Споделена история от Други

Имот - трафопост?
Здравейте!

Да си купя ли трафопост в малък град в провинцията?

Какво би могло да е приложението му за мен?

Има ли собственици на трафопости (частни лица) - да споделят малко информация от опит с такива имоти.

Благодаря.

Коментари

1.   За пръв път чувам, че може да си купиш трафопост. Трафопостовете са просто част от електропреносната мрежа и имат смисъл за електроразпределителните дружества или предприятията. На теб за какъв чеп ти е точно тоя трафопост? Кой ще се върже към и от къде ще идва тока? И кой въобще ще ти го продава?

2.   Трафопост изграждат строителите, а после ЧЕЗ ги изкупува. Обикновено се налага да ги изграждат, защото ЧЕЗ не могат да ги изпълнят в срок. Бавят се с години с изкупуването. Самият трагопост струва скъпо и строителят винаги търпи загуби от него. Ако го купиш, влизаш в съсобственост с ЧЕЗ.
Не си купувай трафопост.

4.   Заслужава си ако може да го препродадеш на енергото, иначе не!

5.   Има хора собственици на трфпост, на вилата на баба ми един от съседите си преди много години си направи (купи) трафпост, защото тока често беше слаб и често спираше, сега той продава тока след трафпоста на всички вили наоколо, а на баба ми електромера е подотчетен. Но да отбележа този човек работи към електрическата компания и разбира кое как да поправи по линията след неговия електромер сам, ползва и машините на ел компанията тайно.
Какво значи подотчетен, човека който има трафпоста си плаща тока на неговия общ електромер, към енерго компанията, а лично събира от такива като баба ми, които са вързани след неговия електромер сумите които те са похарчили и още им начислява и някаква месечна такса в рамките на 5 лв. В околността такива подотчетни като баба ми са около 30-40 вилички (бараки), така че печалбата никаква, човека го прави, като доброволец за общността си.
Дали има смисъл да си купиш, много зависи колко ползваш и имаш ли на кого да продаваш, като подотчетни незаконно, законно няма да ти дадат да продаваш, защото трафпост се купува за място където или досега е нямало ток или токът е много слаб.
На твое място ще седна и ще обмисля кое е по добре да си купя трафпост или да си сложа фотоволтаици, кое ще е по рентабилно точно за моето положение. Ако имаш място, време и знания да им обръщаш внимание реди фотоволтаиците на покрива или в двора и не се занимавай с електрическите компании, голям зор е с техните адвокати ако се захванат с теб особенно ако препродаваш на подотчетни други хора. Повечето компании вече в договора пише че нямаш право да препродаваш на подотчетни. А и не се знае колко ще качат цената на тока след като затворят въглищните централи. Фотоволтаиците ще си произвеждаш за себе си, купуваш си и нужната батерия за през нощтта и няма да си зависим от ел компании и от европейски решения за екология.