Споделена история от Други

Постоянно мисля за смърт
Здравейте,
Напоследък се хващам, че постоянно си мисля, защо сме тук, колко малко трае един човешки живот, как не се знае кога ще си отидем, какво ако утре ни няма и тн. Тези мисли просто навлизат в главата ми заедно с някакво чувство на меланхолия/носталгия по детството. Попринцип съм чувтсвителна натура/емоционална и до миналата се борих с тревожност.
Въпроса ми е, според Вас някакво заболяване ли е това или и при Вас се случва да мислите тези неща?

Коментари

1.   Не е заболяване. Просто носиш тежестта на човека, който мисли..

2.   Такива мисли са нормални за всеки разумно и логично разсъждаващ човек!

Но не знам, защо все още не си направила нормалната крачка напред, за да разбереш отговорите на тези въпроси!

А тази крачка е :

Да познаеш Бога!

И след това постепенно да се въцърковиш в православната църква!

Трудности, скърби, болки и проблеми всеки човек неминуемо има в живота си.
Само, че човек трябва да си направи и изводите от такива събития!
При мен именно поредица от подобни събития ме накара да осъзная суетата на земния живот и да се обърна към Бога!

Всичко в живота се движи от нашия създател Бога и от Божия промисъл, но човек е създаден със свободна воля и винаги има избор! Винаги има надежда!

Животът е прекрасен и не свършва със смъртта, защото човекът е създаден от Бога с безсмъртна душа и за вечен живот.
Животът има смисъл, който се заключава в това да се изживее Богоугодно, за да може човек да отиде след смъртта в рая, при Бога. Земният живот е подготовка за вечния.

Затова човек никога не трябва да се отчайва и да губи мотивация за живот!

Напротив! - човек трябва да се радва, за това че е получил от Бога този прекрасен дар - живота и да се постарае да го изживее Богоугодно!

Знаеш ли, има хора в много тежко положение, инвалиди без крака, ръце, безпомощни телом, но въпреки всичко това неизпаднали в отчаяние, борещи се за живот и силни духом.

Има един прекрасен и потресаващ документален православен филм, казва се Форпост, за отец Михаил от Украйна, който е създал приют за бездомни и болни деца(подобно на нашия отец Иван от Нови хан). В момента в този приют има повече от 400 деца.

Няма да давам връзка, защото напоследък не ги публикуват, затова напиши в you tube Форпост православен филм, каналът е Православна вяра.

Знай, че живота е борба и човек не трябва да пада духом, а трябва да се бори и да продължава напред! Каквото и да се е случило и да се случи - винаги има изход и надежда!

Знай също, че Бог много ни обича и заради нас хората е създал този прекрасен свят, да му се радваме и да живеем в мир и любов.

Бог е Вседържител и Той със Своя Божий промисъл управлява и промисля за целия свят, за всеки един човек. И косъм от главата ни не пада без Божията воля или Божието допущение.

Бог върши всичко за нас с една цел: да познаем Бога, да се обърнем към Него, да заживеем Богоугодно и да спасим душите си! Защото този живот е временен и е само подготовка за вечния живот. И ние сме създадени за вечен живот, който не свършва със смъртта. Но е много важно как човек е изживял земния си живот, защото на Страшния съд всеки човек ще бъде съден и ще се определи дали да отиде в ада или в рая(с Бога в Небесното царство)...

Затова тук на земята ни се изпрашат скърби, болести, трудности и изпитания. Всичко това ни се изпраща(или допуска) от Бога на нас хората, за да осъзнаем суетата на земния живот, да се обърнем към Бога и да се подготвим за вечния живот като заживеем Богоугодно и се въцърковим...

А знаеш ли кое действително е пагубно за човека на този свят? Аз ще ти кажа - да стане противник на Бога, и да повреди и съответно погуби душата си. (и до края на земния си живот да остане в такова състояние)
(А също пагубно и гибелно за човека е да се самоубие, защото самоубийството е грях, който не се прощава, и самоубийците директно отиват в ада! ) И говорим не за нещо временно, а за вечността. И да бъде човек в ада е страшно...

Конкретните ми съвети към теб и към други такива хора са следните:

Прочети Новия Завет(втората част от Библията) и особено обърни внимание на глави 5, 6 и 7 на Евангелието от Матея. Там са цитиран думите на Божия Син - Господ Иисус Христос, това са Божествени истински слова!

Обърни се към Бога. Ако не си кръстена - направи го в някой близък православен храм. Поговори за твоята ситуация и със свещеника в храма, той ще ти помогне и ще ти обясни всичко.

Ще ти копирам и един свой коментар от съседна тема:
който беше в отговор на въпроси към мен За смисълът на живота и защо Бог е допуснал да умират деца?

А смисълът на живота ни е (накратко) да спасим душите си! И да живеем вечно с Бога в Небесното царство.

А относно въпроса: Защо Бог е допуснал да умират деца?

Бог не е създал злото! Злото идва от дявола!
Относно на това, че умират деца - да, случва се и това! Но, за да разбере защо се случва това, човек трябва да погледне малко по-дълбоко - в същността на нещата!

Човекът е създаден от Бога с безсмъртна душа и за вечен живот! Спрямо вечността - земният живот е един малък, нищожен отрязък от време - капка в океана! Дори и да живееш 100 години на земята, в глобален аспект какво би те ползвало това, ако нямаше вечен живот? - отговорът е ясен - нищо!

А след като има вечен живот, кое е важното? Дали ще живееш 1, 5, 10, 20, 50, 100 години на земята? - това ли е важното?
Колко точно години ще живееш в земния си живот? - това ли е най-важното?
Отговорът и тук е ясен - не, разбира се!

А кое е най важното? И въобще - кое е важното?

Важното(и най-важното) е: къде ще живееш през вечния си живот!

Защото има два варианта - да живееш в ада с демоните, или с Бога в Небесното Царство!

Защото на Страшния съд - всеки човек, който е живял някога на земята) ще бъде съден и ще се определи неговата окончателна участ!

И в зависимост от делата, мислите и постъпките на човека през земния му живот, на Страшния съд ще се реши къде да отиде той: в ада с демоните, или с Бога в Небесното Царство!

Така, че човек трябва да внимава върху себе си и да се старае да живее Богоугодно, защото не знае кога ще дойде смъртния му час и в какво положение ще го завари!

Да, и в тази връзка ще обясня и за децата, които са починали - те като невинни създания, ще отидат в Небесното Царство и ще живеят вечно в радост и веселие с Бога!

Така, че в глобален аспект те не са ощетени не са загубили нищо, от това, че не са проживели някакъв ограничен брой години в земния си живот! Защото са получили даром(така да се каже) най-важното и ценно нещо: вечен живот с Бога в Небесното царство!

Накратко и в най-общи линии е това!

За по-подробна, по-точна и пълна информация - четете Библията(най-вече Новия Завет), и Православните сайтове и книги!

3.   На всеки му е случвало, човек като съзрява си задава такива въпроси.

Важното е да имаш вяра и да приемеш, че този живот(и смъртта) не са абсолютен край а само преход.

Вярата е едно от най-важните неща, за да приемаш живота и смъртта спокойно и просто като един път, а не край.

Т. Т.

4.   Трябва ти занимание. Бездействаш и циклиш.