Споделена история от Други

Развитие в малките градове
Имам един въпрос за всички, които живеят в големите градове.
Според вас от какво нещо имат нужда малките градчета и села за да се развиват по-добре?
Също и какво липсва при нас, което големите градове имат?
Понеже преди няколко дена дочух някой да се оплаква, че в нашата област на всяка крачка има кафенета и дискотеки, но нямаме университети, театри и като изцяло развитие на архитектурата. Което си е така.
Какви са вашите предложение?

Коментари

1.   Хора.
Много хора - голямо разнообразие, повече възможности за работа, забавления и т. н. В случая количеството е важно.

2.   Няма индустрия.
В големите градове икономиката, базирана на услуги има смисъл. Много хора - има нужда от много услуги.

Ако има индустрия - малките градове ще са по-големи, повече хора ще имат нужда от повече услуги и т. н.

Например едно време моят малък град имаше 6 фабрики и населението беше 30% повече.

3.   Привличане на туристи - атракции всякакви; изложения на артисти с подходяща предварително реклама; организирани разходки до забележителности в/около градът/селото; концерти на открито дори от местни таланти; цехове за производство и продажба по тези ъбития на сувенири по тематика и/или свързани с местна история и забележителности; адаптирани и узаконени места сред природата за пикник и щандове с храна/сувенири; курсове за забравени майсторски умения--ръчен труд; дори навън, където може да има и подкрепящи, които да си купят нещо в момента.

4.   Поне един театър и кино да има е добре, както и поне един мол или голям търговски център. Идеален размер град за мен е от поне 30 000 до 500 000. Всичко повече от половин милион е супер шумно, мръсно и гадно. Гмеж. Всичко под 20 000 е прекалено тихо, малко, прекалено консервативно и пълна скука. Затова най-добре град тип Търново, ако е по-голям най-много нещо като Варна.

5.   Здравей! От малък град съм и сега живея в него, но общо 12 години съм живял в София (от 18 до 30 годишен). Там учих висше образование и после веднага ме взеха на работа защото доста здраво се стараех, включително работих и в университета в които учих. Прибрах се отново в малкия град защото получих доста добра оферта за работа по моята специалност, пък и имам жилище а в София бях на квартира.

Виж сега, по малките населени места има изключително много проблеми и дефицити. Давам ти пример: имам Радко заболяване, в радиус от 100 километра няма доктор които да го е лекувал, лекува се само в София. Реално за един преглед ми се налага да пътувам 400 километра общо отиване и връщане. Друг пример: като живеех в София, най-близката ми денонощна аптека беше на 100 метра, сега най-близката ми в малкия град е на 6 километра. Училищата също в малките градове с малки изключения са под всякаква критика… по 1 учител за 4 предмета.
Примери много мога да давам.
Но основния проблем идва от липсата на хора, намаляващото население…

6.   Колко хора от вашето село ще ходят на театър ежеседмично? За да съществува един театър е нужно да има продадени поне 6000 билета месечно, има ли толкова клиентела за театър при вас?

7.   Да не живееш в Пазарджик.
Не всеки иска да учи. Ами аз не бих живяла в София, харесвам малки населени места, където всичко е наблизо. Кола нямам.

8.   От какво нещо има нужда ли, ами малко инвестиция в някаква/и атракции и силен мениджмънт. Обиколи разгледай хората в други села или градове какво правят. Примерно Ямбол, имат доста голям кукерски фестивал "кукерландия", и правят много и различни интересни за туристите атракции, за лятото имат река Тунджа и ресторанти покрай реката с водни колелета за лятото, в реката имат светещи фонтани, които пръскат с голяма височина водата. На едно било, където има гледка към целия град са направили паркинг и са си издигнали бг знаме. зимата имат фрапиращи за големинта на градчето коледни украси, отиват туристи да се снимат и подпомагат и бизнеса, все ще си купят нещо. ИТака започнаха да привличат туристи целогодишно, а покрай туристите има работа за местните, магазините продават повече, ресторантите бълват храна, във връзка с ресторантите и зеленчукопроизводителите живват, има работа за хотелчетата и къщи за гости, в околността живват и другите забележителности, манастири, археологически разкопки и др
Погледни едно малко село Джулюница, всяка неделя, почти всички селски улици стават огромен пазар, селото кипи от народ и стока, над 150 сергии всяка неделя. Село с има няма 400 къщи прави и привлича 150 сергии. Привличат народ от цялата околност идват хора от над 100км на пазар в Джулюница, има от пиле мляко, стоки втора ръка и нови стоки, авто части и техника втора ръка, зеленчукова улица, живи животни и домашни потреби, сладкарски сергии, сирена и домашни яйца, бачичарница с много вкусни мекици, нови дрехи и чехли, пердета, перилни и почистващи препарати иии кебапчийници разбира се. Всичко това ежеседмично.
Село Тополица Айтоско над 200 огромни оранжерии по 2-3 броя на семейство, пълни с разсад и зеленчукови насаждения, работят хората, в самото село три ресторанта, а над селото в гората няколко хижи за гости с красиви гледки и ресторантчета, рибарник с жива пастърва, която ти пекат на скара на място.
Просто трябва да измислите нещо за вашия град с какво бихте могли да привлечете туристи или клиенти. Развитие се случва само ако намерите какво да продавате и мениджър, който да се грижи за реклама в интернет, за привличане на клиенти, дали те ще са туристи за атракции или клиенти на стока която вие сте произвели или просто градче за пазар да ви посещават и продавачи и купувачи вие решавате.

9.   И зависи къде е тоя малък град. Ако е близо до голям е ок - хем си на спокойно, хем като ти трябва нещо отскочиш до големия град и така.
Но, ако е някъде на майната си този малък град е гадно - няма квалифицирана работа за образованите млади, няма свестни лекари, училища, заведения, магазини. За всичко трябва да ходиш до някъде надалече.