Споделена история от Други

Какво са мислили едно време големите ни умове за Русия и комунизма
- ДИМИТЪР ТАЛЕВ:

"И да знаеш, Минке, че последният комунист на планетата ще умре в България. Даже когато в Съветска Русия няма да има нито един жив комунист. Какъв народ сме, Минке, какъв народ... "

Това е писано десетина години преди идването на комунизма в България, а веднага след идването му заради тези 3 изречения е пратен в лагер.

- Старозагорския митрополит МЕТОДИЙ КУСЕВИЧ:

„русофилството е достигнало до идиотизъм“
Звучи ли ви познато и днес?

- ВАСИЛ ЛЕВСКИ:

"Байо Либене, дочувам, че ти и оная лудетина Ботьова сте решили да докарате миризливия казашки бутуш в Булгарско? Ако туй е тъй, то аз с моите кунки ще ви отрежа чепките! "

„Никому не се надявайте. Ако не сме способни да се освободим сами, то значи, че не сме достойни да имаме свобода; а който ни освободи, той ще да направи това, за да ни подчини отново в робство... “

- ХРИСТО БОТЕВ:

„Русия, тая мнима защитница на славянството – днес употреблява всички сили и средства, за да иЗтрие от лицето на земята българските колонии. ”

- ИВАН ВАЗОВ:

О, руси, о, братя славянски,
защо сте вий тука? Защо сте
дошли на полята балкански
немили, неканени гости?

Желали би вас да прегърнем
и тоз път сърдечно, горещо.
Но взорът ви свети зловещо…
Как ръце сега да разгърнем?

Вий някога знаме Христово
развяхте за благо човешко —
строшихте ни игото тежко,
а днеска ни носите ново!

И пак не ви мразим (не крия:
обича ви още народа);
но любим и свойта свобода,
стократно пµ любим я ния.

Между другото трима племенници на Иван Вазова (синове на ген Владимир Вазов) са изселени или пратени в лагери (лагер "Бобов Дол" и 10 г. в строг тъмничен затвор).

- ДИМИТЪР БЛАГОЕВ - ДЯДОТО:

"русофилите, плувайки безогледно във водите на руската дипломация, неизбежно и фатално правят от България едно сляпо и послушно оръдие в ръцете на руската завоевателна политика на Балканите“

- ЗАХАРИ СТОЯНОВ:

„Да бъде проклета оная минута, когато е стъпил руски крак в нашата земя, когато се е произнесла за първи път думата освободителка и покровителка! "

"И подир всички тия върволици жестокости и злини, които ни една държава не е направила над България, възможно ли ще да бъде да се намерят помежду ни такива идиоти и изменници даже, които да клеветят, че Русия е наша освободителка, покровителка и доброжелателка! "

"По-малък грях е да обереш черква и манастир, отколкото да клеветиш пред олтара на историята и на събитията, че руското правителство имало братски, честни и благородни намерения, когато е стъпило в земята ни да ни освобождава. "

"Ако тя ни е освободила, то е било само за това, за да ни тури на гърба нов самар. "

- ГЕОРГИ РАКОВСКИ:

"Всякога проклета Русия, когато е имала бой с Турция, лъгала е бедните простодушни Българи, че уж за тях отваря такъв бой и че уж тях иде да освободи! Но нейната цел всякога е била да им разори милото Отечество и да ги преселва малко по малко в земите си. Нейната злобна политика се познава твърде добре и от това, щото тя ни в един си договор с Турция нищо добро не е споменала за Българи, ако и да е имала и най-добри удобности за това. Тя всякога е само своята политика гледала, а собствено за завоевателните си планове е имала грижи“

Коментари

51-53 от 53

57.   43, нещо ти куца историята. Руснаците не са дошли тук с цел да ни освободят. Просто ние сме спечелили от войната между Русия и Османската империя.

59.   56, хахаха аз съм бил нагъл, ама ме обвиняваш във взимане на пари от Сорос. Не ви ли писна от тази опорка? Не бил русофил. Ама всяка втора дума му е, че сме били краварски подлоги. Не, не е русофил, не.

Айде чао, че отивам при Сорос да си взема петте стотинки за този коментар. :)

60.   56, и за САЩ мога да говоря много. За агресивната им външна политика и за безумната им фискална политика. И знаеш ли защо? Защото аз за разлика от вас си имам критично мислене и не съм обременен от ничия пропаганда.

51-53 от 53