Споделена история от Други

Amazon
Здравейте,

Представлява за мен интерес покупката на книги от Amazon. До момента не съм го правил, поради причини от различно естество - основно незнанието и страха от прекомерно оскъпяване на поръчаното.

Моля за съдействие тези от Вас, които са поръчвали как се случва, колко се оскъпява, как се доставя и стъпките по реалното получаване на вече поръчано.

Ще оценя всеки един от Вас, който ми съдейства с отговор.

Благодаря Ви предварително!

Коментари

1.   Зависи откъде поръчваш. Доставката от amazon. com (американския) е една, от amazon. de (немския) е друга.

2.   Поръчваш от Амазон, ако не можеш да я намериш другаде по-евтино. А там обикновено има и оферти за твърда корица, и за мека, и за втора употреба. Аз така съм поръчвал доста. Понякога книгите се опаковат в Германия, но ако е ясно, че са от САЩ най-вероятно ще минат през митницата и там ще платиш едни 20% ДДС и няколко лева за пощите да те представляват.
Като изпратят стоката, получаваш проследяващ номер и може да я следиш чрез разни сайтове - има доста.
Като дойде в Бг има два варианта - предишния беше да получиш покана да упълномощиш писмено български пощи да те представляват пред митницата, съответно това струва някакви пари, след това плащаш "услугата" плюс ДДС-то на гишето в пощата. За сегашната процедура най-добре се информирай от сайта на български пощи и на митницата. Мисля, че сега всичко извън ЕС минава през митница, но тъй като китайците от Алиекспрес са сключили някакво споразумение с ЕС, да събират ДДС-то и да им превеждат по-късно, тези пратки не се оскъпяват тук с ДДС. С Амазон в момента не знам как стоят нещата, вероятно пише в сайта им.

3.   Купи си един Kindle (paper white) - гледай да е съвместим със страната в която живееш и си поръчай книгата за него. "Доставката" е безплатна, цената е по-ниска и има много безплатни книги, които можеш да четеш както от библиотека.

Аз от повече от 10 години не съм купувал хартиена книга, даже се каня да събера старите книги от нас и да ги подаря на местната библиотека ако ги вземат.

4.   Може до откриеш някои да ти поръча книги от този сайт, които разбира, взимаш ги от него като пристигнат и това е.

5.   Правиш си акаунт в ggbg. bg - това е фирма, която доставя евтино стоки от Германия.

После си правиш акаунт в Amazon. de - ако купуваш от там, не дължиш мито и ДДСто вече е платено.

Когато си купуваш книгите в Амазон, за адрес на доставка даваш адреса на германския офис на ggbg.

Така си спестяваш доста солената цена на доставка на Амазон до България, през ggbg цената е левче на килограм, а книгите рядко тежат повече от половин кг.

Най-евтино ще ти излезе, ако си поръчваш много книги на куп.