Споделена история от Други

Заплатата не ми стига за нормален живот
В София съм, работя в голяма банка като финансов анализатор и взимам ок. 1950лв чисто на месец. Допълнително 80лв ваучери за храна и 2 бонуса годишно, които варират- този път бяха 3000лв за Коледа и сега Март очаквам ок 1900лв за представяне.

Имам чувството обаче, че с тези пари нормален живот не мога да водя. Смисъл, хубаво месо вече гони 20лв на килограм, хляб под 2лв няма, хубави тютюни са ти поне 20-50лв кутията, излизане само на бар ти е 50лв, да изведеш момичето на обикновено заведение (при все че тя държи да поеме част от сметката, обикновено 1/3 и позволявам) ми е пак 40-50лв. Реално погледнато, на края на месеца съм на нула, и тук изобщо не включвам наем, понеже не плащам такъв.

Допълнително искам да пътувам някъде по почивки в чужбина понеже така свикнах от студентските години, щото пътуването беше евтино тогава и нашите ми плащаха скромни пари които обаче стигаха...

Смисъл, не може с хубава диплома и някакъв опит в сектора заплатата едва да ми стига че и да ползвам заеми от родители и кредитна карта... Наем 600-800лв не мога да си позволя, освен ако не го деля с някого, а 1600-1800лв за екскурзия ей така не мога да дам.

Тези пари ми стигат, ако се огранича само до най-необходимото, но това за мен не е достоен живот.

Чудя се и при вас ли е така? Как успявате да водите достоен живот при тези заплати??

Коментари

51-64 от 64

51.   Авторе да наречеш 40 души близо (с няколко изключения), които са си направили труда да си губят времето да ти отговарят "скотове" е най-малкото неуважително.

Всъщност комплексарите си ти, защото най-вероятно си прекалено зависим от чуждото мнение, пристрастен си към разни повърхностни неща и глупости от сорта на: модерни дрешки, лайкове във фейсбук, последен н модел айфон и други подобни ПРОСТОТИИ, които след 5 години няма да имат абсолютно никакво значение.

Пич, почни да четеш книги, да се развиваш духовно и да градиш себе си с неща, които ще ти се отплатят дългосрочно.

Това, че в момента взимаш 1900 лева няма абсолютно никакво значение. Развивай се. Това, че тази седмица не си посетил ресторант примерно или че си видял някаква дреха, която не може да си купиш няма абсолютно никакво значение!

Така мислят и от такива неща се разстройват жените. Започни да си правиш месечен бюджет и си следи приходи и разходи. От тези 1900 лева като не плащаш наем поне 500 може да заделя.

Ако не започнеш да мислиш за финансите си не разбираш най-същественото - чака те робство. В момента финансовата система и животът е толкова брутален, че глупаците с кредитите и лъскавия живот като си паднат на зад*ищците отивосоко най-много ги боли.

Недей да се оплакваш, а се развивай, дръж се като мъж и ще имаш достатъчно пари. Не казвам, че ще си богаташ и ще живееш като звездите в социалните мрежи, но ще имаш нормален живот.

Т. Т.

52.   47 ти сам казваш, че носиш маркови маратонки, защото са по- качествени, точно така е.
Аз например обичам много да пътувам, не да се показвам, фейсбук нямам, просто ми харесва, но не пътувам често.
Купувам си дрехи българско производство, като ми омръзнат ги продавам и носенето ми излиза евтино.
Всеки трябва да си прави сметката, без деца е по- лесно да се спестява.

53.   Може да си заделял сума, която да я обмениш в евро или друга валута, така ще ти е по- трудно да я пипнеш, когато закъсаш.

54.   Авторе, всеки иска по-хубав живот, това е ясно. Като имаш себеуважение и достойнство, се стягаш, надграждаш образованието си, придобиваш умения и получаваш повече. Номер 48 ти го е обяснил много добре, аз направих същото. Навремето започнах с мизерна заплата, постепенно нещата се подобриха и сега мога да си позволя това, за което ти пишеш, ходя в чужбина по няколко пъти с децата си, позволявам си повече неща и т. н.
Обаче ако очакваш някой да ти каже начин с магическа пръчка да си повишиш стандарта, няма как да стане. И в чужбина да отидеш, пак ще започнеш от ниска позиция и ще мине време докато/ако се докажеш. Да смяташ, че луксът ти се полага по право, защото имаш "себеуважение и достойнство" е смешно и нереалистично.

55.   Номер 38, прав си напълно. И ще ти обясня защо е така. Това се внушава от хора, които печелят от нас. Било работодатели, политици, десни икономисти инт. н. Прави ли то впечатление как въпросните надават вой при вдигане на минималната заплата и пенсиите? Отговорът защо е ясен: всички се борим за един ресурс. Служителят за по-висока заплата, работодателят за по-висока печалба, политикът и обслужващите го икономисти да краде през обществени поръчки. Писледните две групи нямат интерес за по-високи заплати, защото ще има по-малко за тях.

56.   От 33 до автора:
Няма какво да ти пиша мейли, данните за средните заплати ги има в НСИ. Какъв финансов анализатор си, след като дори това не можеш да си намериш сам? Май-май и тази заплата ти е много.

Относно това, че наричаш хората мизерници и комплексари (вкл. и мен): значи моите доходи са 4 пъти по-високи от твоите, но въпреки това не харча повече от 1500 лева на месец и си живея съвсем добре, а спестеното инвестирам в акции, имам и собствено жилище изцяло купено с мои средства, отдавам и под наем. След около 7-8 години (сега съм на 40) мисля да спра да работя и да живея от пасивни доходи. Не се смятам за мизерник, тепърва мисля да си живея живота и да не завися от работодатели. Но това съм го постигнал с труд и акъл, както и с желязна финансова дисциплина. А ти с подобно мислене и 10 бона да изкарваш, пак няма да ти стигат и пак ще мрънкаш, да не говорим че ще си останеш роб цял живот.

57.   Хора в Германия където наема годи сериозни суми, хората получават и 2000 Е, като много работят и на смени, стигат до 3000 Е нето... Масово се плащат наеми. Замислите се колко изкарване вие и нямат големия разход наем Моя приятелка е с 1600 Е нето, само наема и е 1200 Е, добре, че децата и са големи учат и работят.

58.   40, така и не разбрах съвет ли търсиш или съгласни с теб. Да, аз също смятам, че висшиста трябва да може да си позволява повече неща, но уви никой не ме пита какво аз смятам за нормално.

Ако това ти е въпроса, истината е, че със средностатистическа заплата няма как да се излиза постоянно. Дори и в Германия да живееш и да взимаш 2000-3000 евро, пак не можеш да излизаш постоянно, защото там наема ще ти е 1000-1500 евро, а в заведенията и там е скъпо, даже още по-скъпо. Преди Ковида, когато бирата/кафето по заведенията беше 1, 80 лв можеше, ама сега са по 4-5 лв. Простата математика е, че едно излиазне с приятелката ти е поне 10-20 лв, а ако е на ресторант поне 50 лв и то ако ядете скромно. Излизане през вечер ти е 1/4 от заплатата и то при скромно консумиране.

Нормално или не, всеки си има мнение, но това, което има значение, е, че времената не са такива, че излизане през вечер и средностатистическа заплата да са съвместими. Кой какво казал и с какво бил съгласен няма значение, ти гледай каква е математиката (сам я виждаш). Тя не лъже и при нея няма субективизъм.

Следователно ако искаш да живееш по същия начин и да пестиш, трябва да си увеличиш дохода. Ако не можеш да си увеличиш дохода и искаш да пестиш, спираш излизанията. Ако не ти пука, че цял живот ще си без 5 лв в джоба, тогава проблем не виждам - оставаш си на настоящата работа и с настоящия начин на живот и си тъпчеш на едно място в следващите 50 г.

Простата математика показва това. Остави кой какво казал и с какво не бил съгласен.

59.   45, то с 5000 ще е още по-лесна, но нали знаеш приказката за краката и чергата?

60.   А всеки казва че няма пари! Хай само на думи.... Къде ги вземате Тея заплати от над 2000 лв?
Иначе по медиите само как лъжат! Че сме били най бедната държава пък се оказва че българина Джоба не си побира от пара!
България е бедна само за такива като мен с 600 лв пенсия на месец!
Авторке миличък на тебе ти липсва елементарна духовна култура! О и да повечко тестостерон ти липсва щом си тръгнал да хленчиш и да се оплакваш като мадама че видиш ли 2000 лв не му стигали? ! Смешна работа! Н 43 правилно то го е казал!
А хора като теб точно такива нямат самоуважение и достойнство щом си тръгнал да мрънкаш и ревеш!
Такива като теб и 10 000 лв да взимат наготово пак няма да му стигат и да си насити лакомията! Алчността е грях и се наказва жестоко! Когато си неблагодарен стой и гледай как и това което имаш се изпарява...!

Жена на 26

61.   Авторе, щом с приблизително 2500 лв. на месец с бонусите сега не можеш да се оправиш сам, някой ден, ако имаш две деца и жена да гледаш, то излиза, че 10 000 лв. на месец ще са ти малко за изхранване на семейството. А като включиш спорта и частните уроци на децата... , не те знам какво ще правиш? Тогава твоята заплата трябва да е поне 15 000 лв., за да можеш да насмогнеш.

Прави си сметката, значи. Или цял живот ще си живееш сам или ще трябва да започнеш да изкарваш петорно на сегашната ти заплата, за да можеш да се възпроизведеш.

63.   Аз пък не те знам ти как се оправяш с 1950 лв на месец. Аз бачкам дистанционно като фрийлансър за американски онлайн магазин за мебели, поддържам им рекламите в Пинтерест, плащат ми в крипто 2000 долара на месец, наеми не плащам, живея в едно село близко до София, карам БМВ за 50к и почти всяка вечер карам нелегално такси, гледам от него да докарам поне още едни 3к лв месечно, за да мога да да си финансирам и екзурзиите по чужбина.

64.   Като ги видиш маймуните радващи се на огризки как скачат от злоба, че някой иска нормален живот и става ясно, защо сме най-кирливата държава. Елементарни почивки и заведения ги имат за свръх лукс, а броенето на стотинки за ориз на намаление за съвсем нормално нещо. Вместо да подскачат така, за да се борят за нормален живот и елементарни права по-добре да се мъчат да изкарат оцеляването им на косъм за нормален живот и после някой им виновен.

65.   Номер 64, те самите не се усещат колко злобни са. Повечето със сигурност са над 50-60 години, типично по български озлобени и към младите, че не искат техния мизерен животец, а повече.

51-64 от 64