Споделена история от Други

Най-красивите български земи са извън България
Наскоро пътувах за първи път през Кулата до Солун. Народе? ! Ние сме загубили най-хубавите си земи и сега са в Гърция и Южните части на Северна Македония и Албания. Дойранското езеро, Охридското езеро, Преспанското езеро, градовете Кукуш, Сяр, Ксанти, Кавала. Красивите планини на юг от границата, обширните долини пак там, Халкидики. И всички в Македония, но красивите са предимно в Гърция. Ще си ги върнем ли някога според вас?

Коментари

1.   Няма с какво да си върнем тези земи понеже нямаме армия.

2.   Не съм ходил натам, но ти да не би да си бил навсякъде в България, че категорично да твърдиш, че това са най красивите земи.

4.   Може би са се запазили красиви именно защото са извън България.

5.   Явно не си пътувал в държавните граници на България сега. Имаме изключително красиви места и в настоящата си територия. Рилските езера зле ли са? Освен че малко се заблатяват вече, де. Безбожкото езеро. Качи се на връх Муратов да видиш панорама. Отиди на Доспат малко да се разходиш. Хвърли поглед от Бекови скали, от Орлово око. Имаме невероятни кътчета, драги човече.
Не че е лошо да си разширим/върнем границите. :-)

6.   Не, няма да си ги върнем. Това са безвъзвратно изгубени територии, в които веме и почти не живеят българи.

7.   Това не са български земи от над 100 години. Свиквай с това и спри да живееш в миналото. Историята е такава, териториите на всяка държава са се сменяли поне два пъти. Само българите, обаче, реват още за територии, които несправедливо (но съвсем законно) са отчуждени, вместо да милеят и да се грижат за това, което имат. Да бяха мислили владелците ни навремето - сега е кауза пердута да се говори за връщане на тази територия.

ПП: И нашата природа и земи могат да са красиви. Но Ганьо не го е грижа да ги поддържа. :)

8.   Глупости на търкалета. Тези места са красиви само за теб

9.   Ами то Български е бил почти целият Балкански полуостров, ама ако трябва да бъдем точни от най-голямо икономическо значение е излаза на Бяло море, планините и пущинаците на Македония са ни изяли главата. Квото било, било, няма да се върне, добре е да се научим да ценим, пазим и развиваме това което имаме, иначе ще заприличаме на руснаците - не можем да се грижим за своето, ама ламтим за чуждото. То не че не сме същите, ама карай да върви:)

10.   Не само, че няма да си ги върне България ами ще загуби още и ще изчезне и цялата, защото материалът и е незаинтересован, дезорганизиран, предателски, прост, долнопробен, безотговорен капут. А това, което има сега не може да го управлява. Строи само грозотии и недоразумения с които съсипва хубавата природа, гони си и туристите от черноморието с ганьовските си практики и мизерия, а природните и богатнства ги източват чужденци, докато мизерства, също както е при негрите в Африка.

11.   Познавам със сърцето си природата на Халкидики. Няма нищо общо с българската. Дори като растителни видове тя си принадлежи на Гърция. Оставте нещата така. Тяхно си е.

12.   Откъде накъде тези земи да са "наши"? Били са за много малко време "български" по времето на Симеон I и Иван Асен II. И при двамата за по десетина години. Като първият ги превзема с оръжие, а втория с хитрост и династични бракове. След тях идва упадък. По-скоро гърците могат да твърдят, че сме им взели земите, понеже от Южна Италия, Балканския полуостров и днешна Турция е било гръцко. Азбуката ни е от гърците, защото е доста спорен произходът на Кирил и Методий доколко е бил български. И да ви харесва, и да не ви харесва гърците имат много повече поводи за гордост от нас. Гордея се, че имам корени от Гърция.

13.   Българинът не ходи да гласува, ти питаш земи дали ще си върнем някога. Да не мислиш, че византийците или макетата ще се събудят един хубав ден и ще кажат - ама, моля ви, вземете си ги, те са си ваши

14.   12, хем си прав, хем не съвсем:) На Балканите е страхотен микс от етноси и култури, а съвременните гърци нямат нищо общо с Древна Елада, още по-малко с гръцките полиси в Южна Италия. Не че ние сме чисти българи, то и такива няма:) Етносите са по-скоро това, което хората от съответната общност си въобразяват, че са. Ето сега си имаме македонци, ама преди 100 години самоопределящите се за македонци са били екзотика. Затова се развиват традиции, има държавни политики има държавни и културни практики, които създават и поддържат илюзиите за различните общности - тези са гърци, тези пък българи, а онези някакви си други. Но както и да е, хората обичат да бъдат делени и да се противопоставят един на друг, нищо не може да се направи по въпроса:)

15.   Не, тези територии няма изглед да бъдат отново български в обозримо бъдеще

Причините са няколко, а най-основната е, че България няма целенасочена политика за създаване на българско самосъзнание. Големите империи(да се разбира Русия, САЩ, Китай) отдавна са се свързали и са се светнали, че "промиването на мозъци" е много важно.

Дали ще е с Инстаграм, Кока-Кола, Ток - Тика, или каквото се сетите тия хора отдавна завладяват държави без въобще да пукне пушка - просто промиват съзнанието на дадена държава с тяхната култура. Това се прави целенасочено

Макетета ни мразят, Гърците им дреме за нас, гледат си файдата да печелят пари от наши туристи и толкова. Тръгне ли България в момента нещо да "завладява" най-вероятно ще се върне разбита и посрамена

Армията е в критично лошо състояние, населението намалява и застарява да, а мъжете над 40 масово са чичаци с шкембета.

КОЙ ще си връща територии? Луди ли сте. По-, скоро да се надяваме да не загубим територии, защото турците отдавна са хвърлили око на кърджалийско и хасковско и хората там си се турцизират

На тиквите в парламента не им дреме обаче, нищо не правят, за да се създаде българско самосъзнание

Т. Т.

16.   Скоро, дете мое, скоро ще има промяна! Тай тази надежда в сърцето си не забраваяй, а на злите езици не позволявай, да тентровят с лъжите си!

България... на три морета!