Споделена история от Други

Въпрос за наследство
Здравейте, става въпрос за дял от наследство. Дядо ми и вуйчо ми са построили навремето къща, голяма на три етажа като всеки етаж е доста голям с четири стаи и баня. Kъщата е на село. Maйка ми живее в града в апартамент. След смъртта на дядо ми, koйто не е правил завещание ми се казва, че на майка ми се полага една втора само от първия етаж на къщата където е живял дядо ми. Въпросът ми е не трябва ли да бъде разделена къщата 50 на 50 на сина и дъщерята? Благодаря предварително за отговорите ви!

Коментари

1.   Не знаем с какви документи разполага вуйчо ти, как да ти се даде правилен отговор? Майка ти като наследник може да получи 1/2 от това което се води на дядо ти, но ние не знаем нищо. Или дай по подробни данни, или посети адвокат за това. Във форуми не се решават подобни казуси!

2.   Едва ли тук някой може да ти даде точен отговор, без да е запознат с нещата и с документите.
Ако дядо ти е бил единствен собственик, то би трябвало след смъртта му, да е 50:50 му двамата наследници.
Сама казваш, че дядо ти и вуйчо ти са построили къщата. Логично е двамата да са били собственици.
Ако приживе дядо ти е притежавал 1 етаж от къщата, то логично е след смъртта му майка ти да е наследник на 1/2от този етаж.
Все пак е по-добре майка ти като пряк наследник да се занимава с тези неща.

3.   Чети в нотариалния акт каква част е имал дядо ти и каква вуйчо ти. След смъртта на дядо ти неговият дял се дели поравно между майка ти и вуйчо ти. Ако е притежавал само първия етаж, значи той се дели. Кой къде е живял няма значение, а кой на кое е собственик

4.   Колко бани е няма значение по темата, отиваш и изваждаш удостоверение за наследници, за да видиш кой е наследник към момента. В данъчното прверяваш какво де плаща към момента и трябва да се подаде декл. по чл. 14 за починалия.

5.   Пред закона не е важно кой я е строил къщата, а чия собственост се води по документи!
Не се питат роднините колко ти се полага, а закона. Важни са документите.
Разбира се възможно е да ви се полага само половината от първи етаж, ако втори и трети са строени на името на вуйчото с отсъпено право на строеж. Ако дядо ви като собственик на имота е предостъпил на сина си право на строеж, то спостроеното нагоре е собственост на вуйчото.
Вземаш си акта за смърт и удостоверение за наследници, отиваш в общината и подаваш заявление да ти се издаде документ с описание на собствеността на починалия. Там пише етажите на дядо ти ли са или той е предотстъпил право на строеж на някого.

6.   Той може да няма завещание, но дали не е прехвърлил другите два етажа на вуйчо ти? Да не би по някаква причина да се води на името на дядо ти само един етаж, който по закон се разпределя по равно на двете му деца и съответно другите два етажа да са на вуйчо ти.
Хрумва ми и друго. Дори да не е прехвърлено, може дядо ти да е направил дарение под условие (например ако го гледа, докато е жив, ти след смъртта му да отиде автоматично определена част при вуйчото).
Не случай кой какво ти казва, провери документи. Консултирай се с адвокат.

7.   Баба ти починала ли е,? И къщата на името на дядо то и вуйчо ти ли е?

8.   Тази къща има нотариален акт, в който е записано кой каква част притежава. Кой я е построил не е от значение. Не знам със сигурност, но е възможно дядото и вуйчото да са се разбрали първият да притежава приземния етаж, а втория двата горни етажа. Следователно при смъртта на дядото, се дели само неговата част т. е. приземния етаж.

9.   Въпросът ти се състои в данните, които даваш - дядо ти и вуйчо ти заедно са строили къщата, т. е. ако въобще има някакви строителни книжа те са заедно вътре като съсобственици и е логично майка ти да получава само половината от дела на дядо ти, а другата половина да отива към половинката от къщата на вуйчо ти, т. е. 1/4 за майка ти и 3/4 за вуйчо ти. Но ако всичко е оформено документално на дядо ти, то половината е за майка ти, а другата половина за вуйчо ти, което не е честно, с оглед положения труд на вуйчо ти, но вие си знаете. Нещо подобно се случи с имот на прадядо ми - строил го е с дядо ми, но документално наследници по равно бяха дядо ми и сестра му. Та така че всичко е въпрос на документи.

10.   Кой го казва това, че майкати ти трябва да вземе по малко? По принцип по закон наследниците получават по равно..

11.   Ако чичи ти е узакони това, което той е строи, майка ти няма никакъв дял върху неговата част.
Не, че и морално има право върху чуждия труд и средства.
Правилния е делата, половината от баща и, другата половина за синът му.

12.   Зависи как е строена къщата. Може дядо ти е отстъпил право на строеж на сина си и да е притежавал само единия етаж. Възможно е да е прехвърлил друг етаж срещу договор за гледане и издръжка. Възможно е и вуйчо ти да е купил етаж от баща си. Без конкретизация и разглеждане на документи нищо непможе да се каже.