Споделена история от Други

Сръбско фамилно име
Здравейте! Аз съм роден в България, но съм етнически сърбин. Искам да попитам, дали всички сръбски фамилни имена завършват на наставка ''Ич", понеже моята завършва на 'Ов".

Благодаря за вниманието!

Коментари

1.   Добре, де, нямаш ли роднини, които да са компетентни по темата?

3.   Това е заради Възродителния процес тогава не са променяли само турските имена, а и сръбски, арменски и т. н. Ако баща Ви е бил в България по това време за да направи документи се е изисквало на някой места. Чувала съм сръбски фамилий и на ска ама никога с ов

4.   След като си сърбин би трябвало най-добре да знаеш как завършват.

5.   Не само сръбските, но и повечето от бившите югославски държави - Хърватия, Словения, Косово, Босна и Херцеговина... дори в Украйна и Русия има подобно завършващи фамилии. Фамилията ти явно не е сръбска или е от някаква специфична област. Може и да си поредно поколение сърбин у нас и да си взел българска фамилия. Питай вашите как стоят нещата.

6.   Когато се родиш в България служителите пишещи имената направо те пишат с "ов" или "ев", по принцип родителите които държат на етническия си произход, ходят в общината да искат правилно изписване на фамилията си. Вашите са били съгласни да си "ов" и не са отишли да си търсят правата, да носиш тяхната фамилия

7.   Фамилните имена в славянските езици, включително и в българския идват от граматиката.
Окончанията -ов, -ев, -ин идват от родителния падеж и се използват като окончания на име на предтец (Петров, Иванов, Ганин и т. н. )

-ски се използва за имена, произхождащи от професия или някаква особеност и се съчетават с прилагателни (Зеленски, Обущарски и т. н. )

-ченко, -як, -ик, -ук също се използват като окончания на имена и означават "син на" или "малък", Например Тимченко е син на Тимофей, Кравчук е "малкия шивач" - сина на големия шивач и т. н.

За сръбския не съм сигурен, но там вероятно е същото. При руския бащиното име завършва на -ич. Вероятно е някакъв отпаднал падеж.

И разбира се - във всички езици - има представители с имена от други езици.

8.   До номер 5.
Знам че има сръбски футболист с фамилията Коларов, така че сигурно има такива фамилии.

9.   С фамилия -ов при сърбите се среща във Войводина, както и при българите от Западните покрайнини, а част от тях са претопени в сърби

10.   не забрявайте, че все пак това, което днес е Сърбия е било до Ниш населено с българи. А щом родителите ти са дошли в България - значи си поредното объркано хлапе, дете на етнически българи в Сърбия. Или както наскоро един пич от Белград ми каза - У право си да люди око Ниша причаю ишта друго - са нама йе српски, али йедан другим, када су сами - йезик кои я не разумем.... Та, сръбчето си го каза... е, точно това, което той не разбира е торлашки у-говор, което пък аз по наследство разбирам, и е български.

11.   Ако трябва да бъдем коректни хората в Сърбия с фамилии, завършващи на -ов имат български произход, макар и за някои останал само във фамилните им имена. Не твърдя, че се възприемат като българи, а говоря откъде идват фамилните им имена. Зная много такива, при това живеещи не само в Поморавието, което си е била етнически българска област до Освобождението, а и разпръснати в други области и градове, имах клиенти и от Нови Сад, който си е в "унгарската" част на Сърбия, ама хората отишли там, много има в Белград. Но какъв е случаят на автора, не знам, все пак ако фамилията му живее от поколения в България е напълно реално окончанието на името да е било побългарено във времето.

12.   До номер 11: Има много известни сърби с фамилия завършваща на наставка "ов", като например:

Александар Коларов
Надица Адемов
Миленко Йованов
Данијел Генов
Билјана Генов
Желена Костов и други...

13.   3, разбира се, че има сръбски фамилии с окончание -ов.
Веднага се сещам за един сръбски футболист, който играеше само допреди няколко години - Александър Коларов.

14.   12 и 13, колеги то това, че фамилиите им завършват на -ов показва, че в миналото са имали някой дядо българин, та то 30% от съвременна Сърбия е била в Българското етническо землище до Освобождението, цялото Поморавие с главе град Ниш, нали се сещате, че става дума за около 2 милиона човека живеещи на тази територия. И колко от тях мислите са останали с окончание -ов на името си дори без да подозират, че прадядо им е бил българин, а още по-малко се възприемат за българи, това са асимилирани българи, които днес са си с чисто сръбско етническо съзнание. То македонците се "родиха" далеч по-скоро, пък не се имат за българи, а вие сте тръгнали да търсите сръбски фамилии с -ов...

15.   Авторе слушай!
Не знам каква ти е фамилията, но искам да допълня нещо.
Питаш "дали има сръбски фамилии с ов".
Ще ти отговоря на кратко- Да има и не са малко, напротив.
Има сръбски фамилни имена създадени от сръбски лични имена, но тези които завършват на -ов или на -ски или пък на -ин се предполага че произлизат от областта Войводина.
Пример ще дам със сръбското мъжко лично име -Гено.
В различните области на Сърбия, името "Гено", като фамилия може да стане -Геновац -Геновски -Геновин -Генович и разбира се -Генов. Пък и има сръбски фамилни имена които не завършват нито на -ов нито на -ич на -ски на -ин или т. н. като например сръбските фамилии -Гудел -Баждар и така нататък.

16.   Има сръбски фамилии с -ов.
Преди време гледах една сръбска певица с името Йелена Костов