Споделена история от Други

Честит 24ти май!
Честит ден на книжовността, българи! Не забравяйте делата на Кирил и Методий както и ма техните ученици - Наум, Сава, Климент, Горазд и Ангеларий.

Не забравяйте, че когато България е била Империя в зенита си сме дали на неграмотните, крепостни руснаци азбука и религия за да могат днес да се наричат “православни” християни, които говорят и пишат на кирилица (азбука създадена от учениците на Кирил и Методий и кръстена на името на един от учителите им). Не забравяйте, че когато сме били културен център в Югоизточна Европа и сме приемали християнството, те първа се е появявала Киевска Рус ~ 882г.
Цели 1000 години преди да ни освободи руската империя, ние сме ги освободили духовно и културно с азбука и религия. Нещо, което и до днес отричат и не зачитат.
Не го забравяйте това и не се оставяйте някои политически тролове да изопачават фактите в техен интерес. В Москва за Кирил и Методи представят всякакви неверни “хроники” и стенописи. Светът не знае простичката истина за Родината на Кирилицата и голяма отговорност носи “братска” Русия.
Дали сме на Русия ако не повече, то поне толкова колкото и те на нас в исторически план и никой на никого не е длъжен. Историята е колело, което се завърта и всяка държава си има силните периоди.

Честит празник, българи!

Коментари

1.   Честит 3-ти март!

2.   Всичко добре, ама поне днес можеше да си спесиш русофобията. Иначе честит празник

3.   Честит празник!

4.   24 май е най-хубавия български празник!

5.   Честит празник!

Този празник, обаче продължава да се именува неправилно и съществува огромна грешка и неточност, обяснявам защо:

24 май въобще НЕ Е БЪЛГАРСКИ ПРАЗНИК!

24 май е ден на славянската азбука(глаголица) съставена от Свети Константин Кирил Философ, но това не е и не може да бъде ден на Българската азбука!

Кога ще оправите тази огромна грешка и неточност!

Българската азбука(Кирилицата) е съставена от Светия епископ Климент Охридски Чудотворец и не трябва да се отбелязва на тази дата!

ЗАЩОТО ТОВА Е ОТДЕЛНО СЪБИТИЕ - от изключителна важност за Българската история, и държава!

Затова определете друга дата за празнуване на БЪЛГАРСКАТА азбука(Кирилицата! ) - примерно на деня на Светите Седмочисленици или на деня на успението на Свети Климент Охридски!

6.   Честит празник Левскари!

7.   За Русия си прав, но не забравяй друг голям наш враг - Гърците, включително съвременните, които заключват българки да им работят и им скриват личните карти. В Гърция почти няма нищо кръстено на Кирил и Методий, въпреки, че те са родени в Солун, докато в една Словакия и дори в Чехия има много университети, църкви и т. н, носещи техните имена. Но пък в Гърция има много улици, кръстени на Василий Българоубиец. Даже в Атина има. Помислете за това, когато отивате на Халкидики или някъде по гърцката кочина на море. Заслужават ли византийците нашите пари, изкарани тук в България? Аз бих предпочел да отида на море у нас или в Италия, Испания, Португалия, Албания, и Хърватия.

8.   Струва ми се, че "ние" не сме давали нищо на Русия. Дали са двамата братя и техните ученици. Всъщност не е съвсем ясно кой какво е дал и кой си е взел сам без пита.

У нас празниците са само повод за почивен ден, пътуване, да се наядем, напием, наспим.

10.   Честит празник! Наистина преди няколко години Путин каза, че кирилицата идвала от македонската земя.

11.   Честит празник!

12.   Честит празник!
Ж36

13.   Към 5 от Автора,

Грешка. Глаголицата е създадена от Кирил и Методий, да, НО кирилицата е създадена от учениците им в Преслав по покана от Борис-Михаил (княз Борис 1-ви след като те биват изгонени от Великоморавия след смъртта на Методий.

Традиционно се е смятало, че е създадена от Климент в Солун, но тази теория е отхвърлена отдавна като грешна.

Учете я малко тази история, хора. Не се излагайте. Това е празник на БЪЛГАРСКАТА азбука. Не на славянската както са ви промивали навремето. Ние сме дали на света нещо, което се ползва от толкова народи.

14.   Честит празник!

15.   до 10

Защото Българската азбука(Кирилицата) е създадена от Свети Климент Охридски в град Охрид, където той е бил епископ, който тогава е бил бЪлгарски град.

А днес Охрид се намира в Македония, и явно това е имал предвид лирическият герой(Путин)

16.   Какъв българин си, щом не възхваляваш Русия :)

17.   До 15, Грешка.
Пак ще се повторя - кирилицата е създадена в ПРЕСЛАВ от учениците на Кирил и Методий по покана на Княз Борис Първи след като са прокудени от Великоморавия.
Климент е един от 5-мата ученици, но той не я е създал сам - нито пък я е създал в Солун/Охрид. Това са теории, които са отхвърлени още през 90те.

18.   до автора - след коментари 13 и 17

- НЕ Е ТАКА! НЕ СИ ПРАВ!

Не ползваш правилните исторически източници!
Правилните източници са ПРАВОСЛАВНИТЕ, а не светските!

И говориш прекалено категорично - като някой хлапак!

Историята не е точна наука! В нея има много малко неща, за които може да се каже че са потвърдени факти.
Освен това Историята е относителна, защото зависи от гледната точка и от кого е написан съответният документ!
Тоест тя въобще не може да се нарече наука!

Прочети историята примерно според макетата и ще видиш как половината велики българи там ги смятат и обявяват за македонци.

Така, че и в този случай, за 24 май не си прав.

Тук има огромна политическа грешка възникнала напоследък, когато обявиха, че това е ден на Българската азбука! НЕ, НЕ Е!

Относно азбуките: това са две различни събития:

1. Славянската азбука(глаголица) е съставена от Свети Константин Кирил Философ, който има откровение от Бога за нея! Брат му Методий му помага впоследствие за дооформянето на буквите, но автор всъщност е САМО Свети Константин Кирил Философ!

Това е първата неточност - че ги смятат и двамата за автори!

2. След смъртта им учениците им идват в България и са приети с радост от Свети цар Борис-Михаил. Свети Ангеларий умира малко след това. За Свети Сава и Свети Горазд няма точни сведения и данни какво точно са извършили, дори за Свети Горазд има теории, че изобщо не е идвал в България...

Така, че това което пишеш като общо - учениците, всъщност може да се отнесе само към Свети Наум и Светия епископ Климент Охридски Чудотворец.

Сега, историческите сведения за тяхната дейсност са оскъдни и до известна степен противоречиви.
Това което е известно е със сигурност е, че първоначално Свети Наум е останал в столицата Преслав, а Свети Климент в изпратен от Свети цар Борис в областта Кутмичевица като учител като са му осигурени идеални услови за работа и няколко дома за работа, почивка и отдих в Девол, Охрид и Главеница.

Свети Климент е извършил тук величествена, колосална и уникална просветителска и учителска дейност, като е обучил 3500 младежи българи за свещеници, които са заменили впоследствие гръцкото духовенство. Превел е на български много духовни църковни Богослужебни книги КАТО Е ОПРОСТИЛ И ПРОМЕНИЛ ГЛАГОЛИЦАТА и ПРАКТИЧЕСКИ Е СЪСТАВИЛ НОВА АЗБУКА, която нарекъл КИРИЛИЦА, в чест на Свети Свети Константин Кирил Философ, автор на глаголицата(Ако Свети Климент е смятал за съавтор на глаголицата своя непосредствен учител Методий - нямаше да я нарече Кирилица! Но той е знаел много добре кой е авторът й! )

Така че първоначално Кирилицата - БЪЛГАРСКАТА АЗБУКА, със сигурност е съставена от само от Светия епископ Климент Охридски Чудотворец!

Сега, възможно е и Свети Наум по-късно също да е участвал в по-нататъшното й оформяне - в дооформянето на буквите и допроменянето им. Но няма сигурни сведения за това.

Всичко това и много още е написано в Православното Житие на Свети Климент Охридски Чудотворец, на което аз вярвам на 100%!

Ти недей гледа каво пише в Уикипедия и други подобни псевдоизточници! Най-достоверни са Църковните източници!

Можеш да прочетеш Житието на Свети Климент Охридски Чудотворец на сайта Православен храм, на дата 25 ноември, когато се чества паметта му.

Хайде със здраве и дано да съм успял да ти помогна да се ориентираш правилно в историческите събития!