Споделена история от На работното място

Коя индустрия работи в страната?
Коя индустрия е перспективна и с развитие в страната освен ИТ? Оставам с впечатлението, че единствено и само тази индустрия работи и всичко останало е на самотек. Въобще как го мислят управляващите, буквално цяла България се е изсипала в София и продължава да се изсипва защото никъде другаде няма работа за адекватно заплащане? Спорно е колко е адекватно като плащаш по 1000 лв. наем.

Коментари

1.   В София има спад на работните места. До скоро тик бяха позиционирани кол центрове, повечето от софтуерния бранш и още много такива. Скоро няма да остане нищо и както е редно, всичко излиза от ЕС с доста по апетитни дестинации.
Скоро идва глад.

2.   Доста индустрии вече са с повишени доходи, но доходите остават най-високи в столицата. Там може да изкарваш и като обикновен работник спокойно едни 2000лв, че и нагоре. Познавам зъболекари, изкарват маса пари. Познавам шофьори, изкарват добре. Плочкаджии изкарват повече и от IT-тата. Мениджъри, банкери, счетоводители и пр. Много хора вече имат и частен бизнес, от който изкарват много добри доходи. Раелно българите никога в историята не сме били по-богати от сега. Да, наемите скочиха, но с времето и заплатата ти ще скача. Важното е да проучиш пазара на труда, заплати, фирми, и да се образоваш продължително, без да спираш. Много хора спират развитието си в 8 клас и после се чудят защо са обикновени работници и взимат 1000лв. Няма как да стане. Първата ми заплата беше 600лв, сега е над 5000. Проучвай проучвай, напипвай почвата, образовай се и рискувай. А и ти си знаеш най-добре в какво те бива най-вече. Проучи нещата и си прецени.

3.   Тираджия и строител. В провинцията още преди година-две майстор ми искаше 3 бона за баня. Материали и къртене на старите плочки отделно. А това е работа за седмица-две. И това пак казвам, не в София и преди 2 г. Той за месец стига да има клиенти може да прави по 3 бани, това са 9 к на месец. Добре ли е?

4.   Няма такава. Бг е обезлюдяваща се страна без бъдеще, тука всичко замира. Ориентирай се към чужбина. Тези, които идват в София, рано или късно и те хващат пътя за летище София.

5.   НСИ предлага статистика за работната заплата по сектори. ИТ секторът също е на самотек - там просто има голямо глобално търсене на хора, а самата "инвестиция" е наем на офисче, което предполага минимален досег с местните корумпета и цялата жалка българска картинка.

6.   ИТ индустрията само. И политиката върви, но там е трудно да влезеш без познанства.

7.   Лекарската

8.   Не се залъгвай, България е лайняна страна. Тук и миризливи емигранти с по една въшлива риза на гърба не искат да стоят.

9.   Мафиотската индустрия... Много е на далваре да си политик, или фирма около политик. Иначе е леш. ИТ се развива знаеш ли защо? Защото изисква минимални инвестиции, и няма нужда да се намесва държавата. Аз съм работил в доста фирми които са започнали с един или два компютъра... така както и в Америка между другото. Ако нещо изисква дългосрочна държавна политика, от рода на големи корпорации да дойдат да строят фабрики - няма да стане.

" как го мислят управляващите"

Не е ли очевидно? Мислят какво могат да прокарат да отбият разни парични потоци към офшорките си. Примерно Киро нали спря Руския газ, за да внася пак Руски газ, ама през трета страна на двойна и тройна цена. Същото и с АЕЦ. Що смяташ с това се занимават, а не с друго? То е близко до акъла.

Затуй в България грешно ги наричате "управляващи". Една република се управлява от гражданите ако не знаеш. Политиците се предполага, че те "представят", те работят за теб в рамките на законите на държавата. Не сме 19 век да ни управляват, ама така се оказва на практика защото с такъв "народ" разполагаме. Една маса която не е еволюирала не от 19-ти, ами от 14- ти век...