Споделена история от Други

Как се определя от къде си
Винаги съм се питал как се отговаря на такъв въпрос? Например познавам едно момче, което е родено в Хасково. По време на голямата ексурзия бягат в Турция, докато е бебе, и живее там до пълнолетие. После следва в България в друг град и решава да остане. Вече 14 г. живее в там, където се е установил. Питаш го от къде е и той вика "Вече и аз не знам от къде съм".

Или примерно родителите ти са от еди къде си, обаче ти роден в София/чужбина, може би и после си преместил в трета и четвърта страна/град.

Подобни примери има много. Вкл. и аз до 14 годишен съм живял на село, после се преместих в града, после следвах в трети град, после се върнах в първия град. Та от къде съм в крайна сметка? От една страна съм от селото си, но от друга страна не съм ходил там цяла вечност, продали сме къщата и през повечето време от живота си съм живял в града.

Майка ми пък е родом от едно място, омъжила се е в друго село, после е живяла в града, после се установи в чужбина, където живее вече 30 години, прихванала е техния манталитет, успяла е там и няма намерение да се връща. Нищо не я свързва с България, освен че сина ѝ е там. Даже като си дойде на море, всичко ѝ е чуждо. Та примерно как трябва да отговори на въпроса "от къде си"?

Според вас каква е дефиницията на "от къде си"?

Коментари

1.   Родена съм в България, Русе, но вече почти 20 г живея в Испания.
Като ме питат от къде съм, правилният отговор е един- от България, Русе. От там съм си.

2.   По принзип се приема града или селото, където си роден или израстнал, обикновено е едно и също място, но както казваш вече не винаги. Аз съм от София, но учих извън нея в по-малък град в България, после смених няколко града в чужбина. Най-силно ми е повлия една от страните, до голяма степен там се чувствах като у дома си. Сега в страни, където не харесват българите се чудя дали да не се представям за някой от там, защото към тях не таят лоши чувства. Например в Сърбия и Северна Македония като кажеш, че си българин и гледат да те излъжат нещо или може дори боя да си изядеш в СМ. Не, че е аз съм тръгнал към Северна Македония, никога не бих отишъл там да им давам пари в икономиката. В Сърбия няма как да не стъпя, защото през там минават автобусите за Европа, но бих минавал само транзит.

3.   На въпроса от "къде си" отговарям спрямо контекста. Универсалното е "Родом съм от А, но живея в Б. ". Но понякога от самия разговор се разбира дали се интересуват от родния ти град или от местоживеенето ти, съответно отговаряш спрямо това.
Аз възприемам, че идвам от там, където са ми корените - родния ми град. Живяла съм и седем години с родителите си в друг град, както и 10 години в трети, а сега живея в четвърти. Но никога не съм се двоумила от къде съм.

4.   От там си където си роден - по акт за раждане.

Няма нищо срамно да си от село. Селото или града не те квалифицират като човек.

Изключение може да е ако си роден в кораб или на самолет, тогава мисля, че се взема или гражданството на майката или флага, под който плава кораба.

Във всеки останал случай родното ти място е там където си роден - земята.

Т. Т.

5.   От къде си го пише в личната ти карта като място на раждане, а къде си живял е съвсем друг въпрос, някой са сменяли много места на живеене, други са живели на мястото където са се родили.
Та момчето родено в Хасково е от Хасково!

6.   И аз съм се чудела на тази тема, но според мен човек е, , оттам'', откъдето се е родил. Например майка ти е туркиня с българско гражданство, баща ти испанец с българско гражданство, отиват на почивка в Сърбия и ти се раждаш там, тогава какъв си? Ами не си турчин, щото майка ти е, не си испанец, щото баща ти е, не си българин, щото имат българско гражданство, а си сърбин, защото си роден в Сърбия.

7.   Ти специално си си от село.