Споделена история от Други

Георги Димитров и пустата Македония
Здравейте. Някогашният първи, той не е бил първи, дърпали са му конците от Москва, Георги Димитров е критикуван за много неща. Едното го казах, слугинажа. Според много хора той поставя България в тази зависимост, от която не можем да се освободим. Първо от Москва, после Горбачов ни подарява на Рейгън на една яхта. България всъщност губи самостоятелността си когато става член на Тристранния пакт. Само че другите комунистически марионетки запазили нищожни форми на самостоятелност, а Димитров изпълнявал всяка наредба от Москва. Или поне така казват. Лагерите. Всъщност аз съм за това, че са избили виновниците България да бъде бомбардирана. И да, замениха ги със същите предатели и хрантутници. Македония. Георги Димитров даде Македония на Тито, промиха мозъците на българите там, създадоха македонската нация. Да, на братовчедите много им се иска да са голяма нация, но през 40-те югославските комунисти са говорели за нуждата от създаването на македонска нация. Даже Югославия ги е убеждавала, че те са били най-младата нация. Иначе македонизъм е имало много преди това и е имало хора, които го приели. Само че този днешен агресивен, свирепо антибългарски македонизъм, е създаден в Югославия. А Георги Димитров даде Македония на Югославия. Или България трябваше да се оттегли от новоосвободените земи и да ги предаде обратно на Гърция и Югославия. Въпросът е друг. Димитров се съгласява с процеса на македонизация в Пиринския край. Започват да пишат хората там македонци, без да питат искаш ли, не искаш ли, слагат “македонски език” в училищата, македонско кино, театър. И ето го резултата. Омо Илинден. Встрани от темата, Омо Илинден е трябвало да бъдат вкарани по затворите още през 1989, но понеже институциите в България не работят това не се е случило до днес. А Омо Илинден не са точно продукт на македонизацията, на тях им плащат. Да се бъде македонец в България е добре платен бизнес. Или поне беше преди кризата. Няма какво да се крием, Георги Димитров има вина. Дори някои да казват “Дори да не беше Георги, щеше да е някой друг. ” Но той е. Предал е България. Никой не го е биел през ръцете да ходи там и да се забърква в подобно нещо. Само че и той е намазал. Когато му открили всичките тези болести Сталин се захванал да го лекува, не знам как през 45-а можеш да излекуваш такива болести, и то на възрастен човек, но е получил грижа. Чувал съм обаче други неща. Някои казват, че Тито мразел сърбите и за да спре процеса на “южни сърби”, се съгласил с македонизма, за да може един ден когато Югославия се разпадне, а Тито е знаел, че тя ще се разпадне, Македония отново да се присъедини към България. Но нещата се объркали. Никой не знаел, че този югославски македонизъм ще стане чак толкова антибългарски. Само че защо тогава Тито толкова е настоявал за македонизацията в Пиринско? Той е искал контрола над цялата географска зона Македония. Така че тази теза бързо отпада. Сталин искал от Димитров да даде Пиринския край на Югославия, за да върне Тито към Москва и той бил готов да го даде. Подписан е Бледският договор, според който в България има македонци и се подготвя отцепването на Благоевградска област и присъединяването ѝ към Югославия, а в замяна България да получи обратно Западните покрайнини. Което е малоумно, защото Струмица е част от Западните покрайнини. Видях и една теза, която ако е истина може донякъде да оправдае Георги Димитров. Имало намерения България да стане част от Югославия. Бидейки най-голямата от всички тамошни републики, а българите по-многобройни от сърбите, България можела да стане голям фактор в Югославия, а Македония да стане отново българска. Дори Пиринският край на бил припоен към НР Македония, във федерацията това нямало да значи нищо, и рискът заслужавал да се поеме, защото можело Македония пак да бъде българска. Но в историята няма ако. Георги Димитров е противоречива личност. Предател, не заслужавал гроб, пък имал мавзолей, или не точно? Да, можеше друг да извърши тези предателства, донякъде принуден от съдбата, но ги извърши той. Понякога гледаме повече това как някой си имал мавзолей, а не е ли по-важно какво наистина се е случи? Имаше филмчета с адвокат и прокурор в съд. Прокурорът “прокурорства” срещу исторически личности, все казва колко са лоши, а адвокатът се опитва да гледа по-обективно на нещата.

Коментари

1.   Създаването на македонска нация е в български интерес.
Преди 2-та световна Македония е била част от Сърбия и македонците са били южни сърби. Много лесно можеха да ги асимилират - виж например какво се случи с егейските македонци в британския протекторат - Гърция.

Македонската република и македонския език, който си е взаимно разбираем с българския са много повече за предпочитане от забравянето на езика и превръщането на областта в Сърбия.

Друг е въпросът, че всички славяни сме един народ и би трябвало поне да се чувстваме като една общност, ако не да живеем в една държава.

2.   Тито мразел сърбите... Това откъде го прочете или чу? Какъв е Тито, че да мрази сърбите? И ако не ти е известно - сърбите създават "македонска нация" не защото Тито иска да се върнат към България някой ден, а защото са пробвали да ги правят сърби, но не са успели. И за да спрат да се чувстват българи измислят нова националност, само и само да ги отделят. Това е известно на всички от едно време. Явно ти обаче си чел някакви нови съчинения и бързаш да се хванеш на въдицата.