Споделена история от Други

Бихте ли теглили ипотечен на мое място?
В средата на 20-те години съм, още живея с родителите си в апартамент на добра локация в София, но в сграда, на която по-скоро рано отколкото късно ще ѝ свърши срокът на годност. Не мога да ги понасям вече и искам да се изнеса. Проблемите са два:

1) Да се изнеса под наем не ми е вариант, с бебе куче съм и е трудно. Не само че по-голямата част от наемодателите не приемат домашни любимци, но кучето е малко и още прави пакости вкъщи. Отгоре на това, аз го виждам така, че всеки 700-1000 лв, които давам за наем, отиват в някой чужд джоб, а не за нещо мое си.

2) Цената на имотите - знаете за какво става дума. Кутийка от 50 кв. м. на разстояние 2 километра от метро излиза 120- 150к евро... И то не до ключ, отделно имаш обзавеждане, едно, друго... Изкарвам нелоши пари - м/у 4. 5 и 6. 5к чисто - но дори с този доход ме е страх да взимам кредит. Тотално бърнаутнал съм от сферата, работата а и честно казано не съм от най-стабилните кандидати, които могат да отидат в която фирма си поискат.

3) Партньори и като цяло други хора не влизат в плановете ми за апартамент.

Честно не знам какво да правя вече. Мисля просто да си взема една палатка, пообикалям насам-натам доколкото ми стигнат спестяванията и после да му мисля. Поне ще поживея малко така, а няма да ставам роб на банката за 30 години за едно кашонче.

Коментари

1.   Взимаш между 4500 и 6500 чисто, на млада възраст от 25 години и живееш при родителите си? Нещо не ми се връзва цялата история на мен.

2.   Значи имаш бебе, а ще живеете на палатка. Правилно ли съм разбрал?

3.   От 1. Един апартамент от 120 хиляди евро да кажем, че си набелязал. Ти ако нямаш някакви големи харчения, можеш да спестяваш поне 3000 лева на месец (живееш при вашите и не плащаш наем, сметките са ти също споделени) или към 20 хиляди евро на година (минимум). Дори бих казал, че ако взимаш над 5000 лева, ще спестяваш по 3500 лева минимум на месец, което е 21-22 хиляди евро на година. Че ти за 3 години би имал повече от половината пари за апартамента накуп. То и 6 месеца само да си работил на този доход, ще имаш спестени 10 хиляди евро вече.

Затова нямам доверие на тази история. Много хора тук за мен не си казват реалните доходи. Ако някой взима такъв доход, изобщо не знам за какво ще пише да пита, тъй като съвсем скоро би имал парите накуп за апартамент и без това.

4.   Ако наистина изкарваш такива пари и имаш спестявания, няма да ти е проблем да изтеглиш заем и да го върнеш изцяло за 5 г., стига да си правиш сметката. Пък после пак си обикаляй с палатката. Ама ще имаш някаква сигурност и дом. Ако тръгнеш да обикаляш от сега по палатки, като се върнеш, не само ще си изхарчил спестяванията, ами и жилищата ще са на други цени, а докато спестиш нови за първоначална вноска, ще са още по-високи и ще се вкараш в един омагьосан кръг, от който може и да не излезеш скоро. Бърнаута ти до голяма степен идва от токсичната среда, в която живееш. Така че ако си купиш свой дом, той в някаква степен ще намалее.

5.   Ако можеш да работиш дистанционно идеята за ходене "насам-натам" е чудесна. Защото може да откриеш "твоят" дома някъде насам или натам е е задължително да е в София нито дори в България, особени на тези цени.
Вариант също е кола и къща/апартамент на 30-40 м от работата ти.
Аз лично не се заробвам с банки и кредити.
Нямам нито един кредит в живота си и няма да имам.

6.   Малко тъпа идея, може би, но защо не пробваш с някоя по-евтина къща в някое близо село? Ако имаш как да работиш от вкъщи, лятото, че и цяла година, но поне лятото може да го изкараш от там. Докато я стегнеш малко по-тегаво, ама иначе е ок.

7.   Това за палатката не е сериозно :-) Писал си го в момент на яд, но се успокой и премисли вариантите.
Ти си написал двата варианта - квартира или ипотека. Не можеш ли да намериш по-малка квартира, например гарсониера? За сам човек е достатъчно. Кучето наистина доста усложнява нещата, но предполагам, че все ще се намери нещо. Най-вероятно то е и едно от нещата, които усложняват отношенията с родителите ти.
Спести си поне част от парите за апартамент, за да намалиш стойността на ипотеката. 4, 5-6, 5К е съвсем достатъчно за да спестяваш, дори и да плащаш наем, все пак си сам. Междувременно се оглеждай за нещо подходящо и когато прецениш, купувай с ипотека.

8.   Какво точно работиш, че изкарваш по 6000 лв. месечно и то на 20-годишна възраст?

9.   На твое място ще избера нещо евтино и ще взема ипотечен, ще мизерувам 5 години за да го изплатя и преди да навърша 30 жилището ще е изплатено. Междувременно ще се хвана и сам ще си направя ремонтите, хем ще се уча, хем да има къде да вкарам свободното време за да не харча пари някъде навън. Та ти си мъж, нима си по низш от тези които могат да лепят плочки, да шпакловат, хващаш се и по 5 кв метра на ден ще си оправиш жилището сам.

10.   С тези ниски доходи не бих изтеглил кредит. Аз знам какъв апартамент искаш. Минимум тристаен с гараж в хубав квартал. Но с тези цени на имотите и тази заплата няма да ти се получи. Всеки град освен София ти е вариант.

12.   Оставяме твърденията за 4-6к заплата в средата на 20те ти години, които звучат по-скоро като научна фантастика и даваме по темата:

Първо тези неща с експлоатационния срок са много относителни. В Париж седмица на къщи на по 200 години. Има църкви на по 500-600 години.

Не е толкова важно на колко години е сградата е как е строена, с какви материали, както и дали се поддържа редовно(измазване, покрив на всеки 15-20 години)

Така че по-добре викни някой, който разбира да ти каже дали сградата е здрава и какво да очакваш.

Относно кредита за 50м2 кутия - не г телги.

По-добре си вземи къща с двор в някое село за тези пари. Поне знаеш, че имаш земя, а не въздух и бетон

Т. Т.

13.   12, това, че ти бачкаш за 2 к, не означава, че всички са така. Човека може да е ИТ - най-мразената от теб професия, но и най-доходоносна за твой ужас.

14.   От 1 до 13. То може да е вярно, така е. Но и в ИТ сектора, за да взимаш доход от над 5000 нетно, трябва да работиш поне няколко години. Затова ми е странно на мен, ако взима такива доходи и работи в ИТ сектора, за какво изобщо ще пита? Той едно, че вече би трябвало да е спестил една голяма сума, друго, че продължава и сега да спестява. Затова не ми се връзва цялата история.

15.   Аз чакам да се спуска балона, но само си чакам. Ако е чаках досега да съм го изплатил. Млад си. До 30 40 год. възраст ще го изплати ако си правиш сметка на парите. Ако си паралия и харчи за глупост ще затънеш

16.   Колко са ти нужни на месец, за да живееш? Прецени, но това, което остава, трябва да се инвестира. Иначе го губиш безвъзвратно в дългосрочен план. Ако сега спестиш 10 000 лв., след една или две години те ще са с много по-малка покупателна способност. Това са пари, които трябва да инвестираш, но не в палатка, а в жилище. В краен случай може и в парцел, къща някъде, но задължително да инвестираш в нещо, за да не ги губиш. Инвестирай ги в къща на село, след време може да я продадеш и да вземеш доста повече от нея, например, като тази сума вече може да ти е стартов капитал за апартамент там, където желаеш.

17.   15, много хора си останаха с чакането. Ся че има безспорно безумни цени, има, но като цяло няма да паднат драстично. Инфлацията е факт, строителните материали също поскъпват, няма да има спукване, поне не сериозно, може ръстът да се забави.

18.   Оу, аз и палатка нямам. Не знам дали ще ми дадат ако поискам назаем. Дете? !? ! Ти сериозно ли? Според мен щом го имаш значи си се съгласил на текущите обстоятелства. Е, то може да е на друго мнение, но още е малко. Имаш време.

19.   До 14 добър е в компютърната диагностика на автомобили, редовно пред сервиза му чакат по 10 автомобила, днес прави едни 400-500 лв и си тръгва, средно на месец 8-10 хил лева, разходите му са средно 3000лв на месец за офис/сервиз, ток, данъци/осигуровки и компютърни програми и т. н. Така се печелят спокойно 5-7 хиляди на месец, защо бе нужно да ти обяснявам, как става?

20.   Вземи ипотечен кредит, просто е по-добре да плащаш за собствен апартамент отколкото да си под наем и да плащаш на собственика.

21.   До коментар 6. Ако намерите евтина съща в близко до София село, ми пишете на лични. Иначе историята е измислена.

22.   Че защо да няма? Селата в западна- северозападна посока между Драгоман, Берковица и Своге и между Трън - Сливница и Брезник - скъпи ли са? Не вярвам!!! Там за съжаление има вече напълно пусти села!!!