Споделена история от Други

Реални ли са наемите/цените в обявите
Гледам обявите за наеми за София в имот. бг - обзаведени двустайки в квартали тип Младост масово са 1200 до 1500 лв. Говоря за апартаменти с квадратура около 80 кв., разбирайте 60 реални, с дневен тракт и една спалня. Има само 2-3 на около 900, но по снимките и описанието не са по-лоши, а има и няколко на 1800 лв, пак без да са по-добро качество.

Как така еднотипни апартаменти варират в толкова големи граници? Та това е двойна разлика между най-евтиния и най-скъпия, без да се различават особено.

И за колко пари трябва да работи човек, че дори в квартал като Младост да трябва да плаща такъв наем? Че то излиза, че трябва да взимаш 3 к заплата, само за да живееш нормално. Не да пестиш, не да ходиш по почивки, не да можеш да си купиш кола или нещо, а само да живееш. Това нормално ли е? Доколкото знам, повечето в София не взимат такива пари, как свързват двата края, не ми е ясно. Или повечето живеят в някакви дупки ли?

Малко се отплеснах, но ВЪПРОСА МИ Е: тези цени не са ли малко нереални? Говорейки с познати, съм стигнал до извода, че наеми на подобни апартаменти са около 750 до 900 лв. Какви са стия наеми в обявите?

Който е запознат, може ли да каже, това реални наеми ли са и как да се намери квартира на нормална цена от максимум 8-900 лв?

Може би трябва да намерия познат брокер, защото апартаментите с нормални наеми се дават само на познати и не се обявяват?

А между другото интересно ми е при продажбите пак ли така стоят нещата? В обявите се пускат само жилища със завишени цени и за да си купиш на нормална цена, трябва да се сдушиш с някой брокер?

Коментари

1.   Напълно реални са обявените наеми! Всеки който няма жилище си мисли че парите които дава за наем са само за жилището и локацията, но не мисли че обзавеждането струва пари и за него се плаща наем.
Оглеждаш някакви снимки, и се чудиш защо разликата между цени на наем са такива, но не си даваш сметка, колко ново е обзавеждането и колко струва то! Ти виждаш на снимка една спалня, но колко нов е матрака и какъв клас е той не може да се прецени по снимката. Едно е легло съа стар матрак с пружини, да те бодът нощем, съвсем друго е спалня с матрак от 3000лв, тези факти си имат наемни цени!
Да празен неремонтиран апартамент в Младост с мебели от на баба ти младините, може да е с наем от 900лв, но всяко подобрение си струва пари. Ти смяташ цена на апартамент, а кога последно си обзавеждал жилище и знаеш ли колко струва това? Правете разлика между необзаведено и обзаведено жилище, от там нататък се научете да правите разлика и в качеството на обзавеждането.

Със същия успех може да попиташ защо разликата в цените на автомобил Лада и на автомобил Панамера са толкова различни, нали и двете коли имат 4 гуми и ако ги наемеш/купиш те возят от точка А до точка Б!!!!

2.   Цените конкретно на наеми от порядъка на 1000-1500 лева за Младост - не, не са реални.

Целта е ако може някой чужденец да се заплесне и заблуди или някое ИТ дето работи в офис на близо и му е по-удобно да ги дава тези пари.

Нормален наем за Младост за 80м2 е около 700 лева, като в зависимост от конкретната част на Младост, състоянието на апартамента и дали си близо до метростанция и магазини, може да ти варира тази цена с до 100-150 лева нагоре или надолу.

Цените за купуване са с около 15% по-високи в обявите, отколкото тези на които реално се продават(има пазарлък и смъкване от цената, затова я завишават, за да може после при преговорите да се смъкне)

Моят съвет е да не търсиш от брокери, а някъде от познати или фейсбук групите.

За около 700 лв може да си намериш нещо прилично. Целта на брокера е да ти пробута възможно по-скъп апартамент, защото той взима комисионна от договора за наем.

Т. Т.

3.   Зависи от обзавеждането и мястото като цяло.
Около 1000 лева е нормална цена за прилично обзаведен тристаен из крайните квартали. Не са малко пари, но ако си сам, реално не ти трябва тристаен.

4.   3, става въпрос за двустаен в случая.

5.   1, значи според теб е нормално един матрак за 500 лв да струва струва 0, 75 заплати всеки месец?

6.   Не, не са реални цените нито в София, нито в останалите по-големи градове. За тези, които твърдят, че обзавеждането струва пари, дали са информирани, че след смяна на наематели, повечето наемодатели не правят ремонт и смяна на мебели, дори и до освежаване не стигат, а автоматично завишават изкуствено цената с 200лв и нагоре. На база на какво? Мебелите се амортизират, независимо дали матракът е 300 или 3000лв, би трябвало да се подмени с нов след известно време и употреба. Не е нормално един имот, който постоянно се отдава под наем, да не се обновява 10-15г., понеже едно време гардеробът и масата “стрували много” и “още стават”, но наемът след всеки нов наемател да расте. Да, има и наемодатели, които са вложили в имота си и оправдано искат наема, който са обявили. Генерално цените за покупка/ наем на жилище в момента не отговарят на стандарта на живот, с оглед на средната работна заплата.

7.   Търси необзаведен и си купи постепенно необходимото. Аз така направих и съм на сметка.

8.   Наемите са ниски за тези цени на апартаментите. Един такъв апартамент като описания нов и обзаведен струва поне 350 000 лева. Абсурд е да пусна някой да живее вътре за 1000 лева, а имам приятели които живеят под наем в такива апартаменти на такъв нисък наем.

9.   Търси си стая под наем, практично е.

10.   До 5 от 1
Не е нормално матрак за 500 лв да има наемна цена 75% от заплата месечно, но вярвам че не плащаш за такъв матрак изкаран на улицата и положен на асвалта! Огледай се около матрака който си наел, под него има легло, което струва пари, вероятно около него има гардероб, над матрака има полилей, пода има паркет в съседната тая има кухненска мебел, вероятно хладилник и пералня, банята е облицована с плочки, някъде около теб има диван и сесция за тв, а около цялото обзавеждане има жилище което не е никак евтино. Така че най-вероятно не даваш пари само за ползване на матрак.
Незнам колко е 75% от твоята заплата, но знам че едно жилище да го купиш и обзаведеш от-до струва над 300 хил лева, колко според теб трябва да е наемната цена на стока която струва 300 000??? И помисли ако твоята кола я купиш за 30 000лв ще я дадеш ли под наем за по малко 7, 5% от заплатата си месечно, поради причина че наемаеля бил бедняк? Ако даваш такъв автомоби под наем за 100 лв месечно, да стискаме ръцете!

11.   Честно казано, цените зависят от търсенето и предлагането и цените на имотите като цяло. Собственикът иска да спечели, наемателя иска да спести. Където се срещнат. Търси упорито, но ако няма достатъчно предлагане, то и "дупките" ще бъдат скъпи. Както всяка една сделка, всичко е въпрос на компромис. Какво искаш и колко си готов да дадеш за него. Някой искат локация, други хубаво обзавеждане, някой 2 тоалетни и така. Не очаквай някой просто да остави символична цена на жилището си. Аз в Амстердам плащам 6000лв за тристаен. А със сигурност заплатата ми не е 6 пъти по-голяма от тази която вземах в България или бих могъл да вземам. Успех.

12.   Не мога да си представя някой да се навие да дава по 1500 лв. на месец за наем на двустаен у нас. Дори да взема примерно 10к заплата. По-скоро ще тегли кредит и ще започне да изплаща имот, който един ден да си е негов.
Това с тези високи наеми дали не е някаква дребна схема за препиране на пари?

13.   "вярвам че не плащаш за такъв матрак изкаран на улицата и положен на асвалта"

Беше метафора и много добре знаеш какво искам да кажа.

Ще ти го кажа пак, но по-просто като за по-прости. Да, никой не отрича, че апартамента, обзавеждането и т. н. струват пари. Ама и не е нормално всичко това да струва почти цяла заплата. Нали идеята е все пак, като отидеш в София да работиш, все пак да ти остават освен наема и за сметки и храна. Все пак аз искам да живея в краен квартал и в малък апартамент. Не искам палати, нито на центъра. Аз не искам да ми го дават без пари, а все пак да не е чак цяла заплата. И точно затова питах хора запознати с пазара на наемите, а не да ми развиват философии. Мнението ти изобщо не помага на темата.

И не, не става въпрос за моята заплата конкретно, а за средна. И не, не става въпрос за скъп квартал, а за Младост. Ако и малък апартамент в краен квартал струва почти цяла заплата, то апартамент за семейство в малко по-хубав квартал 10 заплати ли трябва да струва?

Ти ми казваш, че е нормално да работиш само и единствено за наема и да стоиш гладен. Т. е. според теб ако взимаш само средна заплата, трябва да избираш между подслон и храна. И двете не може. Трябва да станеш мутра сигурно, че да имаш и двете, де а знам, брат.

14.   До номер 10, примерът с колата не е много подходящ, защото по нея има гражданска, преглед, гуми, които се износват, масло което се хаби, части, които се амортизират, а освен всичко друго, ако пускаш кола под наем е доста вероятно и някой да ти я тресне и да се занимаваш 2 месеца да я оправяш.

В този смисъл поне с апартамента не може да катастрофираш и се предполага, че ако си пуснал читави хора няма да ти го изпотрошат. В този смисъл 1000 лева наем за Младост за мен са много - панелни гето с един Бизнес парк, какво трябва да работи някой в панелен квартал, за да плаща 1000 лева наем, със сметките зимно време ги сложи 1300?

За мен наемът за жилище, особено ако е в квартал като Младост трябва да е обвързан с разходите на живот и с минималната работна заплата.

Впрочем не мисля и, че има такива търсения - ей сега излязоха статистиките края на м. Г. Все още в България под наем живеят 5-8% от всички хора, в този смисъл ако искаш и за 1000 000 си обзаведи панелката в младост - вземи пиано, плочки от оникс и т. н. като няма кой да ти го наеме на тези цени каква ти е файдата скъпите мебели да хващат прах и да плащаш данъци?

Да обзаведем апартамент в Младост за десетки хиляди и да му искаш 1500 лева наем е като да направиш стадион в Каспичан за 10 милиона и да искаш по 50 лева билет за публика - просто никой няма да ти стъпи.

Т. Т.

15.   11, не е 6 пъти разликата, а съдейки по обявите за тристайни в София е само 3 пъти и то ако говорим за квартали като Младост, ако е на центъра разликата става 2 пъти.

2-3 пъти повече не знам сигурно взимаш, но и със сигурност живееш в 100 пъти по уреден град във всяко едно отношение.

16.   Темата малко се отклони. Въпросът ми беше конкретен - обявените цени в обявите съответстват ли на реалните цени или просто едни хора си пускат завишени наеми/цени, ако случайно някой балък се излъже.

Не съм питал дали е скъпо или евтино, колко били скъпи мебелите и кой колко плащал в Амстердам.

17.   16 отговорих ти конкретно на въпроса - средният наем за Младост е около 700 лв за 80м2, което е малък тристаен или голям две стаи.

Отклонения до 100-150 лева в зависимост от локацията и дали си до метро, магазини, Бизнес парка.

Ако се навиеш да платиш 1500 лева и сключиш 2 годишен договор да речем сам ще си си виновен...

Пазари се за цената, пазара е свободен!

Т. Т.

18.   17, ако е така добре. Щото другите тръгнаха да ме убеждават как е нормално да работиш само за наем в краен квартал и да не ядеш.