Споделена история от Други

Комплекси, породени от перфекционизъм
Мъж на 21 години съм. Израснах с много изискващи родители, които постоянно ме бутаха да бъда най-добър във всичко и ако не поддържах този стандарт, ме караха да се чувствам като човек от най-ниска класа. Предполагам, че това е и причината за текущия ми комплекс да се сравнявам с другите постоянно - ако не направя нещо както трябва, презюмирам, че някой друг ще се справи с лекота и аз ще седя отстрани като някой загубеняк. Това се изразява и в отношенията ми с хората. Примерно наскоро ми се случи едно момиче, с което си пиша, да ми каже, че й е леко скучно по време на разговора, след което го обясни с това, че много й се спи, че не може да се фокусира заради други нейни проблеми и т. н, тоест със сигурност не е в мен проблема, тъй като си говорех както винаги си говоря, а тя ме мисли за един от най-интересните и приятни хора в живота й, също и постоянно ми пише във всеки удобен момент. Та хем не е в мен проблема, хем пак почват мислите, че ако беше някой друг, по-добър от мен, щеше да я ангажира повече и тя ще предпочита него пред мен. Колкото и да е полезно да се стремиш към най-доброто (в момента уча здраво перспективна специалност, имам план за бъдещето, обграден съм от високо качество хора и общо взето съм в релси благодарение на този манталитет), толкова и може да те пречупи и да не се се радваш изцяло на живота, както в моя случай. Как мислите, че мога да балансирам този комплекс, за да извличам само плюсовете му?

Коментари

1.   Добре е, че имаш тази нагласа, това ти гарантира успешен живот, радвай се.

2.   Единственият недостатък на перфекционизма е, че пречи да доведеш нещата докрай или в определен срок. Представи си че си работодател и има два кандидата - единият е перфекционист и върши работата безупречно и качествено, а другият претупва нещата, но пък върши много повече работа за същото време. Естествено че ще избереш втория кандидат, защото работи по-ефективно и ти носи по-голяма печалба. Също имай предвид, че хората, които се стремят да бъдат най-добри в пеофесията си, често биват експлоатирани...

3.   Мога да ти кажа, че не зависи от възпитанието.

4.   Не разбрах, какви са "комплексите" и от какво точно се оплакваш.

5.   Нищо не можеш да направиш. Ти даже в тази тема си скучен и не те дочетох докрая. А тя просто не е искала да те обиди. Използваш твърде много лявата си половина от мозъка която отговаря за математическите изчисления.. Дясната, за емоциите, обаче при теб е закърняла. Почни да рисуваш. По 20-30 мин на ден. Слушай музика по-често. Излизай, забавлявай се. Спри да мислиш толкова

6.   За теб ще е много полезна книгата "4-те споразумения".

7.   Боже, в тази ситуация, която описа, определено се припознавам. Смисъл не същата, но подобни неща ми се случват много често. Мислите са ми най-големия враг. На английски е "overthinking". Не знам как да ти помогна, просто да знаеш, че не си сам. Може би пробвай с нагласата, ако трябва си го насаждай нарочно в главата, мисли от сорта на "Ами ако и тя така се чувства, защо пък аз да страдам повече за това". Дори и човека да не си мисли такива неща (според мен много малко хора са като нас), нарочно си го мисли, за да се успокояваш един вид, не знам.

8.   Имаш нужда да отидеш в казармата за 6-9 месеца. Жалко че няма как. Там като те ангажират денонощно и те пращат насам натам, много бързо ще се излекуваш.

9.   8, какво общо има казармата и заетостта там с перфекционизма на момчето? Бил съм в казарма и беше само губене на време. Ако теб те е научило на нещо, добре за теб, но аз много не се промених от там.