Споделена история от Други

Въпрос от "Стани богат" - колко кинта трябва да харчим
В темата "Скъп живот и ниски заплати - Дом и Семейство" автора обяснява, че живеят четирима с 2 033 лв, от които 100 лв за кредит.

Според някои коментиращи 1933 лв за четирима, т. е. 483 лв на човек на месец е разхищение, при все че прага на бедност го дават 526 лв.

Ако ПОД прага на бедността е разхищение, въпроса за 100 000 е:

Колко лева трябва да харчи човек, за да не е разхищение?

А - 300 B - 200
C - 100 D - безплатно (трябва да живее без ток и сам да си отглежда храната)

Моля маркирайте верния според вас отговор.

Нека гласуването започне СЕГА.

Коментари

1.   Не се ли научихте че и 10000 лева да взимате на месец пак няма да ви стигат! Пусти глад и едри въшки...

3.   Верният отговор е: Емиграция!
Не е страшно, не боли, свиква се и човек изтръпва след година-две.
Има малък процент хора в България, които живеят много добре или поне прилично. За другите единственият разумен вариант е чужбина.
Стига сте мислили как да си ограничите разходите, защото коланът може да се затяга само до определено време. Увеличете си доходите.

4.   1, аз взимам 3 и ми стигат, даже спестявам повечето.
Но темата е друга.
От автора

5.   Верният отговор е, че с ниски доходи кредит е крайно непрепоръчителен.

6.   Ама естествено, нека първо вземам 10000 и да не ми стигат. Аз освен на някое заведение повече, надали ще хода накъде често, нито искам скъпи дрехи, нито някаква мега скъпа кола. Ама да вземам 2300-2600 лв чисто, да живеем в собствено жилище, да карам кола на 30 години и да не ми стигат парите, малко така ме дразни. Плащам всички сметки вкъщи и за колата, жена ми за детето дрехи, за училище и тренкровки. Плащам и кредит около 400 лв. на месец, който се наложи да взема, не съм го взел да го изхарча на почивчици. И така, парите стигат до края на месеца общо взето. Купувам хубава храна, но пак от големите вериги, не е да се храним от ферми, био и т. н. Не пуша, пия бира често, друго бе пия. По заведения 1 2 пъти в месеца. За момента не мога да заделя настрани. За ремонт абсурд да си помисля, освен нещо дребно. Няма пари за второ дете, или ако има, ще трябва стягане на колана яко. За почивка не може дума да става, освен по задължение да трябва да идем някъде. Излиза, че работя за да си платя данъците, сметките за автомобила, да направя малко оборот на големите вериги и да останат трохи. Мога да оптимизирам разходите, да живеем по-скотски и да спеставам 200-300 лева с голям зор, които инфлацията да ми изядв общо взето. Я да вземам 10000, да видим няма ли да ми стигат, защото както казах, още макс 1000 ще харча, понеже нямам стремежи към излишни луксове, но поне да стигат и да остава нещо, не да работиш, за да оцеляваш...

7.   Ужас, тва е трудна работа, трябва поне 3хил за 4 човека минимално.
Готви се вкъщи, ако не се купуват дрехи и играчки, но това живот ли е?

8.   Идеята на коментарите в оня пост беше, че човек трябва да се простира според чергата си. Никой не спореше, че живеят мизерно. Вземането на кредит трябва да е за ипотека, всичко друго означава, че живееш над възможностите си, а там авторът не познавал човек без кредит. В същото време пишеше някакви нереални сметки за вход, телефон и т. н., които определено може да съкрати, ако е толкова на зор. Освен това авторът питаше трябва ли да има по-добра социална политика и му отговориха, че никой не е длъжен да поддържа млади и здрави хора, а само болни, сираци, инвалиди и т. н.

9.   Добра заплата е факторът за нормален живот.

10.   8, напротив, има коментари, според които харчат прекалено много.

11.   На въпроса колко трябва да харчи някой отговора е един, трябва да се разполага според чергата си!!!
Нима атора на онази тема е мислил като е създавал 2 деца без да има собствен дом и знаейки колко му е дохода? Нима е мислил че ако създаде второ дете дохода му ей така от нищото ще се увеличи? Защо на автора от онази тема не му идва на ум да доработва нещо на още едно място, а му идва на ум да реве? Жена му като е в майчинство не може ли да работи и нещо по няколко часа, нещо онлайн или да почиства по два входа вечер, когато бащата или бабата се занимава с децата? Но за работа се иска желание, оплакването не им струва нищо, пък може и някой да ги съжали и да им даде.
Така с работа само по 168 часа на месец, и то неквалифицирана, няма как да искаш да направиш няколко деца и да живееш охолно. За да се харчи доволно се иска и да се работи много

12.   Коментарите в тази тема бяха добри!

Да, някои коментиращи обясниха на автора, че всъщност не си прави добре сметката и няма финансова дисциплина - което е вярно!

И защо пропускаш факта, че авторът ЖИВЕЕ В МАЛЪК ГРАД!

Ако си живял в малък град ще знаеш, че разходите там са доста по-ниски, отколкото в София - примерно.

Аз ти давам конкретен пример, че сме живели 4 човека с много по-нисък доход от този на автора и сме се оправяли! Не сме имали кредити и се разбирахме с родителите ни. Да децата ни растяха скромно, но не са били лишени от нищо важно и наистина необходимо! И станаха добри, сериозни и много добре оправящи се с живота хора! И знаят, че съм се жертвал за тях - и го оценяват, и досега много ме обичат и уважават!

А отговорът на въпросът ти е, че трябва да харчим с 10-20% по-малко, отколкото изкарваме!

13.   11, може и да си прав, но въпорсът в темата е съвсем друг. Че има хора, на които под прага на бедност им се вижда като разхищение. Не знам от беднотия ли е, от робско мислене ли е.

14.   Абе наистина трябват 10 хиляди на месец за двама души, с две деца поне 15; хиляди на месец-всичко друго е правене на компромиси и сметки. За малки деца цитираната сума в темата е мъчение и оставяне на травми за цял живот. Говоря от опит, израстнал съм в недоимък през 90те, когато 100$ си бяха имане, а семействата караха с 20$;на месец... Минимален праг за оцеляване на млад, здрав индивид без деца, без кредити и без наем е вече 800лв-около минималната, това да не е на студено, с телефон, Интернет и балансирана диета от най-евтините вериги. И така съм живял 2017, тогава обаче сумата беше 500лв, въпреки че заплатата ми беше 6200лв тогава, но имах финансови цели...

15.   До 13 не е точно така хората които дават съвети да се живее пестеливо, съвсем нямат предвид че ако човек харчи повече е разхищение, те просто искат да помогнат със съвет от собствения си опит. Все пак бедните хора имат два варианта или да си повишат дохода (с втора работа или преквалификация) или да живеят бедно. И когато онзи автор им дава категорична цифра на моментния си доход и разход, те му дават идеи как да оптимизира разхода си, защото увеличението на дохода може да отнеме време а и опира до по голямо старание, надали целта им е да го карат да живее зле, той сам си е направил това, те просто му дават идеи, как да ограничи разхода.
А този който има по нисък доход от линията на бедност има право на социална помощ. Но Вие правите малка грешка линията на бедност е брутното число на дохода, или ако автора на онази тема е с 1100 лв нетен, то брутна му заплата е 1420лв, а жена му има 933лв майчинство то това семейство имат по 588лв месечен доход на член от семейството!!! А може и ваучери за храна да получава които не е упоменал а те се смятат за доход. Та това семейство не влизат в графата под линията на бедност!!!
И не не е робско мислене, по света винаги ще има бедняци с близки до минималните за общостта им доходи, тези хора са важна част от обществата си, но трябва да осъзнаят, че са бедняци и не може да работят за ниски суми, а да искат с такава работа да живеят охолно. Все пак метачите на улици са много важни за всички нас, ако ги нямаше щяхме да газим мръсотия и да си чупим краката по заледени улици зимата, благодарни сме им, но те трябва да знаят че са бедната прослойка и няма как да си мислят че имат право да се ползват от лукса на онези които са положили усилия да се научат и да намерят начин да изкарват повече пари.
Миналата седмица говорих с един познат, каза ми че е впечатлен от един млад циганин. Циганина имал три деца и работел в чистотата всеки ден ставал рано сутрин за да опразват казаните с познатите ни камиони за боклук, свършвал работа рано следобед и към 16ч и тръгвал да коси по дворовете тревни площи, имал редовни клиенти, за 50 лв косил раиграс 350кв. м., като изнася и окосеното. За няколко месеца успял да си закупи по професионални машини за косене, и ставал все по ефективен натрупал повече клиенти, дори вече не поемал нови клиенти, толкова зает. Моят познат се е разбрал да идва у тях редовно, да коси тревата. Първоначално момчето идвало до техния квартал (квартала на по-богатите) пеш, питал за някаква работа, наесен срещу по малки суми събирал листата с техните гребла и ги изхвърлял, после събрал пари и си купил косачка и така за няколко месеца вече е месният професионален помощник в дворните им площи. Хората са очаровани от него защото бил старателен, след като окоси метял и пътеките от хвръкналите късчетата трева и подреждал керамичните им укаси по ливадите, после изнасял окосеното. Няма да се очудя ако от окосената трева и есенните листа им направи и компост и им го продава за цветята напролет, ако има такъв бизнес нюх и аз ще се впечатля.
Описах ти примера за да разбереш че има хора и хора, едните реват, докато лежат на дивана си, че живеят с 1000лв които не им стигат, другите намират начин да изкарват още пари, докато си имат работната заплата си изкарват и допълнителни пари работейки по 2-3 часа допълнително. Циганчето си прави около 2-3 хиляди допълнителен доход, освен заплатата и не реве в нета, но пък бачка по 11-12 часа на ден.