Споделена история от Други

Цените на имотите
Според Вас докога цените на имотите ще продължават нагоре? За обикновенния човек става все по-трудно да закупи. Банките разполагат и раздават, а цените само нагоре.

Коментари

1.   Докато има търсене.

2.   Докато не се вдигнат лихвите и докато не се появи реална икономика в България.

3.   Докато има кой да ги купува.

4.   След 2- 3 месеца ще паднат наполовина.
100% сигурно е.

5.   Проблемът е многокомпонентен и докато това не се урегулира, цените няма да паднат.
На челно място е леснодостъпното кандидатстване и съответно отпускане на кредит. Българските банки имат и най-ниски лихви по ипотеки в може би целия ЕС, което стимулира хората да теглят кредит. При едно скачане на лихвите ще има много изгърмели, ама на банката не и се занимава с излишни процедури да взима имоти. Далеч по-благо е да си им плащаш ипотеката чинно.
От друга страна е елемент от народопсихологията на българина - да има собствен имот или да инвестира в имоти. Той други начини не познава или смята, че носят по-голям риск.
Съответно с оглед на голямото търсене е и голямото предлагане ведно със завишените цени.
Познай дали, ако никой не стъпва в банка дали до половин година няма да се е пукнал така нареченият балон? !

6.   Докато има спекулация и балъци.

Познавам имотни измамници мутри - крадат имоти с фалшиви документи и после ги пускат под наем и им лепят ебати цените и чакат балъците. Тъй вдигат средната цена на имотите.

Един такъв авер от ГДБОП го привикаха с цела папка за него... И НИЩО!

А хората теглят кредити и купувам апартаменти у цигански квартали с цената на замък в Англия.

Докато има балъци, ще има и тарикати са казали хората.

7.   Да ще скочат още. Като влезе еврото и ще станат като на запад и тогава и да взимаш 5 цифрена заплата респективно да имаш пари пак ще ти е много трудно до не кажа невъзможно до се закупи. Това съчетано със спирането на отпускане на ипотечни кредити ще доведе до млади хора и млади семейства матово живеещи ни квартира като на запад, които нищо няма да оставят на децата си като наследство. Системата в Европа/САЩ е хора живеещи на квартира. Аз затова бързам да си купя втория апартамент до края на тази или до средата на следващата година с готови пари, които имам и без кредит.

8.   Честно казано не мисля че ще растат още драстично. Все пак всичко си има граница, а цените сега не са никак ниски предвид инфраструктура, перспектива за кариера и т. н. В крайна сметка продължат ли да растат още човек ще се усети, че е по-добре да си купи извън страната по ред причини.
Но не се и обнадеждавам да паднат особено ако питаш за София. Сега има голям интерес към имоти заради плановете за скорошно приемане на еврото.

9.   Инфлация. Нс всички ни се уска фоходите да растат, а цените да не мърдат. Давам личен пример- 2017 закупих тристаен, ново дтроителство в района на МОЛ София. Цената тогава беше 700 евра на квадрат. Нетното ми възнаграждение беше 1070 лв. В момента нетното ми възнаграждение е 3600 лв., подчертавам че съм на същата длъжност при същия работодател, а квадратния метър на новото строителство в района е около 2200 евра. Сметката смятам е лесна.

10.   Строи се поредната пирамида. А 90% от купуващите със заеми изобщо не се интересуват колко е крайната цена, която ще платят. Вземаш 150, 000 заем, но накрая връщаш 350, 000 примерно. Значи апартаментът не струва 150хил, а 350. Ще го купиш ли за 350 - няма. Ама 150 евтин, ще поскъпне на 200 и ще съм на печалба.

11.   Докато има търсете, ще има и качване на цените. Да, за обикновения човек ще става все по-трудно да има собствено жилище, имотите ще се концентрират в във все по-малък кръг хора, които ще ги дават под наем. В София и големите градове вече се появи съсловие на рентиери живеещи от наеми. Както е на Запад, нали все на там гледаме. Ето ви капитализъм, ето ви Запад!

12.   "За обикновенния човек става все по-трудно да закупи"
За необикновенния обаче става по- лесно.

13.   7 е титан на мисълта, пръскат го с 5 ЖИ от самолетите и му се отваря третото око.

14.   Ще се вдигат разбира се. На тази инфлация какво очакваш? Купувайте сега и хич не чакайте, че всеки повтаря от 5 години как видиш ли щял да се спука балонът и щели да паднат цените. А такова нещо няма и няма и да има. За 267 хиляди € купихме четиристаен на акт 14 в София, тези които взеха в същата сграда 5 месеца след това купиха с 300€ на кв. м над цената, която ние платихме. Ако човек е решил да живее в София за мен няма смисъл да плаща наем. Заемите от банки още са достъпни и на края ти остава жилище, не да плащаш цял живот и да не забиеш един пирон.

15.   Дори да не растат цените или да паднат малко пак ще е непосилно за обикновения човек.

Цените растат заедно с цените на заплати, номер 9 е дал добър пример.

Ще става като на Запад - високи заплати, но непосилни цени на имотите, живот под наем масово, това е капитализмът, оправия няма освен ако целият кредит не мине под държавен контрол и държавата да регулира цените на имоти и ипотеки, но това не е "демократично"!

Дървото го ядат пак трудолюбивите и свестни хора, дето работят за по 1500-2000 лева - даскали, полицаи, лекари(обикновените не тия в частните болници), защото вече с 2000 лева доход ще те одобрят за кредит само за панел или нещо много съсипано

Т. Т.

16.   4 защо мислиш така?

17.   Всички, които чакахме последните години да се спуска балона останаха с пръст в устата. Цените на имотите се надуват, но и всичко останало върви нагоре през последните години. Банките разполагат и се чудят къде да ги раздадат, което ме навежда на мисълта, че парите още ще продължат да се обезценят.