Споделена история от Други

За или против въвеждането на еврото
Здравейте, читатели. Очевидно е, че ще приемам еврото, но някой може ли да посочи минусите и плюсовете на еврото? Знам, че тази тема ви е писнала, но гледам, че става все по-гореща тема.

Коментари

1.   Има вече 100 такива теми. Кратък преглед на всички в две изречения:

1. Никой не знае със сигурност какви ще са плюсовете и минусите. Дори най-големите икономисти. Всичко, което се изписва, е само теория и политическа пропагадна.

2. Според копейките е зле, според останалите - не или поне няма особено значение, защото така или иначе сме във валутен борд и все тая дали на хартийката ти ще пише 10 евро или 20 лв.

2.   Нищо не е очевидно!

Просто, ако тия безумци управляващите се опитат да го въведат без преди това да има референдум - просто трябва да излезем на площадите на масови протести и да не им го позволим!

Иначе твърдо против въвеждането на еврото съм!

По две причини - духовна и материална:

1. Духовната - това е предателство спрямо нашата родина! - да заменим националната си валута - с чужда!

2. Материална - ще обеднеем минимум с 50-60%!

3.   Ние все чакаме нещо и някой да ни оправи без да разбираме, че ние сами трябва да се оправим. Нито Евросъюза ще ни оправи, нито НАТО, нито въздушния Шенген, нито еврото ще ни оправят. Когато се присъединиш към нещо, за което не си готов трупаш само негативи. Така ще стане и с еврото, яко ще закъсаме, но затова ще е виновно не самото евро като такова, а нашето нежелание и невъзможност да сме европейци.

4.   Против!

5.   Със сигурност ще го приемам. Тука се изказват някакви специалисти, които казват, че ЕС ще се разпадне дотогава. Нищо подобно. Еврото ще го приемем, ако трябва и с разтурен ЕС.

6.   Аз съм категорично "за" въвеждането на еврото в България. Последният пример е Хърватия, в която даже инфлацията намаля с еврото, а не се увеличи, както ни плашеха Копейкин, Корнела и Радев. Дано България да стане до 2025 година член на еврозоната и Шенген и да се интегрира напълно в евроатлантическите структури. Трябва веднъж завинаги да се откъснем от руското влияние - без руски газ, без руски петрол, без никакви паметници на съветската армия в България.

7.   Няма никакви плюсове.
Стига с тези глупости вече. Не можахте ли да разберете че Еврпейския съюз е най голямата измама в историята на човечеството. Жълтите жилетки в Париж, фермерите в Германия и Холандия малко ли са ви?
Няма да има капитализъм вече. Умря. Разберете го това!

8.   Няма плюсове, няма и минуси. Няма да има почти никаква разлика, освен, че в началото докато се нагласят цени и заплати ще има опити за спекула, далавера, "закръгля е" на цените от лева в евро и т. н.

То, така или иначе и сега сме си на евро, българския лев е във валутен борд, цялата икономика е закачена като придатък за европейската, така че 'лева' го има само като име, не и като някаква силна валута, която да върши работа на мажеународния пазар и някой да я има за нещо.

България отдавна е подчинена и е загубила всякакъв суверенитет, поне флага и герба са ни оставили.

Сега просто парите се печатат в България, догодина ще се печатат в Брюксел, разлика няма да има, освен лека спекула първите няколко месеца, то и сега всичко е в евро - международните плащания, цените на имотите, всичко е в евро.

Т. Т.

9.   Против на 100%, защото инфлация ще расте още, заплатата например от 1000 лева ще стане 500 евра, валутния борд ще падне и няма да има защита на спестяванията до 100000 евра. Много от основателките на ЕИО не са в Еврозоната, а ние нали всичко ни е "наред" се бутаме, където не трябва.

10.   След хурките, непрекъснато една след друга като наниси на огърлица, които е яла България винаги, еврото колкото и катастрофално да се окаже за България, едва ли ще е нещо фрапиращо за нея. Доста по-големи бяха последните няколко хурки, които изяде. Гарантирано от тоя прост народ.

11.   Много добре знаят, че 80% сме против. Затова не правят и референдум...

12.   Слушай клипове в тубата с Григор Сарийски. Това е финансист с доста адекватен анализ по темата. Всеки, който одобрява въвеждането на еврото е неадекватник или просто невежа. Тук няма За или Против, а защо НЕ трябва да се въвежда. :) Мнения няма по темата.

13.   Аз не съм специалист по икономика и сверата на Шенген, но ще дам кратко мнение. Лично аз съм против еврото, защото ако влезем и почнем да ползваме евро, заплатите ще станат двойно по-малки. Тоест, ако сега заплатата ти е 1000 лв. тогава ще вземаш 500 евро, а на умрелите ни политици това им е целта, да се краде. И ако сега се краде на 100% то тогава ще се краде на 200%. Така че според мен не виждам грам смисъл от еврозоната, защото всичко ще поскъпне тройно, дори 5 пъти, но с времето.

Гаро

14.   12, ако слушаш Сарийски... Той от 10 г. повтаря как влизаме в криза, как ЕС се разпада и т. н. Е, за 10 г. нито ЕС се разпадна, нито криза дойде като 2007 г. Този нищо не разбира, а е поредната Копейка, на която се плаща какво да говори.

15.   Много идиотски коментари.

До 2. Каква национална валута е човек? От 1997 година нямаме такава. Вързана е към еврото във валутен борд. Дали ще го кръстим лев или нещо друго, все тая.

До 8. И какво стана последно като България имаше собствена парична политика и, , мъдрият" ни народ избра Виденов? Хиперинфлация и катастрофа. Или и за това пак са ни виновни външни фактори?

До 13. Какво обедняване е човек? В еврозоната има едни от най-богатите страни в цял свят. Ако цените се вдигнат рязко, нали и заплатите тогава ще се вдигнат заедно с тях? Ако никой не може да купува продуктите, защо собствениците ще държат цените високи? Или пак ще започнем старата песен, как цял ЕС, цялата Еврозона били богати, ама защото ние сме били българи, искали да ни смачкат и само ние ще сме бедни. Защото много мразили нас българите, една шепа хора от няма и 7 милиона. Цял свят се ангажира да мисли, , Как да унищожим българите".

Съгласен с коментарите, че няма да има много голяма разлика, защото вече сме във валутен борд. При превалутирането няма да има такса, което ще е добре за икономиката и бизнеса. Може да паднат лихвите по кредитите. Строго против референдум съм и изобщо на референдум да се решават такива въпроси. Аз разбирам малко от икономика и не се наемам да кажа дали съм твърдо, , за" или, , против", а ще оставям на някакви индивиди, които ми пишат тук простотии за обеднявания, загуба на национален суверенитет, да решават. Не, мерси!

17.   Естествено, че ПРОТИВ! Няма да се прави референдум, заради скапаните боклуци, защото знаят че едни поне 70% от хората са твърдо за НЕ!

18.   С въвеждането на еврото ще се елиминира голямо дране от банките на всички, които пътуват. Лихвите по кредитите че станат европейски, т. е. ще паднат. Ако въведат европейски надзор на банките още по-добре, сега БНБ реално не извършва никакъв надзор и сме късметлии, че само КТБ изгърмя.

Всички, дето сте супер сигурни че всичко ще поскъпне рязко, как ще се чувствате когато промяна на цените няма, а вие сте говорили навсякъде как всичко ще поскъпва? Тук в анонимен форум няма значение, но на живо има няколко такива около мене и смятам да им го напомням редовно.

20.   Принципно бях за, но не веднага, поради много фактори, видими в други държави. Спекула и много "врътки", които видяхме, че във в пъти по-уредени държави ги имаше, та при нас... Ще разчитам аз някой си орган в България да регулира, да следи и т. н. дали се вършат простотии. Затова бях против да е веднага, обаче то като гледам ние и без това не вървим особено, вземаме още дългове и т. н. Та, по-добре сега направо.

21.   Колко много баламурници вярващи на руските боклуци има. Докато съществуват тези баламурници България никога няма да върви напред. Те са прът в колелото. Някой беше казал "България ще се оправи когато и последният комунист умре". И Сърбия щом се събужда и окупира улиците против Вучич и Рассиа, смятай. И Румъния, и Сърбия ще ни изпреварят. Хъеватия вече е на светлинни години пред нас. Нищо де, мойта е лесна. Владея 4 езика, кеф ми във Франция, кеф ми в Италия, кеф ми в Хърватия, кеф ми в Сърбия. А вие се чудете още 2000 години искате ли евро или не и живейте в каменната ера, бъдете роби на Рассиа и последна дупка на кавала. Ако отхвърлят еврото догодина ще има масови емиграции на хора които не искат Рассиа. Гаранция ви давам. Вие ще станете нейна провинция. Както изкупиха площи около морето, така ще изкупят цяла България. Пазете си левчето, то е най-важно.

22.   за

25.   Те ще го въведат и никой няма да излезе на площадите, но не ми е ясно какви са тия нон стоп споменавани "копейки" в България? На някои хахавели по-голям проблем са им "копейките", а не че след влизането ще има още по-голям дефицит на кадри в най-различни професии, в момента е тръгнало и логично ще стигне до още по-тежко положение. Трябва да си перко да вярваш, че еврото ще те оправи.

26.   Не, няма нищо положително за редивия клиент или потребител, но за хранителните вериги и магазините за дрехи, плюсовете са, че ще закръглят цените и ще прибират повече от всеки.
Потребителите ще усетят минусите.
Изстрадано на мой гръб в Германия. Ако имате познати германци, питайте ги.
Сметките в Lidl за същите продукти нарастнаха с 20 евро на човек за храна за 2-3 дни, на месец - 80 евро или приблизително 160 лв. повече.
Питай патило...
А онзи по-горе да продължава с политическите психарии.

27.   И какво стана, нищо колко държави го смениха, година, две 3 нещата ще се нормализират. Проблемът не е Европа, ниските доходи, същевременно фирмите са с големи печалби, държавата техен, да има тарифи по браншове, заплащанефнафчас, така, ще се вдигнат доходите. Парите изпратено от българите в чужбина вповечи от инвестициите. Корупция, разруха, културата е на ниво кифли, инфлуенсъри, някакви хора, които такива глупости говорят, а са елита. Масово хората се изнасят, нещо, че се говори обратното. В марките градове заплати по 1000 лв. как се живее при тези цени.

28.   21 не разбрах нещо как вкарването на Еврото ще ни "спаси" от Русия??

Да не би евро-банкнотите да противодействат на руските свръх звукови ракети?

29.   15, след като не си компетентен в тия неща, поне недей да се излагаш! И наистина ли си тръгнал да сравняваш държави от третия свят със нашата? Хората там знаят как и какво, кога, къде и защо трябва да се правят промени, в полза на НАРОДА! Ти да не си мислиш, че като работиш в чужбина сега и обменяш на 1. 95 фиксиран валутен курс и като се върнеш в България и обмениш, стотинките, които си събрал там за 1-2 годинки ще са ти двойни, след като влезеш в Шенген? ! Я отиди да бачкаш в чужбина с евро и после се върни да обменяш да те видим дали ще успееш да удвоиш парите, които си изкарал там? Акъл нямаш, обаче си правиш вятър на устата! Недей да говориш неподготвен, моля те! Ше вземаш 500 евро и ше даваш 600-800 наем на месец (примерно).

Гаро

30.   Подкрепям твърдо 17

Абе хора, за вас това че няма да имаме референдум за Еврото не е ли притеснително? Нека да напомня че много други държави от ЕС не са го приели

Не е ли притеснително че нямахме референдум за ЕС и за НАТО? Всички имаха, с изключение на БГ и Румъния. Нас ни вземаха за трета ръка ратаи.

Каква Русия, какви пет лева. В България има тоталитаризъм от падането на комунизма и вие още спите... или ви плащат. Безумие е това, честно! В коя държава живеете, не мога да разбера...

31.   До 30. Хора, които ми говорят за извънземни, конспирации и простотии, нямат никакво място да решават въпроси като влизане в НАТО и ЕС! На всичкото отгоре, правителството от 1997 година и това от 2001 година, бяха избрани след техни обещания за придвижване към НАТО и ЕС. Ако народът не е бил съгласен тогава, можел е да върне Жан Виденов на власт.

Референдумите са нещо изключително опасно в България. Тези на Слави го доказаха това. Ако беше приета мажоритарната система, както гласуваха масата народ на референдум, ГЕРБ сега щяха да са с около 160 депутатата. А гласуващите на референдума уж масово бяха против ГЕРБ. Само че не знаеха какво е мажоритарна система и как работи.

32.   Против.

35.   По принцип, присъединявайки се към ЕС, в договора за присъединяване сме поели ангажимент да приемем еврото. Изключение има само за Дания. Всяка друга държава трябва да го приеме. Но трябва да отговаряме на критериите. Някои държави не го приемат засега, за да могат да имат собствена парична политика. Разбирай, да имат печатница за пари. С приемането на борда ние само се откаазахме от собствена парична политика. Така че реално няма да има голяма промяна. Относно банковия надзор - вече сме го предоставили на ЕЦБ, от 2020 г. мисля. Относно това, че заплатите ще се свият наполовина. Извинявайте, но математика не сте ли учили първи и втори клас? ! Дали ще са 1000 лева или 500 евро е все едно. Иначе евроатлантическото правителство натиска за еврото и Шенген основно по геополитически причони - за пълна евроинтеграция и откъсване от лапите и влиянието на Русия. Аз лично избирам да се движим на Запад, към богатите либерални държави.

37.   Против.

39.   Рефендумите били опасни за държавата. Няма по-голяма форма на демокрация от пряката - референдум
Ако някой някъде се произнесе, че референдумът бил опасен за някоя държава е същото като даже че демокрацията за България е опасна и ни трябва тоталитаризъм.
На който ти си очевиден привърженик, но. 31

Някакъв чалгар му бил казал, че референдумите били опасни... нищо чудно. Това по телевизията ли го каза, докато пееше между две готини мацки, на които шляпаше дупетата?

И после ни сме говорели за извънземни...

40.   39, и аз съм на мнение, че референдума е полезен само в държави, където има умно население, а България не е сред тях. Ако питаш нашите, половината ще ти кажат, че едва ли не трябва да станем провинция на руската федерация.

41.   До 35 Няма такова нещо в договорите няма такава клауза! къде го пише дай точен цитат!
Богатите държави нито са богати нито либерални! Ако богатство за теб е да си потънал в кредити, ти виждал ли си колко дължат тези държави, то на кредит и аз мога да съм богат, но разумно ли е? Ако да си либерален означава да приемеш, че си един от 90-те пола, и че детето ти в детската градина има право да промени пола си приемайки хрмони и унищожавайки биологичните си полови белези, аз не ги разбирам нещата по този начин, много българи са като мен така че май ще трябва да има референдум по въпроса.

42.   35, нас не ни мисли, изобщо не ни е притрябвало да ни спасявате от "лапите на Русия", на нас си ни е добре в тях. Ние си обичаме и тачим Русия, за нас тя не е враг, а приятел и спасител, няма нужда да ни "спасявате" от нея. Единствените лапи, от които трябва да се измъкнем възможно най-скоро са американските лапи, ето от тях трябва да се отскубнем незабавно, преди да са ни смачкали тотално. Вие се опитвате да ни европеизирате насила, но пък ние не ви искаме евроинтеграцията, набийте си го в кухите тикви най-после. Ние искаме да си запазим суверенитета, валутата, националната ни идентичност и културно наследство, и няма да си ги продадем на дрисливия ви шенген за жълти стотинки. "Спасявате" ни (или поне си мислите така) от не когото трябва, настроите ни срещу не когото трябва, но няма да успеете. Русия не е нашият враг, вашата Хамерика е. Срещу нея трябва да се борим да не ни завладее напълно, не срещу Русия. Руснаците само искат да ни помогнат да се избавим от това зло, а вие изкарвате тях лошите, защото така ви изнася. Набутаха ни в гадния им ЕС без референдум, сега пак без нашето съгласие искат да ни натресат и скапаното си евро, с което тотално ще фалираме, което е и тяхната цел, за да ни направят техни роби. Е, няма да стане. Русофилите в България сме много повече от вас русомразците, и ще надделеем над вас.

44.   14, да и то се случва от 10 години насам. След Англия ще има и други. И никоя държава не е цъфнала от въвеждането на евро. Заплатите просто ще ти свършват за отрицателно кратко време.
Точно анализите на сарийски описват действителността, А такова нещо като копейки реално не съществува в нашата страна. Костадинов не го финансират никакви руснаци. Това че някой ти говори против САЩ и НАТО, не го прави обезателно със степите на Изток.