Споделена история от Други

БВП от сферата на услугите
Здравейте, как услугите създават БВП? Моля да коментират хората, които разбират от икономика!

Хайде примерно ако са транспортни услуги ясно - зареждат магазини, водят хора на работа(автобуси примерно) и спомагат за БВП.

Маникюристките обаче примерно как създават БВП? В смисъл самият лак ли прави БВП, че е закупен, това, че е платено за услугата ли, кое точно пълни бюджета?

Или например кол центъра как това, че някой упътва някоя баба на английски и й дава информация прави пари за България?

Моля обяснете, защото нещо ми се губи връзката

Коментари

1.   Времето и знанието което човек отделя за да извърши услугата е това което генерира БВП. Икономическия смисъл е, че хората които извършват услуги предлагат или някакви експертни знания които ти нямаш, или ти спестяват време с дейности които ти не искаш да извършваш. За тези услуги ти заплащаш опредена цена.

2.   "как услугите създават БВП"

Отиди в уикипедия и прочети:

(БВП) е икономически термин, който обозначава измерването на общата стойност на стоките (продукти) и услугите.

Не ти трябва много да разбираш от икономика, а от български... Не че услугите "създавали" БВП. БВП по дефиниция ИЗМЕРВА в парично изражение стоки и услуги. Просто много хора, тъй като им е трудно да четат и осъзнават какво четат, имат сериозни заблуждения що за показател е БВП. Общо взето - али-бали... Но тъй като икономиката на повечето т. н. "развити страни" е услуги и държавни разходи, всичко това отива в БВП и създава впечатлението, че всичко е наред. БВП най-важната му роля е "на хартия" да балансира големия дълг.

3.   БВП включва всяка покупко-продажба на потребителски стоки и услуги - фризьорски, маникюристки услуги, храни, цигари и изобщо всичко потребителско, което се продава официално като търговска дейност си е БВП. Подчертавам потребителско. Ако си купиш например акции или колекционерски вещи, не се включват. Или заплатите например също не са БВП. Има се предвид крайните потребители. Например ако маникюристката е купила лак, той не формира БВП, защото е закупен не от крайния потребител, а по-късно ще се включи в крайната цена на услугата. Иначе би се дублирало, веднъж ще влезе в БВП при покупката му от страна на маникюристката, втори път ти като си платиш за маникюр. Да не говорим, че тръговеца преди това също го е купил от дистрибутор, а той от производител, производителя пък е купи материали, за да го произведе. Няма кака по цялата верига 19 пъти един и същи лак да формира БВП. Ако ти като потребител си купиш лак да се лакираш у вас, тогава си влиза в БВП.

Включва също инвестиции като инфраструктура и недвижимости. Включва нетния износ. Включва и държавните разходи без заплати, пенсии т. н., защото не са потребление. Например разходи за армия, образование, здравеопазване, инфраструктура се включват.

Колкото до кол центъра той не създава пряко БВП, защото бабата, която се е обадила, не си плаща директно за консултацията. Но косвено създава, защото заплатата на телефонистката е калкулирана в крайната цена на продуктите, които фирмата продава.

А пълненето на бюджета няма общо с БВП, то не е потребление. Това, че съм си платил данък, не създава БВП, защото е съм потребил нищо. Ако държавата с моите пари направи примерно тротоар пред блока, тогава вече да.