Споделена история от Семейство

Как баща ми да ме припознае
Здравейте, мъж на 25 годи съм. когато съм се родил баща ми не ме е припознал. живели са с майка ми повече от 10 години на семейни начала аз съм бил роден и сме живяли заедно.
Въпроса ми е мога ли да предяви иск за бащинство и той да ме припознае нищо че съм на 25 години? Има ли някакъв срок за припознаване или е възможно по всяко време без възрастова граница?

Коментари

1.   Има срок!
Грешиш значението на думите! Припознаване е когато родител иска да припознае дете!
Когато обаче дете иска да установи документално биологична връзка с баща си се нарича "установяване на произход от баща"

Та иск за установяване на произход от баща може да се предяви до 3 години от навършване на пълнолетие. Тоест до навършване на 21г, изтървал си законовите срокове, на 25г вече нямаш никакъв начин да се водиш негов син!

2.   Надали... След 25 си вече възрастен и ме съмнява на законодателството да му пука. Припознаването се прави да вземеш фамилия и майка ти да получава издръжка. Но тя е била "модерна жена", сега се наслаждавай на модерен живот без баща, какво да ти кажа... Аз също не съм виждал баща си след като навърших 18, та не очаквай много, особено ако се е събрал с нова жена.

3.   Припознаването е акт на припознаващия. Не може с иск. Искът е за бащинство, а припознаването става с декларация в общината. Различни неща са. Баща ти винаги може да те припознае, стига да иска. Няма почти никакви ограничения. Могат да се припознават и още неродени деца, както и починали (стига да са оставили наследници от 1-ви ред, т. е. те самите да имат свои деца).

4.   Майка ти е за бой. Деца се раждат на съпрузи. А не на съжители. А и той щом не те е припознал, толкова е искал майка ти, че и тебе. Прави ДНК тест и така е.
Като хващаш жена, прави деца с брак.

5.   Мисля, че не може.
По-скоро мисля като номер 3. Може би доброволно ако се съгласи имаш шанс.

8.   За припознаване си изтървал срока с повече от 20г. Сега това, което може да направи е да те осинови.

9.   Посъветвай се с адвокат!