Споделена история от Други

Писна ми от тази чалга
Момиче на 18 съм. Слушам предимно поп, рок и понякога метъл музика. В последно време чалгата започна да ме отвръщава и нямам желание да слушам даже и "смислените" песни от жанра. Преди съм си пускала някои балади, но вече и тях не мога да понасям, нито изпълнителките. На дискотеки не ходя, сигурно там е нещо страшно, все пак попадам на сторита на мои приятели, които купонясват на тази музика. Бях поканена на абитуриентски бал тази година и звучаха само само мазни кючеци, нямах търпение да напусна, колкото и да уважавам абитуриентите. Като попитам мои връстници защо слушат тази музика, те ми отговарят, че било българска музика и все пак сме във България, слушало се това. Чалгата - българска музика?? Щях да припадна. Точно в чалгата няма нищо българско, освен езикът, на който се пее. Чужденците пък като им кажеш нещо за България веднага споменават Азис и неговата музика. Аз разбира се веднага подчертавам, че той не е българин, единствено пее на този език. Представяте ли си какъв срам? Чужденците свързват държавата с тази цигания. Преди като по-малка и аз си мислех, че хората прекаляват към омразата си към жанра, но вече наистина осъзнавам колко са прави. Хората, слушащи чалга, имат и чалга мислене и такъв манталитет. Иначе защо ще те привлича тази простотия?

Коментари

1.   Слушай програмите на БНР, слушай военни маршове, слушай детски песнички-аз ги обожавам, нищо, че съм на 41 вече, зрял мъж, работещ, а наскоро беше 24 май, а този празник го уважавам много, като ставам рано, за да съм на площада навреме, а като зопочне шествието, го наблюдавам до края! Всичко, което, не е свързано с чалгата мога да го слушам, обичам и фолклора! А както знаем, той е нашето богатство!

2.   Как пък не разбрахте, че хората са свободни да слушат какото си искат? И аз не понясям твоите ръмжащи музики, ама не те питам какво им харесваш. Просто не общувам с метъли. Такива досадници като нечалгарите просто няма на света. Защо слушаш това, защо не слушаш о онова, Генчо питанката.

3.   Да, но това, което слушаш ти е още по-зле!

Защото рок и особено метъл музиката е сатанинска и демонична!

Аз също не харесвам чалга!

Но от т. нар. поп фолк примерно има смислени и хубави песни: "За какво са ни всички тези пари? " - на Ивана, Глория също има смислени и хубави песни, има и много други.

От българската естрадна музика - също има много прекрасни песни: "Светът е за двама" - на Орлин Горанов, "Ако си дал", "Моя страна" - на Емил Димитров и още много други. От по-съвременните - Миро има някои хубави песни, Графа също, Мария Илиева...

Но така или иначе всеки има право да слуша това, което му харесва, и което пасва на неговия манталитет.

Ще гледаш да общуваш с хора, подобни на теб!

4.   Нормално - музика на простолюдието и деградацията.

5.   Ами никой не може да те накара насила да влезеш в дискотека и да слушаш музика. Която не те кефи?

Като не ти се слуша чалга не слушай, ще трябва да изтърпиш една седмица в края на май, когато са баловете да чуваш от колите и толкова.

Не мисля, че чалгата е най-големият проблем в България. Има корупция, проблеми със съдебната система със здравеопазването, като оправим другото, тогава да мислим и за селския манталитет

То цялата Мара втасала, че за чалгата да мислим.. истината е, че това продава, другата музика в България(други жанрове) почти не вървят!

Има уж хип-хоп, рок.. но колко им е аудиторията

Щом изпълнители от други жанрове като Криско, а и Слави навремето разни балади уж правеше, поп музика, но накрая пак опряха до чалгата

Просто това харесват хората по тези ширини

Т. Т.

6.   Подкрепям мнението ти, надявам се да имаш приятели и среда който не слушат чалга.

7.   Правилно си се ориентирала, чалгата подтиква към такъв начин на живот, от личен опит говоря.

М29

8.   Чалга се слуша от 90- те. Музиката на сърбите, ама побългарена.
Чужденците не ги мисли, дивеят на Преслава, Галена.

9.   Музиката е последната дупка на кавала - не знам, с какви чужденци общувате, но тия, с които общувам аз - идея си нямат кой е Азис и за какво се бори.
Знаят обаче друго.
Че първите, които тръгнаха по Европа и света са нашите цига@ни, и не само че тръгнаха, ами и навсякъде направиха сумати поразии - катун в Булонския лес, ловиха рибки и диви патици от декоративните езера и още, и още.
И сега, когато европейците чуят думата "българин" си представят именно тия мургави, мизерни, нечистоплътни, невъзпитани и крадливи елементи. Музиката - бял кахър.
Не слушам чалга, не пуша, но никога не ми е хрумвало да се възмущавам на тия, които го правят - всеки да си живее живота, както го разбира.

10.   В чалгата определено има и типични български елементи. Ладове с увеличена секунда се срещат в народната музика, както и можеш да чуеш чалга песни с типични инструменти от фолклора, но наистина повечето песни са повлияни от сръбската музика (та дори индийската, но това се случва дори в Гърция, така че... ).

11.   Напълно си права, особено в последното ти изречение.
Аз също не слушам, дори бих казала, че съм алергична към тази "музика". Доскоро в тик ток не ми излизаха никакви българи, но сега като се завъртя а след като гледах една- УЖАС!
Ами те всички или поне повечето са чалгаги.
Та понаучих и аз такива като "цак-цак" или "топ си" хаххаха не живея. България и не съм залквана с тези убийци на неврони, ще ги премахна от тик тока си, но още ги гледам от любопитство и... Опитвам да разбера кога чак толкова сами си клекнаха, доброволно, та даже твърдят, че било част от българската култура... Винаги са били доброволни роби, по желание, дори смаи се натискат.

12.   Българската музика е народната музика! Ако трябва да бъдем честни. Чалгата наистина стана много грозна и глупава, за съжаление и хората станаха такива. Жените и мъжете еднотипни, ако човек се заслуша в чалгата мелодиите много често са, цигански, румънски, турски, даже и арабски от време на време... та теб те разбирам, много глупости вече се пеят, А преди не беше така. Сега всяка втора жена е подула устните, то просто им личи, изглежда грозно и неестествено. Мъжете също с едни и същи тела.... като цяло не е ок работата...

13.   Оф, тая държава много опростя. Друго не мога да кажа.

14.   Чалгата и тъпака са като ключа и ключалката с която само този ключ съвпада. Няма как интелигентен и нормален човек да харесва и слуша чалга, той би изпитвал дълбоко отвращение към нея, той е несъвместим с нея и тук няма средно положение както няма средно положение за един ключ дали съвпада с ключалка. Не е достатъчно да си тъп и нисш за да слушаш чалга, трябва да си в крайността на това. Така, че чалгата е просто един показател за това какъв е човека. Чалгата е основната музика на България защото населението и е от остригани първи номер уроди често с мургалява кожа с турска брада ходещи с анцуг и маратонки. Което пък на своя страна обяснява, защо е постоянно треторазрядна бананова република, която не може да се оправи не само сама но и с дадени и на тепсия стотици милиарди евро с които да се оправи и си остава същия кенеф(с вървяща чалга в него).

15.   Идеята зад този опит за направляване на общественото мнение е чудесна, но изпълнението куца, и си личи, че е фалшива статия…

16.   Съгласна съм изцяло с теб. И аз мразя чалга.

17.   Еми извинявай Авторке, ама ти не си "българка" явно!

И аз преди си мислех, че "чалгата" е "ориенталска музика", и не е "българска музика", ама кво слушат младите навсякъде!?

ЧАЛГА!

Целият народ израстна с тая музика!

Нищо чудно, че и викат "поп-фолк" - щото е "народна музика" - припокрива се с манГалитета на народа 1 към 1.

С какво да ни свързват чужденците!?

Чалгарки навсекъде, чалгари в политиката, чалгари в чужбина... и Азис е "българин"... "български педал".

Даже правиш огромна грешка, щото чалгата е НАЙ-народната музика предвид, че 50% от новородените са циганчета и вече българите са експоненциално намаляваща част от народа.

А бе радвай се, че още пеят на "български", щото в някои чалга песни смениха и езика!

18.   Чалгата е символ на ориенталска простотия. Сега се замисли защо е толкова популярна в България :)

19.   До 2 чалгар прост, метълите не са ръмжащи, пеят си с нормален глас, ама нали си заразен с чалга и с мозък на амеба, та няма как да се обясни на такива като тебе. Аз пък ви мразя смрадливите, миризливи чалги и най-много мразя, като почне някоя грозна циганка с патешки джуки да фръга мазни гюбеци на педерасткия ви азис (нарочно с малка буква), дето из света е известен като травеститския посланик на България. Пфууу, айде спирам да пиша и отивам да си пусна Металика, че само като заговоря за тая гнусна повърня (чалгата), и ми иде да се изповръщам.

Black Sabbath

20.   И на мен ми писна. Освен една малка част т. н. интелектуалци, които не я слушат народът масово я слуша. Даже голяма част от учениците от уж елитните гимназии като 9 ФЕГ от личен опит знам, че слушат чалга.

Тя е символ на ориенталщина и се среща и в Сърбия, а най-западно мисля, че в Хърватия. За Словения не съм сигурен, но със сигурност в Унгария не се слуша чалга.

Тоест изборът ти е или да се обградиш с хора, които не я слушат (смени средата, трудно ще се получи ако в твоя клас слушат или ако отидеш да следваш нещо масово в УНСС) или да емигрираш.

Да си призная и в моя клас слушаха чалга и аз покрай тях. От години изобщо не я слушам. Истината е, че имаше и хубави и стойностни песни, но повечето са от периода 2003-2006, когато общо взето чалгата се беше превърнала повече в поп или денс. Че даже и РНБ и поп-рок елемнти имаше, Лъжа е на Преслава си беше почти чист рок, Анелия направи кавър на РНБ песен на Крейг Дейвид и т. н. Уви, това беше много кратък период и дори и тогава имаше песни за "квартални кръчми", каране на червено и сбивания.

Новата чалга е пълен боклук, абсолютна простотия и вече май се слуша само от най-простите и кухи хора. 2003-2006 да слушаш чалга беше друго, имаше и свестни песни с поп и денс звучене, 2019-2021 някъде имаше рядката свястна песен, но като цяло през 2024 г. да слушаш чалга говори, че нямаш никакъв вкус.

21.   Номер 14 не ти ли писна вече с тия маратонки и анцузи.
Аз често ходя с маратонки и анцузи и си бръсна и главата и помпам яко във фитнеса, но чалга не понасям и имам хората, които я слушат за по нисши. Харесвам рок, метъл, пънк и класическа музика слушам. Лошото е, че България се циганизира яко, чалгата е във всичко.

22.   Чалгата е символа на тоталната дебилщина и деградация в България.

Аз растях през 90те - когато чалгата беше на пиедестал. Лошото е, че доста голяма част от хората, които са родени през 80те и са родители, набиват в главата на децата си точно чалгата. Защо? Защото това е проста музика, направена за прости хора. Ти като видиш бащата, който прилича на затворник, целият насинен като смърф от татуировки и майката, приличаща на магистрална фея, трябва да ти е ясно, че тяхното отроче няма да е стока. Сливата круша не ражда.

Децата ми се смеят, че съм слушал само музика от 80те и 90те. Голямото ми каза "Тате, какви са тия антични песни? ". Антични, ама вечни. След 50 години пак ще се помнят, а тази помия, която младите наричат "музика" след една - две години никой няма да я помни.

23.   Аз хората ги преценям по това каква музика слушат. Кажат ли ми чалга, работата е ясна. По-далеч от мен такива.

24.   Всеки човек има право на избор за слушане на музикален жанр. Всеки има различен вкус. Не можеш да държиш сметка на някой, коя музика да слуша, не само чалга, а какъвто и да е друг музикален жанр. Който не харесва дадената музика да не слуша. Моето мнение е, че всеки музикален жанр има и добри и лоши песни. Дано някой или авторката да ме разберат, защото до гуша ми дойде от войната на музикалните жанрове.
MaryTod

25.   Хората казаха, за фолклор смяна на композиторите, искат се позитивни песни за настроение, хубави емоции, прави са, никои няма излишни пари за щуротии, исщят практични неща.