Споделена история от Други

Съдя хората по външния им вид
Здравейте! Всички сме чували поговорката "Не съди книгата по корицата.." Е, за книгите това може и да е вярно, но не и за хората. Например, когато видя един 45-годишен мъж, с изкуствени мускули, целият татуиран и с бръсната глава, какво да си мисля - че е професор по ядрена физика ли? Или когато видя някоя облечена супер разголено жена (когато не е много топло) - че е свястна? Когато видя някой дебел човек - ясна работата, мързелив е, и не може да стане от дивана да поспортува малко, и само се тъпче с чипсове. Когато видя някой да крещи и да гледа злобно, какво да си мисля -че е добър? Виждате ли, всички са ни набивали в главите как не бива да съдим хората по външния им вид, а всъщност той си казва всичко (изключенията са 1/1000)

Коментари

1.   Изключенията са десетки на 1000, но ще е трудно да ти се обяснява.

2.   Точно така. Колкото и да повтаряме, че „външният вид няма значение“, това е част от човешката психология. Не можем да пренебрегнем факта, че винаги подсъзнателно усещаме другите и правим някаква преценка.

Причината се крие в еволюцията, която е допринесла за това да се научим да избягваме опасностите. Казано просто, ако нещо изглежда подозрително, най-сигурно за нас е да не се забъркваме с него. Също обществото с течение на времето ни е наложило шаблони, с които лесно поставяме хората в една или друга категория.

Разбира се, има изключения – ако някой се е развикал, може просто да е имал гаден ден; ако е с наднормено тегло, може да страда от заболяване.

Трябва да се намери балансът – винаги да се опитваме да се поставим на мястото на другия, без да го съдим, но да не забравяме да подхождаме и с капка съмнение.

4.   За такива като тебе си имам една специална сентенция: "Морето винаги изглежда до колене, докато не нагазиш сериозно в него... "
Та щом този начин на разсъждение ти решава проблемите - ОК! Когато нагазиш достатъчно в живота, обаче... съвсем друга песен ще запееш...

5.   И теб също те съдят по външния вид спокойно.

6.   Да, до някъде е вярно.

7.   5 те секунди са достатъчни за първо впечатление.

8.   Има логика на пръв поглед. Обаче, ако се задълбочиш ще разбереш, че не винаги е така. Най-често когато крещиш на някой то е защитна реакция. Реакция, която е предизвикана от негова провокация или атака. Познавам пълни хора заради заболяване вродено такова. И честно да ти каже бате предпочитам някой да го видя как крещи срещу мен, когато не е доволен нещо, от колко да ми говори тихо и спокойно и в същото време да ме реди я пред работодател, а пред полиция. Първосигналните хора не са опасни и с визията си и с държанието той веднага ти показва кой е и какви намерения има. Тихите води обаче са най-коварни. За това хората си казали, , Не съди по-хората по външния им вид, , и да прави.

9.   Не знам кой набива в главите, че "не бива да съдим хората по външния им вид". Такъв още не съм срещал. Т. е. твоят подход е подходът на 99% от хората. Друг е въпросът, че хората имаме различни критерии за това какъв е добрият външен вид.

Зависи и от средата. Аз откак се преместих в Люлин спрях да нося истински обувки, защото инак изглеждам като извънземен в квартала.

10.   А теб като те видим или прочетем какво да си мислим???

11.   И що беше цялата тая тирада? Външния вид в важен, но не е и основен и не е нужно да се издига в култ. Промиват ни мозъците с някакви нереалистични очаквания как да изглеждаме, как да се обличаме, колко да тежим и т. н. т.
За справка, това че си с наднормено тегло въобще може да не е щото се тъпчеш прекомерно. Познавам такива хора. Също така, добрата форма въобще не означава, че спортуваш или не си мързелив.

12.   Вярно е да. Да си дебел не означава, че си добър. Както и да си беден също не означава че си свестен...

Външния вид на човек е всичко. И хората които са грозни да много комплексирани и злобни. За съжаление да го кажа, но най-голямата помия съм я виждал почти само от грозни мъже и жени.

13.   А, ти много ли си хубав/а?
1. Ако някой е плешив, то това не е заради него, а заради ген, възраст и т. н.
2. Други са много ниски или много високи. Пак ли са виновни заради това? Какво могат да направят за да станат идеалния ръст?
3. По старите хора имат бръчки, целулит и т. н. пак от възрастта, болести, вроденост и много други причини. Да станат по млади ли?
4. Други имат криви крака, уста, ръце, големи уши и много други /така са се родили/

Кой/коя си ти, че ще лепиш етикети на това, кой как изглежда? Дали е грозен, напомпан, татуиран, плешив, нисък, висок и т. н.?

Никой не те кара да правиш секс с тях. Или пък с хора, които не те кефят визуално. Така, че какво ти пречи, кой как изглежда?

14.   Не винаги е така както изглежда. Давам ти алтернативни варианти на сценките, които си разиграл

- мъжът с татусите - 90% от тези с татусите са си ги правили на 15-20 годишна възраст. На 45 вече мисленето на въпросния човек може да е коренно различно и да няма нищо общо с младежките му страсти

- дебелият - това, че някой е дебел не винаги значи, че е лош или мързелив. Познавам шивачка, която е доста пълна(все пак работи седнала), а жената съм я виждал да шие и работи до късно вечер до 22:30- 23 часа - всичко друго е, но не и мързелива

- тази с предизвикателното облекло - много от тях са просто така облечени, за да си просят внимание, а истинските леки жени понякога въобще не се знае на пръв поглед за тях:: една жена дали е лека личи по-скоро от поведението, не от дрехите - много момичета просто спортуват, гласят се(гримират) и искат да се 'покажат', това не ги прави автоматично леки жени

- злобният човек - и аз злобея често, но винаги е в резултат на някакво негативно въздействие отвън; иначе като цяло се смятам за свестен човек - та, даден човек не може по изолирана постъпка да кажеш, че е добър или лош, трябва да го познаваш от дълго време

Това е, нещата определено не се разбират от пръв поглед, това е като да имаш претенциите, че си майстор готвач, защото си гледал по телевизията как готвят хубаво и си чул рецептата

Т. Т.

15.   За друго не знам ама за мен по-грозно и отблъскващо нещо от татуси, алкохол и цигари няма. Толкова са ми нечистоплътни и татуираните, и пушещите, и пиещите (пък било то и едно малко). Ако пък е в комбинация от трите смрадта наоколо е гарантирана. Предпочитам да е пълен или плешив. В България красиви мъже почти няма. Така че винаги ще трябва да направиш компромис с нещо.
ж, 25

16.   И аз бях като теб, но откакто станах асистент в ТУ погрознях и сега съдя хората само по финансовото им състояние. Въпреки, че взимам 2 хиляди лева заплата имам 100 хиляди в спестявания и инвестиции. На кого му пука как изглеждам?

Един от многото

17.   Всичките не съдили за външния вид, докаот не им се наложи да работят с адвокат с писъринг или банкер с расти...

18.   Я си представи, че агент на ДАНС под прикритие работи за хванаще на наркопласьори? Напомпен и с татуировки - или да ходи с костюм и да се прави на бараба. Ще го прецениш ли бързо?

19.   Ахахахах - авторе, аз ще стана доктор на науките в сферата на Изкуствения Интелект скоро, по-нататък може и доцент.

Миналата година се подложих на едни епилации - туй лято ще си сложа яко, яко татуси (руски православен кръст на гърба, животни, оръжия) и правя силови тренировки вече над година. Един приятел ми вика да не зобя, ама и това ще правя скоро.

Обичам да чупя клишетата. :)

Та ако ме видиш на улицата верно ще видиш човек с няколко висши, над 30 сертификата, изнасял лекции и писал книги, дето прилича на нацепен мангал от гетото.

Та свиквай - много такива гледки ще виждаш в близките години. Аман от вас остарели хора...

20.   Като сме тръгнали на поговорки и аз ще ти кажа една.

"По дрехите посрещат, по ума изпращат".
Донякъде си прав/а. Само внимавай да стигнеш до фазата на "ума", че някои хора си остават на ниво дрехи и после се чудят защо са сами като кучета.

21.   Стереотипи. Съществуват и не са за пренебрегване!

22.   Това сякаш го е писала Мара Отварачката. По тази логика най-стойностните жени са чалгаджийките и плеймейтките.
Много се съмнявам авторът/авторката да е виждал/а някога професор по ядрена физика на живо.

23.   Аз вярвам на инстинкта си, никога не ме е подвежда. Мозъкът-да, мисълта-да, но инстинкта--никога.

24.   Само повърхностните хора си правят изводи за другите на база външен вид без да си направят труда поне малко да ги опознаят. Едно време например аз имах предубеждения по отношение на хората с много татуировки. Само, че това, че някой е предпочел да си изрисува тялото в даден етап от живота не го прави автоматично пропаднал тип. В лицето на един доста изрисуван човек аз например намерих моя прекрасен зъболекар, с който май -после се чувствам спокойна след като с години наред си патех от докторите. За мен това, че е малко повече изрисуван няма значение, след като се чувствам добре при него. Преди време колежката тръгна да плюе ветеринарната лекарка на кучето и, че била лесбийка. Посъветвах я да се абстрахира от този факт, при положение, че се грижи добре за домашния и любимец. Вземи си промени мисленето за хората, защото ако продължаваш така един ден ще останеш сам /а!

25.   И теб по това те съдят, споко. :)

26.   Авторе, неслучайно има такъв израз: "По дрехите посрещат, по ума изпращат"

Така, че в повечето случаи, външния вид наистина говори и за това каква е душата на човека.

Но все пак това не е на 100%, защото има случаи, когато човек е променил нещо във външния си вид като юноша или младеж, когато е бил неразумен. А после като по-възрастен е помъдрял и се е променил, но не може да заличи предишната външна промяна.

За дебелите хора - не си прав! Това може да се дължи на болест! Или просто на заседнал начин на живот, което обаче не значи, че човекът е мързелив!

27.   Ха-ха! Външният вид не знам, но изявите и изказванията им - със сигурност!
Ето, например, аз срещна ли някой да ми разсъждава като тебе и му казвам: "А, да, добре! ", след което го оставям САМ да си живее живота както той намери за добре.. :)
Въобще не искам да имам нищо общо с него, или поне докато не приключи с детската градина...

28.   Оценяването на външния вид е инстинктивна реакция, човешкият мозък е така устроен, че се опитва да класифицира нов обект към вече познати такива. Затова и са възникнали стереотипите, те са всъщност статистика, събрана на базата на опита.
Да, естествено че има изключения, които изглеждат различно от това, което са, но все пак повечето се вписват в стереотипа

29.   "Бог гледа на сърце а не на лице! " Правете си сметката кой живее по Божийте принципи според мисленето му. При теб става ясно че си духовни невеж и глупав човек. И още нещо - професията няма общо с човека! И аз не вярвам на доктори които пушат ама... Ако такива за себе си не могат адекватно да се грижат как да очаквам адекватно лечение от тях? Как да им вярвам когато те сами си вредят? На себе си не мислят доброто камо ли за чуждия човек ще им запука? !

Далеч няма да стигнеш с такива ти мислене Дечко!

Жена на 26