Споделена история от Здраве

Болка при гинекологичен преглед
Жена на 25 години съм и днес имах първият си преглед при гинеколог. Не съм девствена, но не съм имала полов контакт от 2 години. Спекулумът едва, едва влезе в мен. Болеше ужасно. Чувствах отвратителна болка, все едно, че ми пъхат игла. Лекарката сложи лубрикант, беше много внимателна, но мен ме болеше толкова, че почти се разплаках. Не продължихме прегледа, защото тя нямаше как да разтвори спекулума в такъв случай. Тя казва, че всичко е на психологическа основа. Не знам каква е причината за това, защото не съм преживяла нещо, което да ми остане травма.
Усещам същата болка и когато правя секс. Никога не съм имала активен полов живот, но съм го правила няколко пъти през доста време.
Има ли и други жени със същия проблем? Как се справихте с това?

Коментари

1.   Със същия проблем съм. Вагинизъм е. Трудно се лекува.

2.   Не знам как точно се нарича състоянието, но съм слушала за много такива жени. Много дълъг е пътят за поставянето на точна диагноза и аз лично изпитвам съмнение дали в България има достатъчно търпеливи и компетентни АГ, които да не те размотават само, без да могат да ти дадат решение. Има много варианти. Може да е вагинизъм, както е споменато по-горе, но по мои спомени това е поради напрегнати влагалищни мускули. Такъв тип "спазъм" май прави половите контакти болезнени до невъзможни. Ако все пак възбуда при теб има, и си отпусната, но възниква болка, може да е неврологичен проблем. Имам предвид зона, която е по влагалищната лигавица и е богато инервирана, всеки път, при който се докосне да предизвиква такива усещания. Каквато и да е причината, не си сама. Много са като теб, търси помощ от АГ, който се е занимавал с такива проблеми. Може да се наложи да посетиш и други специалисти, но със сигурност е добре да обърнеш внимание по-задълбочено.