Споделена история от Други

Приятелите - използвачи
Здравейте, пускам темата не с цел оплакване от поредния верен "приятел", който се е оказал използвач, а по-скоро, за да получа съвет как да действам. Интересно ми е как са постъпили други хора в моята ситуация. Ще опиша нещата съвсем накратко, без излишни подробности, които не са важни. Случката, която ме провокира да пиша е от преди ден-два. Звъни ми "приятел", на който бях правил не малки услуги преди време и който след като видя, че един вид каквото може си е взел, спря да контактува с мен. Директно престана да си вдига телефона или ако вдигнеше казваше, че затваря, защото е зает. Както и да е, след няколко опита от моя страна, разбрах че е безсмислено и престанах и аз да го търся. Не сме се виждали повече от година и половина. Онзи ден обаче ми звъня да сме пиели кафе. Отрязох го, защото не мисля, че след толкова време имаме какво да си кажем, но съм почти сигурен, че ще продължи да ми звъни и се чудя как най-елегантно да се отърва. Имам и още един такъв, който по същия начин докато имаше полза от мен не спираше да ме търси. След това даже и на улицата едва ме поздравяваше. Това не му пречи обаче да ми звъни, когато има някакъв зор. На всичкото отгоре звъни в работно време и не затваря докато не го изключи оператора. Като види, че не му вдигам единия си телефон, повтаря същото с другия. Вижда, че вече не се занимавам с него и му казвам, че съм зает, но продължава. Не ми се правят скандали и с двамата, защото после аз ще изляза виновен, а де факто не съм.

Коментари

1.   Разкарвай ги такива, живота е по-спокоен без тях

2.   Сгрешил си, че не си им вдигнал телефона и не си говорил с тях!

Все пак не може да си 100% сигурен за какво точно те търсят.
Имал съм случаи такива хора да ми звънят, за да ми кажат, че наш общ приятел е починал и благодарение на това, че им вдигнах успях да отида на погребението и да изпратя починалия.

Аз винаги си вдигам телефона изслушвам човека.
Ако не искам да се срещаме - ще му кажа да ми звънне вечерта, след работа и да ми обясни по телефона за какво става дума.

И като не искам да му помогна - директно му го казвам и обяснявам защо.

Аз обичам честните и искрени отношения и винаги се държа така с хората! И имам само приятели, врагове - нямам!

3.   Човече, това не са приятели-използвачи, това са използвачи. Само защото някой ти знае името и се поздравявате ако се засечете някъде случайно, не означава, че сте приятели. Ти сам си го разбрал. Тогава защо се измъчваш сам и се оплакваш тук? !

Както е поговорката "приятел в нужда се познава". Можеш да разбереш кой какъв е когато имаш неприятности и видиш как реагира. Иначе на масата в кръчмата всички сме големите приятели.

4.   От такива хор не може да се отървеш елегантно, а единственото което работи е грубо и безцеремонно. Блокирваш номерата им, а ако на улицата ти държат сметка трябва да си готов да стигнеш и до скандал. Това са навлеци паразити, които разбират само от, , дебелата сопа, ,

5.   "Директно престана да си вдига телефона или ако вдигнеше казваше, че затваря, защото е зает"
Прави същото докато се откаже.
Включва понякога "с приятел съм, не мога сега да говоря" - да е ясно, че можеш, но не искаш, а и си тактичен даже.

6.   Виж сега... Не ти ли се е случвало да се сблъскаш с хора, които имаш чувството, че буквално "си просят шамара"? Ама направо едвам се сдържаш да не го удариш! Не че ти е направил нещо, съвсем не, но просто... някакви техни черти силно натискат в тази посока!

Абсолютно по същия начин има такива персонажи, които "си просят" да бъдат "използвани" или както там го наричат... Ако си такъв персонаж, колкото и да протестираш, просто...

7.   Не вдигаш телефона.

8.   Да не си вдигаш телефона не винаги работи, а и не е мъжка постъпка!

Правилното решение в твоя случай е да вдигнеш и да кажеш в прав текст, че не искаш да те занимават повече, ако ще те търсят само когато имат полза от това
.

След такъв разговор има два варианта. Или ще спрат да ти досаждат или ще си променят отношението изцяло

Т. Т.

9.   Към 2 и 8, не съм им вдигал телефона веднага, но винаги съм им връщал обаждане. В обяснителен режим не мисля да изпадам, тъй като това означава да оправдавам постъпките си, които самите те искаха от мен. И в двата случая ясно ми показаха, че нямат абсолютно никакво желание да контактуват с мен, което аз в крайна сметка уважих. Отношението си към мен няма да го променят, познавам ги много добре от много години. Да не говорим, че за единия случайно разбрах, че ми е правил и мръсотии зад гърба. Не искам да си мисля какво още има, което не знам.
6, не съм срещал такива хора. Ако някой ми е бил неприятен, той го е провокирал с поведението си.
5, това до момента не работи. На единия в последните няколко години съм му отказвал поне 5-6 пъти, но той си продължава. Сега като се замисля едва ли ще се откаже или поне ще трябва да минат още няколко години. Той просто си пробва, ако мине. Нищо не губи.
Автора

10.   А защо смяташ, че ако се чуеш трябва са има скандал. Аз отрязах моя приятелка, причината, търся я, почваме как с м я забравила, бря бля аз съм много ангажирана и тя вместо да оцени, че и се обаждам, ме кове. Причинота, че си беше вкъщи и не работеше. После обаче тя си имаше ангажименти и проблеми, пиша и никакъв отговор, минава време пак пиша същата история и се сетила след половин година да ми пише, не и отговорих, звъни от скрит номер, питам кой се обажда и започва заяждане, да ама аз не искам такива отношения, пожелах всичко хубаво и приключих разговора.