Споделена история от Други

Защо в България се напълни с нови коли
От средно голям град съм и забелязвам, че от няколко месеца се напълни с нови коли. За да избегна субективизъм, няколко пъти умишлено съм броял, за да се уверя. Всеки път се оказва, че между 10 и 15% от колите са чисто нови. И не само на центъра, а и из кварталите. Лесно разпознавам новите, защото аз самия си избирам нова в момента и съм подробно запознат с гамата на почти всички марки.

Най-честите марки са Шкода, Киа, Хюндай, понеже са и най-бюджетни. Има и не малко ЕА.

Онзи ден случайно ми излезе новина, която потвърждава наблюденията ми. На първо място в Европа сме по ръст на продажби на нови автомобили.

Съдейки по себе си поне мога да кажа на какво се дължи, но ще се радвам и на вашите мнения.

Първо, в България инфлацията е много висока и дори една от най-високите в Европа. Това благоприятства покупката на нов автомобил, защото стига да се запази съотношението заплата-разходи става по-достъпно. Едно е да взимаш 500 лв и да харчиш 400, друго е да взимаш 2000 и да харчиш 1600, макар съотношението да е същото, защото нивите колите са си все на същите цени.

Втората причина е, че колите втора употреба станаха доста скъпи. В момента една стара читава бракма на 10 г. е 20 к, че и повече. Отделно имаш разходи по регистрация, обслужване, нотариус и т. н. Отделно в следващите години имаш разходи по подръжка, които често не са никак ниски, все пак поддържаш стар таралясник, скъсан от каране. Поемаш и не малък риск, защото нито знаеш какво реално купуваш, нито колко ще те изкара, нито гаранция имаш. Писна им на хората от джамбази мошеници. Някои нови коли имат 7 и дори 10 г. гаранция като тойота. А за 50-60 к си взимаш чисто нова кола

Третата причина е, че ноу хауто води до дефлация, която намалява инфлацията при колите и те стават все по-достъпни. Преди 20 г. една чисто нова струваше 20-30 к, но заплатите бяха по 300 лв. Сега са само двойно по-скъпи, но при петорни заплати, да не кажа седморни.

Четвъртата причина е, че на хората им писна от майстори. Едно на ръка, че станаха много скъпи, друго, че вече почти няма читави и трето малкото читави са и много заети и те влачат със седмици, а ти през това време си без кола.

Петата причина е, че кредитите станаха много достъпни. В момента за 40-60 к може да си вземеш не лоша нова кола, даже ако е малолитражка, може и за по-малко. Ами един потребителски кредит за така да сума, ти е съответно 400-600 лв вноска, която с годините инфлацията ще в изяде още повече. Това са около 5 к на година. Ами то и за старата кола в повечето случаи пак си даваш едно 1-2-3 к на година по ремонти. Освен ако не си късметлия да ти е читава старата кола. Точно затова и читави стари коли не се продават и затова ако си купиш тепърва кола на старо, има много голям шанс да е абсолютен боклук, от който стария собственик иска да се отърве. Някои ще кажат, ама то Каско, обслужване, данък. Лично съм проверил нещата и в тойота например обслужването е почти на същите цените като във всеки сервиз. Данъкът на новите коли е същия и дори по-нисък заради еко нормите. Отделно имаш значително по-нисък разход на гориво. Колкото до каското никой не те задължава да го правиш, даже за мен е малко неоправдано. Това 5% на година от стойността на колата. Ами за първите 5 г. то ще си дал едни 10 к. Струва ли си? За 10 к ще си оправиш щетите, дори да имаш такива. А между другото някои салони ти дават подарък Каско за първата година. Някои ще кажат при лизинга е задължително, но аз не съветвам да се купува на лизинг. И това е друга тема.

Коментари

1.   6тата причина - имотите станаха невъзможно скъпи и като не могат имот, хората си купуват кола.... Имат зостатъчно свободни пари за кола, но не и за имот

2.   Авторе, поздравления за интелигентно и подробно поднесената тема!

Много добре си разгледал тези въпроси - браво!

Аз също предпочитам нова кола, макар и предимно по духовни съображения. А и новото - си е ново. Аз имах щастието по средата на шофьорския курс да ни докарат чисто нова кола, и разбрах от опит - какво удоволствие е да караш чисто нов автомобил!

Преди няколко години мислех да си купувам кола, естествено - НОВА КОЛА, и бях се насочил към Дачия(по финансови съображения) тогава беше около 20 000 лв, но се разболях и това се отложи... Сега видях, че и Дачиите много са поскъпнали, и засега съм стопирал този въпрос, но ако имам парите - ВИНАГИ БИХ СИ КУПИЛ НОВА КОЛА!

3.   Относно петата точка - това да изтеглиш кредит за кола е най ама НАЙ-НАЙ малоумното нещо, което можеш да направиш. За съжаление българите са с много ниска финансова култура и тук се среща често.

4.   Има нови коли, защото кредитите и лизингите станаха много достъпни!

Над 90% от колите за 40 и повече хиляди лева са купени на изплащане.

Българина затъва в дългове, както и е станало отдавна в Западна Европа и САЩ.

Между другото чисто нова кола за 50-60 хиляди може да си избиеш САМО ако в караш всекидневно по много и вършиш работа с нея(тоест или да си таксиджия или да си всяка седмица по командировки, но тогава обикновено дават служебна кола)

Във всички останали случаи си на загуба с поддръжката на кола, ако ти е за да ходиш на работа в града с нея, с градски транспорт ще ти е поне 5 пъти по-евтино.

Аз живея е квартал, в който е платено парирането(зона), кола карам не повече от 2 часа седмично(средно разделено за цялата година) и колата ми е абсолютен данък върху парите.

Т. Т.

5.   Аз карам 20г кола, на 30 съм. Няма да споменавам марка, но не е Ауди, Бмв или мерцедес. Ох, че има доста проблеми и ми стъпа двойно до момента...

Обаче, не мога да си позволя друга. Колкото и да е достъпна колата, говорим за 20-30к със заплата от порядъка на 1200лв в Ямбол, Сливен и околията, за кола 1. 2 мотор, малка и тясна, нямаща и 80кс.

Първо, че няма да дадат такъв кредит, второ се заробваш с 10г кредит(примерно, ама едва ли ще и дадат, особено ако нямаш там събрани някакви), за кола дето да я настъпиш едвам едвам ще изпиташ и удоволствие.

Затова и такива като нас си купуват стари коли, но долу горе да му прилича, хем да изпиташ някакво удовлетворение от шофирането, хем да е по джоба. Защото макар да нямаме пари, и ние искаме да живеем живота така както ни радва.

И аз се захласвам по коли, които са 30-60-70к, но няма как да си ги позволя. А и като човек, който се е родил с дефицит на вниманието, дискалкулия и с тест направен, малко по-ниско IQ от масата хора, нямаше как да работя по-престижна работа. Кърската работа я владея, но не се заплаща, цени се повече умствен капацитет, а физическият труд вече не се цени.

Иначе относно твоя въпрос. Според мен причината е IT секторът.

6.   Голяма част от тези коли са фирмени, другите са на лизинг предимно електрички. Това не е лошо, при средна заплата в София от 3 К, повечето взимат нова кола и апартамент, горе долу по 1000 лева за всяко едно от тях и го карат на марули, разбира се се надяват че нещо няма да се обърка.

7.   Какво да кажа, на обикновения, посредствен, па макар и подплатен с пари ум коли, телефони и дрешки са му в акъла. На интелигентния мислите му са повече за това да създава красота и изкуство. Едва ли на някой велик драматург му пука каква кола кара.

8.   Сам си питаш, сам си отговоряш хаха

9.   Напълни се с нови коли, защото Ганьо по начало си обича лукса. Съжалявам, но не приемам за нормално да живееш в панелен блок, и отпред да си цъфнал най-новия ЕА автомобил. Просто приоритетите са други. Другото което е, като нямаш пари теглиш кредит, нагърбваш и себе си и жена си да си купите кола, която ще изплащате 10-20 години, а реално нямате пари да я карате и поддържате. Предпочитам за себе си да си карам старата кола, да съм сменил всичко по нея, но да живея в хубав и нов дом, да обикалям света, а не на година да давам по 5К за ламарина, която ще блъсна утре или някой ще запали неволно и да увисна.

10.   Нека има нови, стига с тези таралясници втора и трета ръка.

11.   личи си отдалече, че е статия пътепоказател. Да не се офлянква народецът в избирането на посока, ами да тегли кредити, че Гърция е вече фалирана, следва България, но гарант ще е…Турция, на златните мини - Германия, Франция и ОК.

12.   Благодаря за отговорите. Изненадан съм приятно честно казано. Очаквах много повече негативизъм.

13.   Защото българина е с ниска финансова култура. Колата в България е статус. Като те видят на село с новата бракма и вдигаш левела. За Ганьо е важно какво ще кажат хората. Това не е вярно за новите коли, че излизат ефтино. До като са в гаранция си длъжен да го подържаш по книжка и в официялен дилърен сервиз. Ако например в обикновен квартален сервиз ще ти вземат за смяна на масло 100 лева в официалния дилър е 400. Освен, което на тая колина дето струва 60 000лв, всеки ден главоломно и пада цената. След 15 години ще струва 3000 лв на вторичния пазар. Аз карам голф 5, харчи ми 5 литра нафта на 100км. Мога да си я подържам където поискам и където ми е най-изгодно и най-големия ми ремонт до момента е 300 лв пич. А тия 60 000лв дето ги имам, ще си купя някакъв недвижим имот, може и земеделски земи, на които стойноста им никога не се губи. Така, че тия алабалистики за колко било изгодно да налееш 60 000лв в стари ламарини издишат…….

14.   Защото на хората им пусна да пазаруват коли втора употреба на над 10 години с превъртяни километражи, които се развалят на годината по няколко пъти.
По-изгодно е да се купи нова кола макар и Дачия.

15.   От автора

забравих още причина. Българите бяхме бедни последните години (не че сега не сме, но по-малко) и на нас ни е мечта да веднъж в живота си и ние да се поглезим, в което няма нищо лошо, стига да не се изсилваме да живеем над стандарта си. Един немец например се е накарал на нови коли и може би вече иска просто нещо, което да му върши работа, но българина иска и той веднъж да се почувства човек и да види какво е усещането да кара нова кола. Знам, че много хора ще го изтълкуват като комплекс, но в крайна сметка за какво работим? Както не е добре да сме прекалени потребители, така и не е добре да сме фиксирани цял живот в спестяване. Може би след време и ние ще сме го осъзнаем като немците, че е добре просто да имаме кола, която ни кара от т. А до т. Б, но това за да го разберем, трябва веднъж поне да минем и през нова кола и сами за себе си да преценим от първо лице. Българина е страдал достатъчно от беднотия, защо веднъж да не се поглези. Пак казвам, ако не се стига до крайности и може да си го позволи, няма лошо.

16.   3, българите са с ниска финансова култура, да. Но ако така или иначе ти е необходима кола, защо да се нервиш през месец по майстори и да си губиш времето, като можеш за някой лев отгоре да си купиш спокойствие? Не всичко е пари в този живот. Парите са за това - да ни правят живота по-лесен и спокоен. Иначе в гроба ли ще ги носиш. Разбира се, не говоря за хора, които работят за 1500 лв и живеят при мама. Но ако човек печели добре и има вече някакво финансово спокойствие, защо да не си спести мъки по майстори, ако може да си го позволи? Не бива да се изпада нито в скъперничество, нито в разхищение.

17.   4, ти гледаш всичко в пари, но го има и момента с удобството и спокойствието. Ти говориш така, защото вероятно не си семеен, а и живееш в квартал с добре уреден транспорт. Само че един семеен човек, живеещ с неуреден градски транспорт, с деца и чиято работа е в промишлената зона, така или иначе кола трябва. Не всички живеем в София, където всичко е уредено. И ако така или иначе ти трябва кола и можеш да си го позволиш, защо да се занимаваш с майстори през месец, особено като семеен човек, който няма излишно време, като можеш да си купиш спокойствие? Ти всичко обръщаш на пари из коментарите си, но не е добре да сме роби на парите и да се гърбим, сакън да не изхарчим малко повече. Парите са, за да ни служат и да ни правят живота по-удобен и лесен, а не за да се фиксираме в тях прекалено. Разбира се, това ако си си направил добре сметката, а не да живееш при мама, а да теглиш бързи кредити за кола, за да се фукаш пред кифлите.

18.   5, точно хората, които работят физически труд са добре платени в момента, стига да знаеш какво да работиш. Ако си толкова добър във физическата работа и не изкарваш пари, значи не си насочил усилията си правилно. Стани един фаянсаджия и ако си добър и имаш клиенти, 300 лв на ден няма да ги харесваш. Дори в града ти да няма работа, в по-голям град ще отидеш и пак ще ги изкарваш. Да, ще ти трябва време да навъдиш клиентела, но ако си добър, в един момент ще започнеш да изкарваш по няколко хиляди лева месечно, може и дори да 5-6 бона да стигаш, че и повече. Да не говорим, че ако си в чужбина, може и тези пари в евро да ги изкарваш, стига да работиш за себе си и да си добър.

19.   7, интелигентния човек също мисли и как да си подобри качеството на живот, така че да му е по-комфортен и лесен живота. Дори на най-глемия художник му се налага да ползва кола. А не всеки иска да се разправя с майстори през месец, точно защото интелигентните хора си ценят времето и усилията.

20.   9, аз пък предпочитам да давам по 2-3 к отгоре на година, но не се влача по майстори и да си губя времето и нервите постоянно.

21.   Най-са ми смешни и жалки тия дето дават наклон на хората, че и си мислят че ще ги обидят. Защо били теглили кредити. Ганьо умира да си вре носа където не му е работата. Ганьо също иска кредит за нова колица, ама жена му не дава. Затова освен да завижда и обижда друго не му остава. Иначе моята кола си я взех и си я изпатих почти. Не е голяма драма да имаш кредит. В цял свят хората го правят.

22.   до 16 от 3, прав си, работата обаче е там, че точно тия с по 1500лв заплата, теглят кредити за коли по 30 хиляди, да им робуват, ама важното е после да мутрее, да гледа лошо с цайсите през прозореца на колата и да се прави на богат за пред другите.

23.   13, не знам къде го намираш тоя майстор, който ти сменя маслата само за 100 лв, при положение че самите материали струват толкова. Освен ако не си слагаш пълни боклуци. В моя град поне за под 200 лв никой не иска да чуе. Дали ще дадеш 200 или 400 лв, това са 200 лв отгоре и ги даваш веднъж годишно, не е болка за умиране на фона на ползите, които имаш. Колкото до старата кола нея също трябва да си я обслужваш, нищо че нямаш гаранция. Твоята икономия може да идва от това, че не я поддържаш или я поддържаш некачествено. Старата кола също се обезценява между другото. Дали ще вземеш нова или стара, след 5 г. цената и все ще е на половина, след още 5 още наполовина и т. н. А и не всеки има късмета ти да е случил на читава кола. Само че в един момент тая кола ще умре, тогава какво правиш? Взимаш пак 15 годишна от джамбазин с превъртян километраж и скъсана от каране? Колкото до земите - да, добре е да се подсигуриш първо и после да мислиш за нова кола. И все пак не е хубаво да си в другата крайност цял живот да смяташ и да си роб на парите. Парите са, за да ти правят живота по-лесен в крайна сметка.

24.   22, е, има и такива, да, но те си сърбат попарата после. Иначе ако човек си е направил добре сметката, може и да не е чак толкова лоша инвестиция кредита за покупка на кола. Да, може да даде някой лев отгоре, но спокойствието няма цена. По-добре ли е да спестяваш по 2 к на година, но през месец да си трошиш нервите с майстори и половината време пак да си без кола?

25.   3, млад ми си виждаш да правиш такива обобщения. Работното ми място е на 100км общо отиване и връщане, пътните разходи ми ги поема фирмата, като започнах карах стар джип дизел, сметката не излизаше отникъде, влезне ли колата в сервиза аз не мога да отида на работа. Еми теглих кредит, взех си 2-годишна кола, супер икономична, с пътните си плащам кредита и ми остават. Спестих си доста главоболия без да мутрея.

26.   Е чак да се е напълнила... Аз също си направих експеримента да преброя колко нови коли ще видя като се разходя по улицата. Еми изкарах бройката на около 7-8 нови (до 5 г) на 100 броя автомобили и това в София. Така че по-скоро съм склонен да вярвам че новите автомобили са около 10% от всички. Това действително не е съвсем нищожно като се има предвид че преди петнайсетина години да видиш някъде чисто нова кола беше голяма рядкост. Така че има някакъв напредък, но новата кола си е набутвация от всякъде. Сега им гледам цените, семеен седан Шкода Октавия или Тойота Камри са 50-70 К. Шкода суперб комби е почти 80К, това много ли е евтино? И то за Шкода??? Отделно не знам как ще оставиш такава скъпа кола без каско. А каското за 10 години ще излезе и то вероятно около 20К.
Може би единствено е вариант да се вземе на името на фирма за да се спести ДДС

27.   Колкото и да е странно, тези дето теглиха заеми на макс, се оказаха най-прави. За коли, за имоти, за почивки... няма значение. Инфлацията изяде парите на другите. Не виждам как инфлацията ще намалее.

28.   26, това с ДДС-то не е толкова просто. Трябва да е оператеивен лизинг, а той е по-скъп и с по-гадни условия. Например при катастрофа се прекратява лизинга, взимат ти колата и каквото си дал - дал. Отделно постоянно е проверяват НАП, пишат се пътни листи, не можеш да я караш събота и неделя и куп такива неща. Не си заслужава цялата хамалогия, а реално няма да спестиш кой знае колко.

29.   26, да, излиза по-скъпо, но само в началото. Дългосочно не излиза много по-скъпо. Обяснявам защо.

Има Киа Спортидж, която е доста по-добра от Октавията и струва под 60. Освен това има цели 7 г. гаранция. Хюндай Тусон също струва толкова. Но това все пак са джипове. Иначе има и по-малки коли. Например една Киа Стоник ти е под 50 и пак е джип, но по-малък. И пак със 7 г. гаранция. Колкото до Тойотата те са малко по-скъпи, но имат 10 г. гаранция. Отделно нямат съединител, накладки, турбо, нищо. Ти реално нямаш поддръжка 10 г. И на края след гаранцията ако си я взел за 50, можеш да и вземеш 20, защото тойотите държат цени, за разлика от 15-годишната, която си купил и е вече 25-годишна и става само за скрап. Т. е. ти за 10 г. ще си дал реално 30 к (50-20).

Една стара бракма с регистрация, обслужване, всичко ти стъпва на 20. После за следващите 10 г. ще дадеш още 10-20 по майстори, а след този период няма да струва пукната пара. И ще ти стъпи общо на 30-40.

Демек новата дългосрочно за 10 г. ти излиза 30, а старата пак 30-40. Е, кое му е по-скъпото? Нервите, времето и пропускането на комфорта отделно.

Дори да сметнем и каското и то за 10 г. (за мен не си заслужава, особено след петата година, но ОК), това айде да кажем още 20 к за 10 г. Е пак ти стъпва на 50 к новата, а старата на 30-40. Какво си спестил реално? 1-2 к на година или 100-150 лв на месец. Е, струва ли си за 100 лв да си тровиш нервите по майстори през месец, да си губиш времето, през месец да си без кола и никога да не се възползваш от най-новите технологии и удобства?

30.   Дали новата кола излиза по-скъпо е доста относително. Много зависи как конкретният човек гледа на автомобила си и най-вече как го поддържа. Има хора, които нищо не пипат по колите си докато буквално не се разпаднат. Други пък карат много малко и при тия обстоятелства втора употреба автомобил наистина излиза доста по-евтино. Ако обаче искаш колата ти да е винаги в оптимална кондиция, да не ти тропа, да не ти хлопа, да не ти скърца и т. н., тогава нов автомобил си излиза по-евтино.

31.   17, от точка А до точка Б може да те закара и стар Пасат за 4 бона. Частите са му евтинии, има всичко в интернет, дори да излезе някакъв ремонт в повечето случаи ще дадеш 150-200 лв за части и още толкова за труд.

На новата кола дори раНи разни дребни ремонти като смяна на тампони, масла и т. нм излизат СКЪПО особено, ако я поддържа в лицензиран сервиз.

Няма нещо в чисто нова кола, което да излиза евтино. Една градушка и си аут от играта. Дори и да имаш Каско ще чакаш с месеци да ти я оправят.

Ако е навън нощем ще се оглеждаш като параноик дали няма да й смъкнат в я фар, я джанта

Новата кола(чисто нова ) се изхабява й стойността й пада не с дни, с месеци

Кола за 3 бона след 5 години ще струва пак горе долу толкова или 2509.

Кола за 100 бона след 5 години ще струва 50.

Въобще глупаците с кредитите сами си носят кръстаччч, защото най-лесно се харчат пари, за които не си полагал усилия.

Само че като им скочат цените за храна и други разходи същите "инвеститори" пищят като девойки как България била ебаси скапаната държава и нямало пари, нищо че не помнят колко са дали за кола, дрехи и почивки

Вижте данните на БНБ за кредитите и ще разберете за какво става въпрос и колко хора са си просрочили вече вноските

27, добре звучи на теория д момента, в който можеш да с покриваш вноските!

Защото при сложна лихва както си взел 15 хиляди за кола, ако нещо се объркат смелите и останеш без работа може да се окаже, че след 6-7 месеца имаш да връщат 40!

Т. Т.

32.   "първо място в Европа сме по ръст на продажби на нови автомобили" - обърни внимание, че става дума за ръст! Едно е на първо място по продажби, съвсем друго по ръст. Представи си, че миналите 2 години са продавани по 5000 нови коли, а сега 6000. Какво следва - 20% ръст. А в Германия предната година 300, 000, а тази 320, 000 - скромна работа, няма 10%.

33.   От 13 до 23

За 150 лв смених масло и филтър тая година в сервиз на Бош в Плевен. Избрах си масло Шел, което беше по-скъпо и от Кастрола в магазина. А Шел е единственото масло официално одобрено от Ферари. Никога не съм пестял пари за подръжка, защото може и колата да ми е стара, но си я уважавам, защото ме кара безпроблемно на всякъде и така искам и да е за в бъдеще. Колкото до това, че е стара и ще и пада цената. А ми взех я за 1500 евро. По-на долу няма на къде да пада. А и смятам да съм и последния собственик и да си я карам до морга. Купето няма точка ръжда, двигатела е на 500 000км и е в отлично здраве и има ресурс за още 500 000км. А новата бракма дето си я купил, след пет години няма да става повече нищо от нея, защото ще е с малолитражен двигател дето ще умре след 300 000км. Всички нови коли среден клас с купета и двигатели с ограничен ресурс. Друг в въпроса колко българи на заплата могат да извадят 60 000 лв в брой за нова кола? Единици. Повечето теглят кредит. И където ще те закара тая за 60 000км, там ще ме закара и моята за 1500 евро. С тая разлика, че ти си роб на банката поне 5 години, а аз съм свободен човек. Нова кола си заслужава, ако си някакъв топ бизнесмен и хората слугуват за теб, а не ти да слугуваш на такъв и едновременно да бъдеш роб на банка, каквито с 90 процента от собствениците на нови коли в България.

34.   20 - давай си ги за колата щом ти е на сърце, аз лично давам 10-12 за хубави почивки през цялата година и имам прекрасни спомени. Старата ми кола не се чупи.