Споделена история от Здраве

Рентген на коремни органи - трябва ли направление
Искам да си направя рентген на коремните органи, тъй като от 2г имам болка в дясно за по 1 месец /април 2023, декември 2023, юни 2022г. / и тъй като е тъпа, непостоянна болка, и при баба ми на млади години е има, трудно е била диагностицирана, дори и с операция е била и днес пак я има, та затова искам да видят снимка и образно кой орган е и какво е. При нея са казали сраствания и гнойни процеси и свиване на орган от притеснения и мъкнене на работа тежко.
И също рентген или кое е най-добро и не толкова скъпо образно изследване и къде в Пловдив мога да го направя.
Направление от лекар трябва ли? И горе долу цените как са? Дават ли болничен за такова изследване или трябва да си взема отпуска от работа?

Коментари

1.   Взимаш си направление от личния лекар за гастроентренолог. Там като обясниш за болките ще те прегледат и с ехограф. Ехограф обикновено има в кабинета и става веднага.
След това обсъждаш дали има нужда и от допълнително образно изследване-ЯМР или компютърна томография. И ще ти обяснят как да се запишеш според правилата на болницата ако има нужда. Това изследване може и да трябва ти да си го платиш, а не е много евтино. Ползва се и контраст обикновено за да се виждат добре коремните органи затова се прави само ако лекар прецени, че има нужда. Възможно е за 1 ден да се освободиш от работа, но това са вече допълнителни детайли и ще обсъдиш с лекаря.

2.   дали не става с ехограф? с рентген може да видиш кости, но не и меки тъкани