Споделена история от Други

Наистина ли всеки има право да си прави каквото си иска?
Все по-често чувам клишето, , това е негов/нейн живот, може да прави каквото си иска". Е по тази логика на клишето това означава, че може да прави неморални неща? Може да краде, може да изневерява, може да се държи зле с хората и т. н. Не разбирам наистина логиката на това клише.

Коментари

1.   Принципно да, стига да можеш да се справиш с последствията

2.   Продължението на клишето е "стига да не наранява други".

3.   Предполагам, че имат предвид, че всеки може да прави всичко, стига да спазва закона и морала и стига да не пречи на другите. Защото в крайна сметка всеки си носи отговорността за своите действия.

Примерно всеки може да си харчи парите за каквото иска, понеже парите са си негови, а и сам си носи отговорността за последствията. Аз също се издразних на темата за това, че хората си давали парите за почивки, а авторът, видиш ли, си харчел парите за книги (нищо че пунктоацията му беше зле) и телефони, едва ли не всички трябва да правят като него и ако не си като него си прост.

Но пък аз се дразня например, когато одобряват примерно секса за една нощ, само защото човекът не бил обвързан. Личното ми мнение е, че макар това да е законно, не е морално и не трябва да се толерира. Разбира се, всеки да си прави, каквото си иска, но не съм съгласен да се прокламира като нормално и дори похвално. Защото така на подрастващите им се вменява, че ако не са курви, едва ли не са ненормални, задръстени и какви ли не. Не, нека подрастващите знаят, че това не е хубаво.

4.   Това е кредото на американската култура, формулирано от Антон Ла Вей като първа заповед в сатанинската "библия" - "прави каквото искаш".

Пирамидата ни е такава, законът е желанието, не дългът, любовта или идеалът. Виж само колко ни се атомизира обществото, колко се разпарчетоса - пряко следствие на тайно проповядваното кредо от реално-силните на света.

Позаинтересувай се от жертви на ритуално насилие, виж например Anneke Lucas или 50 voices of ritual abuse.

5.   Затова има закони и кражбата се наказва, и да всеки може да прави каквото той иска, а не каквото другите искат, защото това е неговият живот и избор и не трябва на никого да угажда, както и да пречи и съсипва нечии живот. Дано разбра сега.

6.   Ами разбери че най-големият ти враг си самия Ти, както и човекът на който може винаги да разчиташ пак си Ти. Каквото сам си направиш това ще жънеш, никой не може да контролира живота ти. Това дали ще бъдеш наркоман, престъпник или образован, възпитан човек зависи само от теб.

7.   Логиката на "клишето" не е да вършиш престъпления (виж морала е нещо друго), а това, че никой не може да управлява живота ти - ти си решаваш какво да учиш, какво да работиш, с кого да се събираш и разделяш.

8.   Може да прави всички изброени неща и сам да си носи риска и последствията. След като ти няма да бъдеш осъдена за кражбата извършена от него, нямаш право да му даваш акъл нито преди краждата нито след нея, имаш право само да се разграничиш от такъв човек и да се отдаличиш.

9.   Всеки е свободен да прави каквото си иска, стига на не влиза в личното пространство на други хора!

10.   То на теория може, ама на практика всичко си има последици. Ще си понесе последиците и така.

11.   Ами не... Особено ако те слуша главата...
Имаш право да отидеш на някой висок блок и да се хвърлиш от 20-тия етаж, примерно. Ще го направиш ли?
Не, защото разсъдъкът ти ти подсказва какво ще стане.
Здрав разум, разсъдък, личен опит, закони, морал - това са все неща, които ти дават визия или поне насоки за нещата които можеш и които не можеш да правиш, или които, ако ги направиш, то не е добре за тебе или за някой друг. Така че - умната!

12.   Да, стига да не пречи на останалите.

13.   Наказанията са за това, че не си извършил престъпление незабелязано, т. е., сгафил си, иначе всичко е разрешено, ако не те изловят!?

14.   Всеки може да прави каквото поиска и закони няма да го спрат. Винаги съм твърдял, че от законодателството полза нулева. Що се отнася до морала - той винаги е личен. За теб може някои неща да са неморални, а за мен - абсолютно приемливи. За баба ти може да е неморално да си сложи блуза с широко деколте, това означава ли, че младите жени трябва са се обличат като монахини? Не можеш да съдиш другите. Как да се държиш с хората също си е личен избор. Никой не може да те задължи да бъдеш любезен. Аз винаги съм правил само това, което преценя за правилно и смятам да продължавам така. За съжаление най-големите крадци и предстъпници са в парламента, а това са хората, които приемат законите.

15.   Да, всеки може да прави каквото си иска стига да е законно, никой няма правото да се бърка в чужд живот живеем в 21-ви век

16.   Човек да не си малко дете, че сериозно пишеш нещо подобно. Какво искаш да правиш да излезеш на улицата и да казваш на хората какво да правят и какво не ли. Викаш кражби ми за такива неща си има закони, има си полиция, има си държава (макар и напоследък се правят, че не съществуват) та така останалото не те бърка. Ако имаш здрава психика, надали би писал това

17.   Бъди по точния път в живота, там е щастието.

18.   Скоро ще заживеем във времена, в които всеки наистина ще може да прави каквото си иска. Ще настане абссолютна анархия. Законодателната система ще бъде занулена, тъй като няма да има изпълнителна власт. Вече започнаха да дескридитирят полициите по западните държави. Престъпления от общ характер не се разследват. Казват че нямат капацитет. Което е така. Разследввт тежки престъпления само. Особено в САЩ. В началото ще изолират наркоманите и негодните в резервати. После обаче ще пуснат зомбитата на свобода, защото няма да имат ресурс да ги поддържат.

Не знам дали вярваш в Бог, но със сигурно вярваш че имаш душа? Е, хората ще си продадат душите. Когато почнеш да нараняваш другите и не го разбираш деградираш в животно. В човешкия мозък има рвптилен мозък, който се включва със страх и оттам нататък работят инстинктите. А човек, който не се държи като такъв, не е човек.