Споделена история от Други

Защо хората вече мислят само за себе си?
Здравейте. Чувал съм, че преди много време хората са си помагали един на друг и са се разбирали. Сега обаче не е така - всички са станали егоисти мислят само за себе си, не се интересуват от страданията на другите. Това защо е така?

Коментари

1.   Индивидуално е всичко в живота, винаги ще има коректни хора, търси такива за общуване.

2.   Защото живеем в последните времена, написано в Библията.

3.   Защото им писна другите да им се оплакват от глупавите си страдания

4.   Защото е такова обществото - консуматорско, алчно и политическата система - капитализма е такава.

При капитализма не е важно да помагаш на другите, а да успееш да ги изработиш, за да им вземеш парите и да живееш на техен гръб.

Т. Т.

5.   Странно какво имаш под "страдания". Българите са състрадателен народ. Много пъти са го доказвали. Примери хиляди. Ако под страдание имаш предвид че никой не иска да слуша любовникарските ти драми е друг въпрос. И аз се изолирах от подобни хора. Имам една приятелка и ми стига. Някой да ми пълни главата с глупости нямам нужда. Не съм нито психолог, нито кошче за душевни отпадъци.
ж, 25

6.   Това е било като хората са живяли на малки общества по селата и са се знаели до 9-то коляно. Сега в София при 1 200 000 човека няма как да се случи.

7.   Това не е егоизъм, а най-правилното. Човик трябва да мисли за себе си, никой на никого за нищо не е длъжен и какво значи хората са си помагали. Масата хора са егоисти, държатхсе сякаш си им длъжен. Вместо да се нагънат да се справят сами. Оз много помагам, кйтофцяло, но виждам колко неправилно е това. Хората ги мързи да четат, почти всичко 6оето търсите го има в Интернет, пасивни са, не мислят, вечно мрънкат.

8.   Авторе, не са всички така!

Стига с тези обобщения! Те не са верни и коректни!

И време, в което всички хора да са се разбирали - никога не е имало в България! А в историята на човечеството е имало само един такъв период, и то само в една държава, само в един град - в Йерусалим - в първата християнска община. Можеш да прочетеш за това в Библията, Новият Завет, в книга Деяния на Светите апостоли.

Аз самия се движа в такива среди, където хората са задружни и си помагат. Аз също винаги се отнасям с внимание към проблемите на другите хора и се стремя да им помогна!

Първо ти стани такъв и започни да се стремиш към това, и ще срещнеш и други подобни хора.

Ок, ще ти кажа, къде главно да ги търсиш: в Православните храмове! В Православната църква!

9.   Напротив хората помагат на изпаднали в беда. На някой му е изгоряла къщата - за ден се събират помощи и бригади, които да ремонтират безплатно. Когато има бедствия десетки доброволци се впускат да помагат на пострадалите. Когато някой се нуждае от лечение е същото. Само да се даде гласност и хората се организират. Пишеш пълни глупости. Това че сме станали по-затворени не значи че сме егоисти. Всеки си има свой живот и решава дали да общува с някого или не.

10.   Защото са ограничени.

11.   Автора: аз, когато имам някакъв проблем приятелите ми ми казват, , стига само си се оплаквал", , на кого му пука за проблемите ти", , нека имаш проблеми " и други подобни. Има и такива, които ми помагат, но ми искат пари в замяна на помощта.

12.   В кое селце живееш, момчето ми?

13.   До автора, след коментар 11

Значи просто нямаш приятели!

А тези, на които им викаш така - не са ти приятели!

Приятел означава, човек, който те подкрепя и поддържа в трудна ситуация! А не - приятел за маса!

Разбра ли ме авторе?

14.   Ама едно време каква взаимопомощ и братска любов е падало!! Затова са се трепали по войните и са мародерствали, затова родни братя са се клали за една нива.
Авторче, чети повече!

15.   14, чиче - отвори един новинарски сайт и гледай как син наръгал майка си, брат заклал брат си (може би същия ден, в който си публикувал) и т. н. Не ми разправяй приказки от 1001 нощ - имало едно време, ама е всеки ден. Колкото и зле да е било, сега е 100х по-зле. Ама който е "специален", си остава такъв.

16.   Доживях да прочета различни версии в коментарите.

Хората са полу-човеци, полу-животни. В зависимост при кой-колко преобладава животинския инстинкт за самосъхранение. Намира се в рептилния дял на мозъка. Да точно - рептилен, защото при земноводните друго няма. От там идват и конспирациите, че някой си бил
"Рептил". Не отричам че такива извънземни може и да има, но тук се има предвид хората които са роби на първичните си инстинкти. При тях няма жертвоготовност, няма състрадание. , няма добродетели. Това всичкото пък са човешки качества.
Как се придобиват човешки качества? Чрез еволюция. Човека е еволюирал в това, което е в момента. Един гущер или насекомо също могат да ядат и да се размножават но не еволюират така.
Еволюцията идва с трудности и предизвикателства, които човека е срещал доста. От трудностите обаче се страда. Стреса като цяло не е особено приятно явление. Но е необходим за израстването

С други думи човек за да израства като такъв трябва да страда. За това говорят и всички религии. Че страданието води до просветление.
Обикновено страданието сами си го искаме или сме готови да го посрещнем, заради нашата любознателност.

Любознателност - последствия - страдание.
Такъв е цикълът. Ако една от тези нишки е прекъсната човека си остава рептил (на български Ганьо) и не еволюира.

Ако изпаднеш в беда, шанса някой, който е бил в същото положение да ти помогне е много голям. И конкретно отговора на въпроса ти с една дума - състрадание. Не може да съ-страдаш, ако не си страдал.