Споделена история от Други

Битови потребители на ток на свободния пазар спукана ви е работата
Не знам дали следите темата, аз лично отгоре отгоре я следя само, но стигнах до следния извод:

- в момента битовите потребители на ток са по регулирани цени, ок 14-15ст на киловатчас, към това се добавят няколко стотинки пренос и други такси, както и акциз и ДДС.

- Това супер, само че, в един момент, до 2-3 години НАЙ-КЪСНО, следва и битовите потребители да минат на свободния пазар. Това означава, че всеки ще трябва да избира доставчик на ток според това кой предлага най-добрата тарифа.

- Добре, обаче доставчиците на ток не са колкото хлебопекарите или млекарниците в България че да има зверска конкуренция и всеки да предлага конкурентна цена. От това следва, че очакваната пазарна цена няма много да варира.

- В сайта на Токи има раздел с тарифите на ток, от която се вижда и цената на киловатчас. Преди 2 седмици беше ок 22-27ст за небитови потребители понеже те са на свободния пазар от няколко години вече. Аз обаче не виждам логика за потенциалните битови потребители цената да е по-различна.

- Сега, това означава, че за един потребител като мен, цената ще се вдигне почти двойно. Към момента плащаме 80-90лв за ток за 90кв апартамент, след минаването на свободния пазар, сметката ще стане 190-200лв. Само да вметна, че климатик не ползвам.

- Тоест, тези в новото строителство, без ТЕЦ биха плащали за 90кв не 190-200, Ами 300-400лв поне

- И сега идва въпроса, Абе пичове, вие готови ли сте за такова шоково увеличение? Изкарвате ли достатъчно пари, които да могат да ви покрият този увеличен разход, без да се лишавате от нещо? Правите ли си сметка изобщо тази либерализация на пазара как ще ви удари по джоба??

Щото на мен, този хипотетичен сценарий ме плаши, а вас??

Коментари

1.   Авторе, и какво искаш да направим? Да мрем ли?

Аз лично съм готов за всичко! И не се страхувам от нищо!

От духовна гледна точка - вярвам в Бога и се уповавам на Него! - като същевременно правя и всичко, което зависи от мен по въпроса!

От материална гледна точка - в семейството ми живеем скромно, имаме финансова дисциплина, успяваме да спестяваме по някой лев всеки месец, въпреки че заплатите ни са ниски. Но, важно е не колко пари получаваш, а важно е как харчиш!
(Познавам хора, които дават по 300 лв на месец само за цигари... )

Така, че от една страна - затягаш колана и спираш да даваш пари за излишни неща. От друга страна - стремиш се да се развиваш професионално.

И резултатите ще дойдат! И ще преживееш без проблем увеличението на тока и други по-страшни неща!

2.   Не си споменал най-важното. В момента по борсите цената е 60 евро/Мвтч и е супер ниска. Само преди година и нещо беше 500 евро/Мвтч. Въпрос на време е да стане пак на подобни цени. Сам сметни колко пъти ще ти се вдигне сметката. Освен че сега ще ти стане двойно повече, при следващия бум по борсите, ще ти се умножи още по 8. Тогава ще плащаш не 200, а 1600 лв на месец.

Като се прости и търпите, ще си плащате. За няколко месеца ПП успяха и това да съсипят. Аз едно време като писах темата за протестите на енергетици, тук ме оплюхте като за световно. От алчност сме протестирали, платени сме били и т. н. Айде сега вие като не сте алчни, плащайте по една заплата ток да ви дойде акъла.

3.   "Не знам дали следите темата, аз лично отгоре отгоре я следя само, но стигнах до следния извод"

Е като е отгоре отгоре, тогава какъв смисъл имат изводите ти?

4.   Не знам с какви 180-200 лева ме плашиш, тази зима имахме сметка за ток около 360 лв за единия месец понеже парното е локално(на ток) и почти постоянно работеше.

Сега от юли чух, че отново ще има увеличение, но с колко не знам. Дупе да им е яко на хората, искаха европейски живот - имат го, искаха европейски цени на всичко - и тях вече ще ги имат

Свиквайте кой както може

Т. Т.

5.   Много дълго съчинение си написал брааат.

Хората ги интересува само ядене, пиене, цигарата в устата и кои са най-новите чалга песни.

И съседите колко голям телевизор са си купили и кой с кого спи.

6.   Поредната хибридка за сплашване на добитъка. На тъпоглавците в Задунайская губерния трябва и по тази тема да се обясни колко лоши неща ги чакат в ЕС и НАТО. Зимата щяхме да умрем от студ без руски газ, щяхме да плащаме по 5 лв за литър бензин пък то не стана. Сега ще ни плашат с цената на тока.

7.   Малко грешиш в дадирането мислят да ни изкарат на свободния пазар след месец, още от юли 2024г
На никой не му харесва двойна сметка за ток, няма разбира се да има кой знае каква зверска конкуренция цената на самия ток ще е сравнително еднаква, но за всеки клиент таксата пренос ще е различна, на тези в отдалечените селца или крайните квартали на града ще им ударят голяма секира. Тези села които имат в близост перки или панели по нивите ще купуват от тях на тройни цени и ще им идва по евтино от колкото на тези който биха им доставили от по далеч. Най-евтино ще е да живееш в близост до Козлодуй. Софианци разбира се държавата ще ги подпомага, както им подпомага топлофикацията и водата, защото те са най-близо до управляващите и ако им ударят секирата, софианци имат възможност да стачкуват ежедневно, докато от Варна примерно е доста по трудно да се иде на стачка на жълти павета.
Моя ток за миналия месец излезе днес и е под 20лв за 40кв жилище. Нямам идея ти къде харчиш 90 лв, но също не ми харесва идеята тока ми да стане 40-50лв.

8.   Освен битовите, бизнеса също го отнася, а това ще повлияе на вискчи останали, още веднъж. В страната доста заведения затваряха врати за зимата, а на други им се наложи, да вдигат цените. Познавам човек, който започна купува нафта на черно, защото му излзише по-евтино от тока. Иксаха му по 85 ст. на квч, а от литър нафта, за 1. 5 лева, нашия си вадеше 3. 3 квч, като го сипеше тоя литър в генератора. Каза, че ако тока поскъпне още малко, направо ще си сипва дирекнто от бензиностанцията, че пак щяло да му е на сметка.

9.   Аз не мога да разбера, кому са нужни тия схеми при положение че системата си работи добре както си е в момента. Въпросните посредници май са само едни заслужили другари на хранилка - нищо ново. При положение, че АЕЦ, големите ВЕЦ, както и някои ТЕЦ са държавни, т. е. сигурно едни 70% от мощностите какво пречи държавата да продължи да регулира цената за битовите потребители?

От друга страна за строителството на новите ядрени мощности ще трябват десетки милиарди, които правителството трябва да ги вземе от някъде. От една страна ще спре да харчи за субсидии, от друга страна ще прибира повече от ДДС. Едно е 20 процента върху сметка от 100 лева, друго е 20% върху сметка от 300 лева.

Въпроса е кой ще плаща при все че цените и в момента са високи? Който живее в къща с двор може да инвестира в слънчеви панели и да стане донякъде независим, макар че и това е доста скъпо. Но какво да прави масата население дето живее в блокове, там няма оправия.

10.   7, ти съвсем свободни съчинения пишеш. Щеше да е лятото на 2025, но сега предизборно го отложиха за 2026. Така че спете спокойно.

11.   4, хората искат европейски заплати, не само цени. А ти какво искаш, руски живот ли? Където повечето села нямат течаща вода и асфалт.

12.   Докато народът спи, управляващите ще си правят каквото си поискат, тъй че хак да ни е

13.   Аз имам една теория - българинът още шава, защото живее в собствен апартаменти и токът му е евтин. Посегнат ли на едно от двете, ще се стопим до 4 милиона не до 2050 г., а до 2030-а.. Всеки политик да си го запише на достъпно място и да го помни.

14.   До 9 как кому? Политиците и тяхното обкръжение са собственици, на перките и панелите по нивите, искат да им купуваш техния ток на висока цена. Тези хора са драпали за да станат депутати за да редят законите в полза на бизнесите си. Ако произвеждаха жаби щяха да направят закон да ядеш жаби поне веднъж на ден.
Виж сега как бързо смениха закона за раздаване на визи на чужденци, защото доста от тях и обкръжението им са собственици на хотели и нямат евтини работници, през последните 3-4 години им работеха цигани, но дори циганите вече не искат да им работят без пари.
Законите си ги редят така че техните бизнеси да имат печалба, въобще не ги интересува дали ти е зле, важното е да те задължат да купуваш от това което техните бизнеси произвеждат. Ако те останат на власт не се очудвай ако след няколк години дадат и АЕЦ Козлодуй на концесия.
До 10 аз нямах прясна информация, все пак е станало реди по малко от седмица, но и ти грешиш! Щяха да го правят юли 2024г, но преди 7 дни са го променили на юли 2025г.

15.   Тази промяна я отложиха с поне година, т. е. ще стане най-рано от юли 2025-та. Та, я камилата, я камиларя дотогава. Освен това с навлизането на ФЕЦ (фотоволтаични електрически централи), които непрекъснато увеличават капацитета си, нищо чудно през топлите месеци цената на тока да е близка до нулата. Дяволът като нищо може да се окаже не толкова черен.

16.   До 6 - То като гледам, газта ни уж не беше руска, ама баят от нея е руска. Германия нямаха руска газ и там ударих 5x цените на тока, по едно време. Не умряха от студ, защото 2022/23-та беше една от най-топлите зими в Гермнаия. Ех, не беше като предната зима, когато им замръзнаха летищата и не можаха да летят самолетите на срещите за климата (хи-хи), но тогава вече си бяха отворили всииииииичкото АЕЦ от едно време. Имам приятели, които получавха покани за интервщта, да ствата миньори в Германия - отваряли не "отново", ами изцяло нови мини.
Вчера па, техния дупедавец, който имат за канцлер, обяви края на въглищата, кото беше доста смешно, защото Германия няма алтернативи. Ооо - Панелки? Супер, Йааа йаааа! Вунда ба! Зи сол пече, и пълни зи батери, за винтер ама в някой друг сън.

17.   Н 13, оптимист си за броят на нааселението, защото броиш турци и цигани също (а ги атакуват, не допускат да са по "патриоти" от тях) може би скоро ще започнете и имигранти да включвате в бройката. Не броиш обаче българите в чужбина, които няма да се върнат и тези които тепърва ще заминават. Не броиш също "мъжленцата" българи, които упорито се стараят да прогонят и малкото останали млади българки.
Територията я има и ще я има, но българите... Ами срещу всеки и всичко, вътре в страната и извън нея. Успяха да предизвикат отблъскване до омраза включително в съседите- всички, без изключения- Турция, Гърция, Румъния, Македония, Сърбия...
Е, къде е проблемът? !

18.   Не си губи времето да просветляваш овцете, авторе, блеят си в коментарите, както си знаят. Хубаво, да си блеят, но после да не се оплакват, че не могат да си плащат сметките. Всеки да си троши главата.

19.   Сметките щели да станат от 80 на 1 600 лева!!! Пълни глупости! Има едно нещо, което се нарича баланс между търсене и предлагане. Дори и теоретично утре сметките да се вдигнат 20 пъти, хората просто ще се преориентират към други източници на отопление, готвене и т. н. Тоест търсенето на ток ще намалее драстично. Те и пелетите бяха минали 1 200 лева на тон, само че никой не ги купуваше и сега ти се молят да ги вземеш на 500 с транспорта.
Кво беше, германците не се къпели, а Европа щеше да бъде скована от дебел лед. Айде, стига русофилски идиотизми. То, верно в Путинистан подобни проблеми нямат. Там просто на много места няма изобщо ток и вода.

20.   Това евентуално ще се случи в средата на 2027. Дотогава я камилата, я камиларя. Ама възрожденчетата обичат да всяват паника. Не ви ли е малко гузно, че от вас започна антиваксърската кампания? Не ви ли тежи на съвестта сега смъртта на деца болни от коклуш? Вашите деца са си ваксинирани, нали? Както депутатчетата ви бяха ваксинирани срещу Ковид и имат сметки в евро. Тъжно ми става като видя че има хора, които ви вярват.

21.   19, уредите на пелети ли ще ги включваш? Ще включи отоплението и бойлера и до там, а пералня, хладилник, тв, осветление? Дори всички да минем изцяло на пелети, мислиш ли, че цената им ще остане 500 лв? Умен си.

22.   До 20 - Не съм сигурен, дори за какво точно говориш, защото не е по темата, но 2027-а изобщо не е отлкова далче, че "да не я мислим".

23.   До 11: Хората искат европейски заплати, които никога няма получат в деиндустриализирана България. Ако не беше Русия (Съветския съюз) да финансира Народна Република България и да я индустриализира, и сега нямаше да има ток и вода в повечето села. Да не споменавам, че градове като Перник имаха проблеми с водата с години. А и защо почитателите на една шарена партийка, членовете на която са се провъпровъзгласили за "умни и красиви" само дето не са нито едното, нито другото все обичат да се сравняват с Русия? Да ти напомня ли, че Русия е над 17 милиона квадратни километра по територия. България е около 111 хиляди квадратни километра. Е, сметни сега колко Българии е една Русия Русия се развива спопед възможностите си, но и там има олигарси, които обаме Путин застави да не ограбват ресурсите като у нас в България, затова е и толкова силен воя от запад против него. Харесвате го или не - успешно води сравнително независима политика. А иначе не се замисляте, че всеразвития и всесилен юесей, неговия долар и външен дълг от над 33 трилиона създават инфлация на световно ниво. От 70-те години на XX век печатат долари както и когато си поискат, без да ги облагат със златно покритие, както би трябвало да бъде. Федералния им резерв реално работи и обслужва една страна в близкия изток. А юесей-а е бухалката на тази страна (сещате се коя) която не изпълнява техните интереси. По новините няма да видите как именно там, в тази Мека на демокрацията се арестуват студенти с тежко въоръжена полиция и армия, но в социални медии като телеграм и туитър има доста клипове. Те командват ЕС и според техните интереси се ръководи този "съюз". Ако Европейския съюз реално го интересуваше да развива България и да я подобрява, за да достигне единство и сходни доходи и развитие със страните от западна Европа, то първата му работа трябваше да бъде да издаде европейска заповед със съд и присъда за политиците, заради корупция, деиндустриализация и унищожение на българската селско стопанство, промишленост и много други. От държава на челните места по износ на аграрни стоки, днес внасяме боклуци на завишени цени дори. Не само че западно-европейците вземат заплати в пъти, но и там цените са подобни, а даже на някои храни по-евтини от България! Кого се опитвате да заблуждаване, като всичко е ясно като бял ден - Европейския съюз работа с мафията в България, вместо да преследва тези, запади които избягаха и милиона българи в чужбина. Даже ни пуснаха само във "въздушно-капков" Шенген, само след като дупетатите-дупедавци се съгласиха да приемаме нелегални емигранти озовали се по незнам си какви начини в западни страни като Ирландия, Австрия, Нидерландия и др. И Русия си има своите проблеми, както всяка страна, но ние като дългогодишен приятел трябва да си гледаме собствените интереси, да сме приятели с всички и да търгуваме свободно с когото си пожелаем, а не ЕС да ни диктува с кой може, с кой не. ЕС в момента прилича на диктатура, а не демокрация. Дано някой ден Европа се освободи от чужди влияния от която и да е страна, България също и тръгнем по по-добър път на развитие, ама като гледам "умници" и лапнишарани като 11, които вярват във приказки като чертежи на самолети на няколко милиарда, че става крайно неприятно.

24.   До 2. "Аз едно време като писах темата за протестите на енергетици, тук ме оплюхте като за световно. От алчност сме протестирали, платени сме били и т. н. "

Точно тия гпупички на сектантите на пеперастите ппдб дето те обвиняват, че си платен и алчен, точно те са такива.
Това са същества лишени от логична мисъл, лично съм виждал как им се посочват факти, а те понеже са неможачи и не могат да спечелят аргумент като хора с чест и достойнство (2 думи на които не знаят значенията) бягат или отбягват темата, в други обиждат, псуват, заплашват. Много "цивилизовани" са тези джавкачи на пропаганда, финансирани любезно от всевъзможни нпо-та на посолство-ТО (козяк). Същите обвинения лепнаха и на фермери и земеделци миналата година - били платени, алчни, карали били незнам си какви джипове и т. н. Тези наистина им спускат някакви сценарии и джавкат като верни псета на господарите си и япостно защитават спускания сценарий. Да знаете, каквито са те в действителност, в същото ви обвиняват, така че въобще не ги вземайте на сериозно! За съжаление това са Център на нездрави, злобни и завистливи същества. Утайки и льохмани заради които не трябва нормалните хора да си тровят нервите, въобще не трябва да им се обръща внимание, все едно не съществуват.

25.   24. Бочко и Шиши харесват хора като теб. Продиктуваха на любимите ти енергетици какво да поискат - малко - за да има за другия път. За да могат Бочко и Шиши отново да се направят на герой, да опрат мощни рамене и да кажат "обещано - изпълнено". Сори че никой не подкрепя пионките на Бочко и Шиши - енергетици, фермери, земеделци, зърнари, пивовари и какви ли не още. Не чакайте и другия път някой от народа да ви подкрепи. Вие сте част от мафията - техните малки куклички на конци.

26.   На мен не ми пука дали ще плащам ток по битови цени или такива на свободния пазар. Електрическото табло с бушона е монтирано на фасадата на къщата ми - тоест е вътре в имота ми и нататък всеки интелигентен човек би се досетил че не ме вълнува каква цена е токът. Едва ли някога ще ми изкарат таблото отвън тъй като даже няма никакви стълбове в близост.