Споделена история от Други

Бихте ли изтеглили потребителски кредит, ако имате спестявания
Здравейте,

Ако ви трябва дадена сума да речем 1000 лв. за по-лесно, бихте ли изтеглили кредит дори, ако имате сумата с цел да не намаляте наличните си спестени пари?

Коментари

1.   Не, никога не съм теглила кредити и не смятам да си го причинявам. Особено пък щом имам спестени и не ми е нещо за "не дай боже".

2.   Не.

3.   Лично аз не бих изтеглил кредит за 1000 лв.

4.   Ако е кредит без лихва, да, бих. Ако е с лихва, в никакъв случай. Заради това имам спестявания в крайна сметка, да служат като са нужни.

5.   Не разбира се, защото като теглиш кредит - плащаш лихви!

Примерно теглиш 1000лв - връщаш 1600лв - тоест 600лв си на загуба! (Цифрите са примерни)

6.   Да, бих го направил, ако наличните ми пари са инвестирани в инструменти с доходност над лихвата.

7.   Ако имаше Нобелова награда по финанси сигурно безапелационно би я спечелил(а).

8.   Те нали са за това спестените пари за черни дни, за да ги ползваш при необходимост и да не се налага да теглиш кредит 1000лв, който да върнеш след това 3000лв.

9.   Разбира се, че да. Че защо още малко да не спонсорирам "бедните" банки!?

10.   Ако е безлихвен не виждам проблем.... ама ако ще върна 1200 с лихвите не ми се струва икономически оправдано при условие, че ги имам....

11.   Бахти простотията. Ми не. Защо ще си губиш времето да взимаш кредит на окгото плащаш такси и лихви... че да не си бръкнеш от спестяванията? Кво е това тъпо мислене. Дано поста да е някаква провокация, иначе е въпрос на време на хвърлиш и малкото спестени пари на някой телефонен измамник или пирамидна схема тип МЛМ(мулти левъл маркетинг).

12.   Не е намалям, а намалявам.

13.   Да, аз бих го направил, но не за 1000лв.

14.   Ако ми трябват ползвам ги. Кредит не бих теглила. Обаче нямам 1000 спестени. Преди имах постоянно една сума, която си спестявах и си седеше, но с тая инфлация успявам да спестя за някоя почивка и до там.

15.   Не, в това няма логика.

При кредита връщаш повече пари, отколкото си взел, реално по-добре да вземеш от спестяванията и да върнеш обратно в спестени пари, отколкото да върнеш кредит плюс лихва

Т. Т.

16.   Не, никога не съм теглил кредит.

17.   Трябва да си тотален идиот за да изтеглиш кредит при положение, че имаш парите. Защо бе - ами така "да си имам в наличност". Отговорът е категорично не. Друга работа е, ако примерно работиш в НАП или на висш държавен пост, дават ти пари под масата и искаш да си купиш апартамент или кола. Имаш значи цялата сума или 2-3 пъти повече, но няма как да се изцепиш "Купих си апартамент и го платих на момента". Тогава се теглят кредити за маскировка и "влагаш" подкупа в разсрочени вноски. Твоят случай обаче не е такъв, а обикновена глупост.

18.   Не.

19.   Хъм всички са единодушни, че не! Пък ние семейно точно това правим винаги. Примерно имаме 20хил. лв. спестени и теглим кредит за 25-30. С кредита оперираме, а спестяванията са за всеки случай ако нещо се обърка да гъ погасим. И така вече 5 пъти.

20.   Да, защото спестяванията остават. Просто отрежи някои ненужни разходи, например за таксита

21.   Само ако ОЧАКВАМ някакво неотложно плащене, но не съм сигурен, че ще дойде и се притеснявам, че СЛЕД ТОВА, няма да мога да тегля пари.

22.   Отговорът на този въпрос не е толкова елементарен, колкото си мислят финансово неграмотните хора от коментарите. Много милиардери умишлено живеят на кредит, защото за тях лихвите са символични (даже и нулеви), спестяванията им продължават да стоят инвестирани в високодоходни инструменти или в собствения им бизнес и избягват данъци, защото не си теглят печалбите. Даже и кредитни карти масово ползват. Но на човек без финансова грамотност му е доста трудно да разбере как може да имаш пари, а да теглиш кредит. Имайте предвид, че такива хора имат цял екип от финансисти, счетоводители и юристи зад гърба си и знаят какво правят.

23.   До 22, да приятелю, наистина милиардерите теглят кредити, но тук става въпрос за 1000лв и не за собствен бизнес, а за някакви нужди. Айде сега като изтъкнат финансов съветник, кажи какво ще правиш в тази ситуация: Имаш 1000 лв и ще теглиш 1000 лв заем ли? Я ми кажи коя книга за финанси си прочел?

24.   23, въпреки иронията ти ще ти отговоря. Да, бих теглил 1000 лв. Не съм от този тип хора, четящи книги на Юли Тонкин и подобни. Аз си инвестирам и се уча от опита си, а и съм финансист по професия. Резултатите ми са доста добри. За твой ужас за последните две години постигнах общо 148% печалба. Т. е. всеки инвестиран лев съм го превърнал в 2, 48 за две години. Какъв е проблема да изтегля 1000 да ги превърна в 2500 за две години ш, да си върна заема и да остана с 1500 лв чиста печалба без капитал от джоба си?