Споделена история от Други

Средна и висока средна класа
Здравейте, каква според вас заплата трябва да взима човек, за да се причислява към средна класа в София или дори към висока средна?

Коментари

1.   В България няма такова животно като средна класа. Повечето, които демонстрират някакъв стандарт на живот, са набълбукани с кредити

2.   Не е важна заплатата, а активите (нетните).
Някой ИТ пикльо с 5000 лева заплата и 30 годишна ипотека (т. е. задължения) е много по-беден от пенсионер с 500 лева пенсия и четиристаен в Лозенец.

Особено в днешните времена на инфлация е важно не колко изкарваш, а как успяваш да запазиш изкараното. Заплатата - това са едни хартии без стойност.

3.   За да не страда човек от лишения в София трябва да взима над 3000 лв., 3 500 лв. да кажем. Това е сума, която всеки месец ще харчи без да спестява нищо и то само за себе си. При определени интереси, хобита, а и деца, които имат нужда от уроци, сумата нараства повече от двойно. Т. е. за четиричленно семейство необходимият доход е поне 12-14-16 000 лв. и пак зависи от интересите и необходимостите на децата, а и на родителите. Над този доход от 16-20 000 лв. може да се каже, че влизаш в графата на "някаква" средна класа, защото ще имаш възможност да живееш по-нашироко или да спестяваш.

Цените в София са скъпи дори за европейския стандарт. Ако погледнеш хранителните продукти, ще установиш, че в Германия е по-евтино. Здравеопазването на запад излиза по-евтино от тука за много заболявания. На запад в аптеките ще оставиш по-малко пари, отколкото тук. Редовно в някоя аптека, докато чакам на опашка на касата, някой пред мен се изръсва със 100-150 лв. за лекарства и добавки. Да си платиш за майстор също е много скъпо. Някои майстори си докарват 10-15 000 лв. месечно. Казват ти някаква баснословна цена и ти викат това е нормално, толкова струва, ако щеш.

За висока средна класа трябва да си милионер и милионите ти да не са в два, три столични апартамента, чиито цени в момента са надути тройно, а наистина да ги имаш тея пари. Според мен с 1 милион лева не може да си висока средна класа. Просто си средна. Но към тоя милион пак казвам трябва да добавиш апартамент/и и кола/и.

4.   Това ли е най-важното - Към коя класа можеш да се причислиш?
Печели колкото можеш повече и бъди щастлив. Виртуалната принадлежност към някаква измислена класа няма да ти подобри нито материалното нито психическото здраве.

5.   10 к за ниска. 20 к за висока средна класа.

6.   Абе, не ви ли писна с тези класи, категории и класации, които не водят до нищо.

7.   3200 и преди някой да упрекне, че било високо, то и 1200 преди години беше уж висока заплата, сега е нищо.

8.   10 000 лв

9.   Средна класа означава да си изплащаш ипотеки, наеми и други разходи, да ходиш поне веднъж годишно на почивка в България и да можеш да заделиш някой лев. Това да се случи, за един човек мисля че 2600лв чисто горе долу биха стигнали. Разбира се, ще му се наложи в краен квартал да живее.

Вече високата средна класа, би следвало да може да си позволи поне 2 почивки в България и една в чужбина и да живее е по-хубав и централен квартал. Тук 3500лв чисто мисля че биха били минимума. А да, като висока средна класа следва и да можеш да си позволяваш удоволствия. Не знам, може би повече ще трябва.

10.   4000-5000лв - средна, 7-8000лв - висока средна

11.   По дефиниция, за да е средна класа, човек не взима заплата, а е собственик на бизнес. Учебника по история за 8ми клас. Много често квалифицирани работници имат по-високи заплати от собственици, но това не ги прави средна класа.

Вероятно питаш за стандарта на живот, позволяващ изплащане на къща, жена, която си гледа децата, поддържане на две коли, две почивки в чужбина на година, уроци ш тренировки за децата и прочие. С оглед имотите в големите градове ти трябват минимум 10 хил. Останалото не е скъпо, но един 100 кв. апартамент в неработнически квартал е над 500 хил. Смятай ипотеката за 20 години.

12.   Човек аз взимам около 3к в София и де чудя какво да ги правя, честно. На две места бачкам.

Не плащам наем и повръщам от пари в момента. Нито мога да ги изям, нито да ги изпия!

Нямам комплекси за ходене в Дубай, чисто нови коли и лъскави ресторанти.

Живея с между 900 и 1200 лева месечно(в зависимост от сезона дали плащам отопление, както и дали имам нещо за правене по колата или данъци/застраховки)

Тия дето мрънкат, че изнемогвали с 1500 лева пушат цигари всеки ден, почти не си готвят, купуват си прекалено много дрехи и обувки и обикалят по екскурзии да се обогатявали.

После се осъзнават, че са на 30-35 и са си изпикали всички пари и нямат нищо тяхно!

Живейте скромно си правете добре финансов разчет и парите ще ви стигат за всичко

Т. Т.

13.   "По дефиниция, за да е средна класа, човек не взима заплата, а е собственик на бизнес. Учебника по история за 8ми клас. " - Много викторианска идея за класовата система, колега.

14.   12 - ти нямаш жена, нито деца и живееш на аванта в имот в европейска столица. То така и с 500 лева можеш да минеш.

15.   В Давос ви го казаха - крайната цел е масово хората да не притежават нищо. В някои градове вече е така - примерно в Ню Йорк, да притежаваш жилище е невъзможно за обикновен човек.
Така че ако разсъдим малко следва че крайната цел всъщност е да има малък брой безкрайно богати и останалите да са слуги, работна ръка, лакеи, вързани за каишката на долара/лева или там каквото е. Средната класа се изчезва навсякъде.

16.   Един българин, колкото и да получава няма как да е "средна класа". Щото просто няма самосъзнанието, не е само до вземане на едни пари...

Но чисто теоретично, ако гледаме информация от Щатите, там в най-бедният им щат, нужната заплата да си "средна класа" я изчисляват на 6200 лв. Средната цена на жилището в тоя щат е $180К. Малко трудно съпоставими са панелките ни в София, но да кажем $120К тук. Значи нещо към 4000 лв заплата. По дефиниция, човек от "средната класа", трябва:
- да изплаща ипотека за собствено жилище текущите разходи
- да изплаща поне една кола бензина
- да ходи на хубава почивка поне една седмица в годината
- да си купува качествена храна
- да може да се ожени (и съответно - разведе)
- да може да харчи за хобито си
- да спестява пари и да инвестира

17.   15 в Ню Йорк добре обзаведени ателие на топ локация в Манхатън ти е 780 000$.

Точно вчера гледах обяви, че ми беше интересно за разликата в цените.

Да, наистина почти всички жилища, които се предлагат са перфектно обзаведените и буквално като от каталог, но цените са непосилни.

Впрочем тук става така, защото ни натресоха техния начин на живот и финансова система.

Преди около 50 години България е била една от най-имотните страни в света(дори мисля, че все още е? ! )

Почти всеки българин е имал собствен апартамент в град селска къща. По 27-28м2 чиста жилищна площ се е падало средно на член от семейството(тоест при 3-4 членно семейство поне 90-100 квадрата)

Сега става като в САЩ. Лъскави витрини, перфектно обзаведени апартаменти, хубави общи части, озеленяване, лъскава фасада и непосилни дългове зад всичко това!

В София се концентрира целият капитал и финансов ресурс кажи речи на България и за другите градове - Варна, Пловдив, Бургас остават 15-20%, всичко друго е мъртвило!

В Ню Йорк също са концентрирани огромни капитали и население и затова цените са непосилни, а наше глупаци искат да им подражават, Бизнес център - Младост, строят кули на Цариградски шосе и дори са отворили софийска фондова борса? !

Пълна лудост е това, Ганьо никога няма да стане англосаксонец и да разбере техния начин на живот

Т. Т.

18.   Тотално сте заблудени. Не само заплатата е критерий за средна класа. А и в България нещата са тотално объркани. Плочкаджия взема пояече от доцент, но НЕ Е средна класа, а работническа. Средна класа са: предприемачи със собствен бизнес, мениджъри, специалисти: IT, лекари, адвокати, шеф-готвачи, нотариуси, зъболекари, спортисти и др. подобни, интелектуалци, научни дейци. Работническа класа са: чиновници от сорта на тези в социалните служби, пощите и т. н., хора на ръчния труд, хора с професии, за които не са нужни специални умения…Висока класа са разни олигарси. Средната класа са хората с висше образование, които живеят в по-добрата част на града, работническата в панелка в Люлин. Но както казах, слоевете в България са тотална мешавица.

19.   Много е относително това с класите.
Но да кажем над 10 000 - 15 000 хиляди на месец ако правиш може да се каже, че си средна класа в България.
Ама ко значение има.
И аз преди много налитах да правя пари, не успях, служител на добра заплата си останах
Но лошото, че се задомих и сега на 46 съм с куп болести и само искам да съм здрав.
Затова братле -яж, пий, ебвай мацки и се радвай с пълни сили на живота - щото повярвай няма да е все така. Остави ги тия снобарски неща с тия класи.
Аз супер щастлив съм бил като студент, а тогава имах най-малко пари.

20.   Пичове - преди всико, дайте ясни дефиниции, що е то класа и в какви рамки работим, зщаото само да ви кажа - колкоото икономисти и социолози, толкова и дефиниции за класи ще видите.

21.   Номер 13, тази дефиниция е само на Карл Маркс. Той дели слоевете само на труд и капитал. Но кажи ми - лелята или чичото с бакалията, които имат собствен бизнес, но не и средно образование, средна класа ли са или по-скоро работническа? Така че критериите са много. Средната класа обикновено е към 80% от населението на една уредена страна. Тя също се разделя на подслоеве