Споделена история от Други

Колко плащат в Германия?
Видях тема тук където се спореше, че в България всъщност били много богати и коментар отдолу, в който се сравняваха доходите у нас с тези в Германия. Човека вика, че там на един инженер плащали 5000 евро, докато тук 2000 лева. Моят въпрос е какви са наистина заплатите там и колко голяма част от тях отиват за данъци защото са ми разказвали как от заплата 5000 евео може да останеш само с 2500 накрая.

Коментари

1.   Аз работя като куриер в Берлин - заплата 4200 евра, от които чисто вземам 2400, жена ми работи в супермаркет Алди, заплата 3100, чисто взема около 1900. В Германия удръжките от заплата са големи, но получаваш безплатно здравеопазване, образование за децата и перфектна подръжка на заобикалящото те пространство - т. е. виждаш за какво отиват отнетите от заплатат ти пари. Живеем перфектно, не пестим защото няма да се прибираме, наема ни за тристаен в Берлин е около 800 евра- колкото и в София. Комуналните разходи - ток, вода и телефон са по - ниски от българските, за цените в супермаркета няма да казвам, за да не се подразните.

2.   Вярно е донякъде. Но в Германия има подоходно облагане, ергенски данък, църковен данък, данък медии, които са отделно на увеличаващото се според доходите облагане. Отделно от това имаш неизбежни "такси" за най-различни неща, за които в България не си и чувал.

От Германия, Швейцария и Австрия най-добре са или в Швейцария, въпреки че данъците са убийствени и там, но поне се взимат доста пари, или в Австрия защото порядките и обноските са същите както и в България, преди да се разпадне ориентализира културата ни, и хората мислят близко, а доходите са ниски само на хартия, защото цените на наемите в Австрия са ниски и регулирани, и изобщо по паритет на покупателната способност в Австрия е най-добре, сравнено с начина на мислене на хората и това какво получаваш, както и с най-малко неолиберална чума.

Един приятел в Германия взима на хартия много повече от мене, но наемът му е 2, 3 повече за едно кутийче. Влизаш в магазина - храната гумена и скъпа. Не си женен - данък. Накрая сравняме - ми аз съм в по-добро положение, че даже и в Австрия заплатите са 14 даже и за чистачките. Закон. Австрия е каквото е България, ако последната си беше запазила културата, производството и контролът върху ресурсите, даже тогава щеше и да е повече, поне жизненоспособната част от онзи списък с "50-те златни предприятия".

За суми. Влизаш на финанц точка ат и си смяташ. Сметни го на 65000 и гледай. Над 3000 чисто при 12 месечна база. Двустаен апартамент - има много начини за евтини, но и на свободен наем съм в момента в Двустаен, 47 кв метра, с асансьор, Стара сграда, с двор, паркинг за колелата и мазе на 540 Евро, на 20 мин. от операта. Със всички поскъпвания и разходи на месец фиксираните ми разходи - наем, газ, ток, вода, застраховки, такса медии И храната - 900 Евро.

3.   В Германия данъчните класове са 6, заплата зависи от това, женен, неженен... Освен това има опция за втора работа Мини джоб с доход без данъци, до 550 лв. т. е. ако си на 20 Е на час, ще взимаш 20 чисто, ако си на нормален договор ще взимаш чисто, примерно 14 Евро. Детски 250 Е горе долу и каквато и заплата да взимаш, мини джоб, детски и дохода става доста приличен особено ако работят и двамата.

4.   Остави тия данъци. Гледаме чистата заплата след данъци. От мои роднини знам, че в Германия нискоквалифицирани хора като чистачки, касиерки в МакДоналдс, сервитьори и тем подобни взимат около 1500-1600 евро чисто след данъци, като обикновено работят по-малко от 40 часа седмично - да кажем около 30-35. В някои случаи имат и допълнителни придобивки за храна, дрехи и т. н. Дори след наем, пак им остават едни 1000 евро или 2 к лв чисти при все че цените на останалите стоки и услуги са като в бг. Подобни хора в бг-то взимат около или малко над 1000 лв след данъци, но често ги гърчат от работа и работят дори повече от 40 ч. Т. е. дори да имат собствено жилище в бг и при положение че работят повече часове, пак има двойно по-нисък стандарт.

Строители, ел. техници, автомонтьори и тем подобни взимат около 2-2, 5 к евро. В редки случаи дори 3 и нагоре. Подобни хора в бг масово бачкат за 2 к.

Пък вече инженери, лекари, юристи, мениджъри и др. високо квалифицирани съм чувал за сума от сорта на 5-7 к евро чисто след данъци. Но разбира се, такива са рядкост и като цяло е трудно да се уредиш на подобни длъжности. Обикновено такива хора са завършили в Германия или са рядко добри специалисти. В бг подобни хора взимат обикновено не повече от 2-2. 5 к евро, т. е. 3 пъти по-малко.

5.   Не знам колко плащат в Германия, но ще имаш разходи по квартира и също има голям шанс да живееш с други колеги на едно място.

6.   А ве пич, в Англия плащат 4000 паунда на един склададжия. Турците в Германия висят по заводите на Порше, където просто гледат как роботите сглобяват колите и им плащат 8 бона. За какво въобще да си говорим.

7.   За заплатите има данни може да се сравни, но погледни заведенията, в България те за 5 пъти повече и ежедневно са пълни, в западна европа са много по малко и клиентела има само в петък и събота.
От друга страна погледни цената на един дюнер/сандвич и сравни с минималната часова ставка. В западна европа работник на минимална работи по малко от час за един дюнер, в България работника трябва да работи 2 часа за същото

8.   2 пишеш неверни неща, данък църква плаща който иска, данъка за радио и телевизия няма общо с дохода ти и не се удържа от заплатата и е смешен, цяло домакинство, къща за всички на тримесечие е 20 и няколко Е т. е. 100 и нещо Е на година. Пропускаш факта, че всяко дете получава детски, дори и тези в чужбина ако родителя работи в Германия. На дете 250 Е, за 3 деца 500 Е... докато учат и висше образование дори. Масово има браншове заплащане, което не може да падне под определена сума. Чистач 14 Е на час, ако е толкова хубаво няма хората да бягат, а шефке връщат в България.

10.   Преди 3-4 години имаше обява за инженерна позиция в Хамбург (Еърбъс). Като ги сметнах (има данъчни калкулатори в нета), общо взето заплатата идваше някъде 2-3к евро чисто (след данъци). Не ми се стори много привлекателно.
На кратко - има информация, има и калкулатори - всеки може да си направи сметката.

11.   4 Ти бил ли си в Германия. Наскоро бях в болница масово лекарите са чужденци, за какво уреждане говорим, при абсолютен недостиг на персонал на всякъде, еле пък лекари.

12.   до 8. Кое е невярното? Вие сте ме повторил?

"Но в Германия има подоходно облагане, ергенски данък, църковен данък, данък медии, които са отделно на увеличаващото се според доходите облагане. "

A с квартирите в Германия е олеле, цената им е ужасяваща, във Виена 500 евро наем на двустайно жилище са обичайно нещо, като не говорим за фондово или социално жилище, а на свободен наем (пазарът е регулиран) в Австрия се взимат по-малко пари, но напрактика човек получава доста повече, заедно с по-близка култура до българската, ако изключим това, че в Австрия здравната система е както в България - двукласова, платените прегледи се налагат понякога, а понякога и по-често. Но пък има и застраховки, които да ги покриват. Но пък в Австрия (не знам дали това го има в Германия) близките на работещия могат да ползват здравната система, ако той ги им доплаща някакви дребни евро за здравни осигуровки, или с други думи - на гастарбайтера родителите могат да се лекуват и преглеждат в Австрия. Има и още други хубави неща. Положението е излизаме от късния български соц. от 80-те и бавно, но и някак стремглаво, навлизаме в чалга-уродията (българска), но с други средства.

13.   12 Австрия е и с по-красива природа и Италия, Словения и “Хърватия са ти близо за моренце. Красивата Будапеща също е наблизо. Но не омръзват ли толкова планини? Виена пък е по средата на нищото - голяма река, но наблизо няма планини, нито море. Иначе Германия е с още по-малко планини и, с изключение на няколко малки града, навсякъде си далече от морето. И като цяло и за двете страни минус е гадния немски език с трудната граматика. Дания и Швеция не са ли по-добър избор?

14.   2 хубаво за Австрия, но там без немски не си за никъде, а в Скандинавия всеки знае английски и докато учиш местния език можеш да работиш на английски. Дори ми предложиха роля в Шведски филм без да знам шведски и не им беше проблем, реплики се учат по слух наизуст. Кога в Австрия или Германия ще предложат на българин работа във филм? Точно никога!

15.   Немският е труден само за ония, които и български добре не знаят и не правят разлика между... например на него-нему-го-него, или например....

За последно българският е имал 4 падежа, които са били точно същите, като тези в немския, тяхното място се усеща все още, стига човек да си знае добре родния език, да не говорим за словообразуването с наставки и представки от една коренова дума - цели фамилии от думи съвпадат. Изобщо, цели семантични концепции могат да се пренесат от български на немски.... Ако немският Ви е труден - къде сте тръгнал да ставате Dichter oder Denker? (Според Ницше немския е език за поети и учени, тоест на хората на изкуството и науката)

е, ако Тони Стораро, Азис, Галена, Преслава са били наставници в образователното и духовното развитие - малко по-трудно ще се овладее, така е...