош апартамент и на по-лошо място, който купих преди 4 години за 95 000 евро 10 000 ремонт, сега предлагат да го купят за 150 000, но в никакъв случай няма да го продам. Не съм имал особени разходи по него също. Та, ако мога да прескоча брокерите, бих купил - с търсене и нахалство се намират.
Баща ми беше стр. инженер, но в последствие си направи фирма за ремонти - купуваше имоти в лошо състояние, оправяше ги и после ги продаваше. Тия 240 000 евро са от имот, който купи преди 25 години за 19 000 долара... но да, преди четвърт век.

19.   Не купувай имот сега; ще съжаляваш. Инвестирай в някой фонд за доверително управление, попътувай и прави неща, които не си правил досега. Парите дават свобода и възможности, изследвай ги!

20.   Даренията носят удовлетворение, но когато са малки суми - това да потопиш 1/3 в една кауза, която и да е тя, носи само стрес.

21.   18, не слушай номер 8. Казвам ти го като професионален финансист. Не ми се обяснява, че е дълго, но тая дивидентна доходност е измамна, защото подобни акции нямат растеж. Т. е. ще взимаш един мижав дивидент и като дойде време да продаваш, ще продадеш на загуба, много по-голяма от дивидента, който си взел. За таксите и данъците и риска, който поемаш да не говорим. Ако ставаше така, всеки с 200 к капитал щеше да се пенсионира на някой остров.

22.   В Италия в живописни селца има безплатни къщи, но с ангажимент да ги ремонтираш и живееш там няколко години.

23.   Хвърли един поглед на ДСК Растеж примерно, какво представлява - купуваш дялове на банката, а тя управлява парите, инвестира ги в България и чужбина, ти не правиш нищо, можеш да погледнше доходността за предходните години на сайта им, за 2022 е -4. 3%, следователно от 200 хиляди евро щеше да изгубиш 8 600 евро, но за 2021 година печалбата е 29. 4%, което са 58 800 евро печалба, 2018, 2019, 2020 обаче са били на загуба всяка година. Предвид че както ти самият казваш нямаш познания по финанси, това е най-лесният вариант който мога да измисля, така парите ти би трябвало да стоят на едно ниво с инфлацията и ако си правиш сметка в началото на годината колко ще харчиш, като един държавен бюджет, хахах, то ще те изкарат години тези пари, а иначе няма смисъл да си купуваш апартамент ако нямаш семейство, има супер квартири за по 700лв на месец. Успех!

24.   Инвестирай част във взаимен фонд, друга част в злато като дълбока резерва. Купи си кола на старо и къща на село и си вземи малък бизнес там. Сега не е моментът за имот, има риск да вземеш надценен

25.   Аз бих си купила жилище, ама не да бъде 200кв на пъпа на София или нещо подобно, а 2-3 стаи, да ми е приятно да си живея там и с другите ще пътувам, ще посетя скъпи и екзотични дестинации, а бих пробвала също така да си направя бизнес, примерно ако умееш някой занаят, да се отделиш да работиш сам за себе си, а не да се съобразяваш с шеф.

26.   Авторът каза, че има 240 хиляди евро, хората му дават съвети сякаш има по 10.

25, ти знаеш ли колко струва едно 2-3 стайно жилище в София? Само едно такова жилище би му глътнало всичките пари. Даже трябва да не е в скъпите квартали, че да му останат някакви пари за ремонт.

Авторе, а и ти на тея години щом не знаеш какво да ги правиш тея пари значи положението ти не е розово. Като че ли имаш наистина милиони, та се чудиш къде да ги денеш. Щом не разбираш от инвестиции, най-добре е да си вземеш една къщичка с двор на село, да си подмениш колата и обзавеждането, ако имаш нужда, другото ще ти трябва за лични нужди.

27.   Къща на село, инвестиция в образование. Учиш няпример няколко чужди езика. После си намираш дистанционна работа, въвеждане на данни, например. Така ще ти останат и пари. Ще имаш спокойна работа, лятото си работиш на двора, зимата пред камината... ще живееш на спокойно място. Ще си имаш и време, и пари ако ти се пътува

28.   Аз бих си купил къща/вила в някое селце. Но не си представяй някое забутано село на майната си, в което няма никой и нищо.
Има много готини селца и вилни зони, които са близо до града и са пълни с хора. Всеки уикенд бих палил колата да се наслаждавам на чист въздух и спокойствие (щом живееш в София).
Друга част бих инвестирал в земя и/или злато.
Тук искам да спомена, че не съм някакъв wannabe финансист, не разбирам нищо от биткойни и подобни неща.
Останалата част от парите ще си ги харча от време на време, без изгъзици.
Живея в чужбина и бих ти казал, че твоите пари зад граница са нищо. По-добре не ги харчи в чужбина за никакви имоти.
Иначе не е лоша идея и да си направиш готина екскурзийка.

29.   Златото не е инвестиция, а спекулация. То не дава дивиденти, не създава продукт и колкото си купил, с толкова ще си останеш, надявайки се някой да даде повече от теб за същото количество в бъдеще. Фактите показват, че това не винаги е така. Златото (както и криптовалутата) е нещо като колекционерство, има група хора, които вярват, че то е ценно, обикновенно това става, когато цената на другите активи пада и се смята, че балансира останалите активи. В крайна сметка обаче покачването на цената му изостава спрямо акциите.

Криптовалута: спекулация пар екселанс, някои предпочитат да играят на рулетка, други на руска рулетка, а някои колекционират криптовалути с надеждата някой друг да плати още повече. Има хиляди криптовалутите, но ако бяха валути, криптовалутите щяха ли да се оценяват в долари? Факт е, че криптовалутите съществуват от 15г. и все още не са навлезли като разплащателно средство за простосмъртните, което дава отговор що за птици са.

Световната икономика нараства средно с около 6-7% годишно след отчитане на инфлацията.

В Швейцария човек вече не може да си отвори сметка както преди. Банковата тайна за чужденци отпадна, което беше банковият модел на Швейцария и за което хората си плащаха, сега само си плащаш без да има някакъв смисъл от това. Но вложени в CHF, стойността на парите би се запазила без обаче да нарастне много, много.

Недвижимото имущество в България (и другаде) е скъпо, но дългосрочно високите лихви ще нормализират нещата. Това отнема време, говорим за години, тъй като икономическите цикли са бавни. В България покачването на лихвите изостава, но се очаква да последват американските и европейските - ние винаги изоставаме във всичко. Все пак тук и там винаги изпада някоя добра керемида, ако се разтърси човек. Въпросът е, недвижимо имущество с цел инвестиция (чиста доходност 3-5%) или с цел живеене, тъй като тук нещата се разминават и не е едно и също. Ти си знаеш.

Инвестиране във взаимни фондове. Сам или чрез посредник. Сам - бих ти препоръчал IB - Interactive Brokers, които са много голям брокер, с дълга история, отлична репутация и ниски цени. Купи "VT" (над 4000 световни акции) и повече не му мисли. Обаче в момента може би е по-разумно да се инвестира ежемесечно, а не с еднократна крупна инвестиция. Не се знае накъде отиват нещата - много несигурна световна ситуация. Холандците Degiro също са добри, но са c по-скоро европейска ориентация. Ако парите са ти в евро и държиш да си останат в евро, еквивалентът на горния фонд е "VWRL". Също чудесно фонд, но понеже е деноминиран в евро, е малко по-скъп, затова пък избягваш обменния риск.

Ако предпочиташ друг да ти управлява парите, потърси някой европейски робо-адвайзър. Английският Etfmatic, покриваха цяла Европа с много разумни цени до Брекзита, но ги купиха едни словаци Finex, които не са лоши, но вдигнаха цените от 0. 29% в моя случай, до 1% за нови клиенти. Но някой разумно евтин (до около 0. 5% - 0. 6%) робо-адвайзър все ще се намери. Избягвай български брокери и банки, скъпи са, правят се на интересни, непрозрачни са и доходността ще страда.