Споделена история от Други

Давност по кредит
Здравейте, съпруга ми изтегли голям кредит преди 2 години за да си купи кола и къща на село, от известно време престана да внася, постоянно му звънят от банката по няколко пъти на ден, той казва че нищо нямало да му направят и че след години имало давност и кредита, който е изтеглил ще се прости по закон, вярно ли е това или ни вкарва в голяма беда?

Коментари

1.   Съпруга ти е глупак, ще се забатачи с колосални суми.
При потребителски кредит давността е 5 години след обявяването му за изискуем.
За ипотечните нещата изобщо не седят така. Отделно ако беше толкова лесно, никой нямаше да си плаща масрафите.

2.   Давността тече, ако кредитора не предприема никакви действия. В случая предприема и няма давност. Ако не си плати, просто ще го дадат на ЧСИ и ще започне процедура по принудително събиране на вземане. Ако има затруднения, по-добре да отиде в банката и да обсъдят варианти. Такива има. Това, което прави, ще го вкара в беля. Ако ставаше, всеки щеше да тегли и никой да не връща нищо, а банките отдавна да са фалирали.

3.   Давност има за разни фишове и глоби и тя е 5 години. Тоест да кажем ако днес направиш нарушение на пътя и те глобят и 5 години не платиш глобата, тя отпада по давност.

За кредит не съм чувал да има такова нещо - даже напротив, ще започнат най-вероятно и наказателни лихви да ви начисляват.

То ако кредитите отпадаха с 2 години давност, всички щяха да теглят, да си направят околосветско пътешествие за 2 години и да се измъкнат от плащания и да се върнат без задължения.

Банките не са толкова глупави. Умната.

Т. Т.

4.   Глупости, няма такова нещо, запори, плащане... така не се прави. Отива в банката и се договаря са плаща по-малка вноска. По закон нама дори на дело да го викат, минава по бързата процедура през съда, запор на заплата, имущество и ще плати всички разходи по делото. После и да има нужда от кредит ще му дадат само някакви съмнителни лихвари. Това са сериозни неща, с криене не става, изземват имущество, поболявате се. Затова не се крийте, ако вече не са ви осъдил по бързата процедура.

5.   Зависи дали имате подписан брак и на чие име е купил имотите.
По принцип кредтора (банката) е прав да си търси парите, но ако нямате брак и имотите които е купил са на твое име, дори да го съдят няма какво да му вземат, освен част от заплата ако работи по трудов договор.
Ако обаче имате брак и особенно ако си подписала като съкредитоискател за кредита, имотите са общи, разпродават чрез ЧСИ всичко с изключение на жилището в което сте регистрирани по лична карта и настоящ адрес че живеете, като претърсват и него за ценни за продаване вещи, техника и т. н.

6.   Не е вярно, даже се унаследява

7.   Законът сега може да е така, но няма гаранция че ще остане в този си вид достатъчно дълго, че да ви огрее.

8.   Нито са минали достатъчно години, нито познава закона и вратичките.
1 вариант--запор от банката и разпродажба на закупеното
2 вариант--ЧСИ
Ще остане без къща на село, без кола, а вероятно и голяма част от заплатата ще отива да покрива дълга.

9.   Ако ставаше толкова лесно, всеки щеше да тегли кредит и после да спре да го плаща, не мислиш ли? Направо комунизъм щяхме да построим: на всеки според потребностите :-) Най-малкото банката ще продаде имота, явно е ипотекиран.

10.   Подготви се да живееш на улицата

11.   Иди питай някой адвокат. Мисля, че накрая банката ще ви вземе къщата и колата. Имам познати, които не върнаха кредита, но те изчезнаха някъде в чужбина.

13.   Като се появи ЧСИ пред вратата, за изземване на покъщнината, за покриване на кредита ще го питам дали "банката нищо няма да му направят". Ще ви вкара в огромна беда, ако възможно най-бързо не се осъзнае и не започне да внася отново вноските. Да НЕ СЕ прави на недостижим, защото бързо ще му се види тесен и тъжен света. Давността е 5 години обикновено.

14.   Извинявам се за мнението ми, но.... Не мога да разбера кой от двама ви е по-тъп!!! Ти да му вярваш или той да ти говори такива глупости! Няма банка в света, която да не си е прибрала парите от кредитополучател! Ще ви вземат всичко, което имате, че и ще има да доплащате. ;)

15.   За тези неща се ходи при адвокат... Аз лично не виждам как ще изтече "давност по кредит", като той е ползван да се закупи кола и имот. Т. е. той е обезпечен с тях. Банката ще дойде и ще си ги прибере най-вероятно

16.   Зависи.
Ипотека има ли?
Ако дължи пари и не плаща се дава на съдия-изпълнител вземането. Той започва изпълнително дело. Трябва длъжника да бъде законно уведомен, това първо, и да му се даде срок да се издължи.
Ако не плати, съдия изпълнителя решава какво да прави, за да вземе парите принудилно. Най-лесното е запор върху всички банкови сметки, освен на една сума от 933 лв на месец. Или 1300, не помня точно. Може да наложи запор върху автомобили, върху имоти, да опише част от движимите вещи в имотите и да обяви търг за продажбата им, както и на самите имоти. Ако размотава съдия изпълнителя 5 години, в този срок отпада възможността парите да се съберат принудително. Трябва ново изпълнително дело да започне. А абсолютната давност е 10 години.
Има сумати хора, които не плащат и им отпадат по давност дълговете, но основно такива, които нямат официални доходи от заплати, на които да се наложи запор, и нямат имоти. Ако не искаш да плащаш, криеш се, не подписваш никакви съобщения, никакви споразумения за разсрочено плащане. Има адвокати, които могат да ви консултират в областта на законните трикове за забавяне на плащанията. Или четете внимателно ГПК м частта му за изпълнително производство.

19.   Вие на колко години сте? Не знаете ли, че безплатен обяд няма? И къщата и колата ще ви вземат, а и нищо чудно и някой и друг запор върху заплатата да получите

21.   Абе то много лесно така. Взимаш и не връщаш. Дай така всички да изтегли кредити, да си купим къщи и коли и да си гледаме кефа.
Ама ние будалите, си правим сметки и ако не можем да изплаща е заеми заеми, не теглим такива. Живеем под наем и пътуваме с обществен транспорт.

22.   Само да кажа, че дадат ли го на ЧСИ, той ще му начисли огромни допълнителни такси и задължението ще набъбне значително, може дори да се удвои. Мъжа ти е голям глупак. Ако ставаше така, всеки щеше да тегли кредити и да не бачка, а банките отдавна да са фалирали. В банката работят екипи от юристи, които са ги мислили всички тези неща, и със сигурност са си написали домашното много добре и със сигурност са доста по-умни от мъжа ти. Банката си е вързала гащите достатъчно добре, че трудно да се овътри. Няма как бай Ганьо да надхитри банката.

23.   Такива хора не знам какво заслужавате...
Нашия случай е по-различен. През 2000 чичо става поръчител за на един такъв бунак като мъжа ти. Оня не плаща, Спират част от заплатата на чичо и другия поръчител. Миналото лято чичо почина. Децата му се отказаха от наследство заради този кредит. Сега ако този кредит и изплащането му по наследствена линия дойде при нас жална му майка на тоя който го е изтеглил. Не ви ли е страх от поръчитеите ви? Не ви ли е страх от ЧСИ - такива хиени са че няма да ви оставят докато не си вземат парите

24.   Ако мъжът ти роботи под минимална или е безработен и няма нищо на негово име нищо няма да направят. Съветвам го да се премести в чужбина, там няма да могат да му запорират заплатата.

25.   Запор ще има само ако не е на минималната заплата. при ипотека ти взимат имота, ако има друго недвижимо имущество на негово име, може чси да ги вземе.

26.   Утре отивам и аз да изтегля 200 к и после да си бия камшика на някой остров.

27.   Сори, ама най-мразя подобни типове. Едни можем да живеем честно и почтено, да си правим сметка, да мислим за бъдещето, а друг с чуждите влогове и спестявания да си живурка, щото се мисли за много хитър и печен. Даваш ли си сметка, че тези пари са нечий. Че някой ги е внесъл и банката работи с тях? Че някой се е трепал за да ги изработи. Не са дошли от нищото в банката. Нищо де, те частните съдебни изпълнители чакат такива като вас и потриват ръчички. И майчиното мляко ще си върнете ако трябва, ама няма да ви оставят. Ако не вие децата ви ще плащат. Ще върнете не само заема ами ще плащате и делата, които се водят към вас и лихви и всичко. Нищо чудно да нарасне двойно в крайна сметка дълга. Много сте кухи, ако си мислите че ще ви се размине. Безплатен обяд няма

28.   Взимат имота 5омпе и ипотека, а вие оставате с пръст в уста, после ще пратите и всички разходи, защото сте тарикати.

29.   Чакайте скоро съдия изпълнител вкъщи, ако не ги допуснати идва полиция, влизат и описват. Няма да ми се размине.