Споделена история от Други

Мразя да ставам рано
Едно от нещата, които изключително много мразя и ненавиждам е именно това! Отвращава ме това ранно ставане! Винаги ми се спи и всяка сутрин, когато трябва да ставам по работа, каквато и да е тя, е с нерви и мърморене. Дразни ме това, че винаги избират сутрешни часове за работа, училище, интервюта и каквото се сетите друго. Когато и да си легна- винаги сутринта ми се спи. Още повече, че сутрините (през всеки сезон, с изключение на лятото, а понякога -дори и тогава) са студени, и това още повече предразполага към сънливост и желание за по-продължително излежаване, под затоплената завивка. Обичам сутрините, но не мога да превъзмогна този отвратителен дискомфорт и отдавна се примирих, че през свободното си време никога няма да виждам изгрева като стана, тъй като се оспивам до обяд, че дори и малко до по-късно. Толкова ми е тегаво това ставане, че ако имах способността да спирам времето, щях редовно да злоупотребявам с тази дарба, за да го спирам всяка сутрин, когато трябва да стана за някъде си и е задължително, за да си доспя още часове и чак когато се наспя хубаво, да го "възобновя" отново и хем да отивам навреме, хем да съм се разсънил отдавна, да съм пил кафе, минал през тоалетна и спокойно и бавно да съм си осъществил моята "сутрешна" рутина, която иначе съм неспособен да извърша, когато имам ангажимент.
Вас дразни ли ви тази гадост, или само при мене е така?

Коментари

1.   Разбира се, че ме дразни. Аз си свикнах преди време да спя до обяд и отделно час, два следобяд, но вече не мога и също ми се налага да ставам рано. Едвам отлепям от леглото, честно ти казвам. Мога да спя 15 часа на денонощие, но друг е въпросът, че пак ще ми се спи. :D

2.   Разбирам те напълно за какво говориш. Аз лично още от 9-ти клас си обърнах деня с нощта и от тогава насам, вече съм на 30 години и когато не съм на работа се събуждам по обяд/следобяд.
Ранното ставане винаги ми е било гадно, но няма как. Да ти кажа, че последната една година вече не спя по толкова много...
Преди, ако не спях по минимум 10 часа сън не бях човек. Сега вече взех да свиквам на смените.
За първа смяна, колкото и да не ми се иска, все пак вече ставам без проблеми в 5:20 часа сутринта. Зиме или лете, няма как трябва да се става, а преди много се дразнех, когато идваше ред за първа смяна! Също така ти влияе на психиката, как се настройваш от самосебеси.
Лично аз, спрях да го мисля, колкото съм спал толкова, 2-3-4 часа сън, звъни алармата ставам и заминавам. Не ми се спи така на първите смени, както когато бях на 20 години :)

3.   Разбирам те. И аз бях така и продължавам да съм така. С тази разлика че сега вече не ставам рано. Откакто завърших, ранното ставане е вече история. Работя следобед и сутрин ставам най-рано в 11. Гледай и ти да се уредиш да работиш нещо следобед. Ще се чувстваш много по-добре и няма да го има тоя стрес сутрин

4.   Намери си професия с удобно за теб време, например барман в ресторант, те работят от 11ч до към 23ч. а ако си по умен и усърден защо не и управител на такъв ресторант.

5.   Мъж си, нали? Мрънкач.
Я си представи, че в миналото никой не те е питал в колко искаш да ставаш. В 5, в 4 са ставали. Имало е работа по полето, по къщата и хората не са се излюпвали в 9-10, че да сърбат кафенца, ровят във Фейсбуци с цигарка в ръка. А и е имало и екстремни ситуации, където пак не може да станеш късно. Работният ден не е свършвал в 5, а са се бъхтили до мръкване.
Сега живеем доста спокойно и свободно от тази гледна точка.

6.   Аз пък не мога да спя до обяд, толкова пропиляно време.
Винаги ставам около 5. 30 до 6. 00 сутринта. Спокойно и бавно си пия кафето, наслаждавам се на времето си сама и в тишина. Свършвам си доста неща после до към 9. 00 часа и то лежерно някак, с удоволствие, понякога слушам някоя аудиокнига или подкаст междувременно.
После имам време целият ден да се занимавам с лични неща, работата която ми е хоби, разходка, спорт.
В редките случаи когато съм поспивала повече, се събуждам по-уморена отколкото преди да си легна. Целият ми ден е като на забавен кадър, тежи ми да си върша ежедневните неща, изобщо не ми е до спорт, дори работата, която иначе обичам, ми е тегава.
Заспивам вечер около 22-22. 30 ч обикновено, но дори когато заспивам някой път по-късно вкл. 12-1 ч през нощта, пак по навик си ставам рано.
Ето, убеждавам се и по теб, че които спите до по-късно, сте без достатъчна енергия после за деня.

7.   С какво се занимаваш? То никой не обича

8.   Охоооо ще видиш като имаш деца какво те чака

9.   И аз мразя, но се налага. Може да си намериш работа, която да не започва сутрин. Например в ресторант. Повечето ресторанти започват след 16:00ч. Но там има друг минус, че работиш до късно вечер, че и до през ноща понякога. По едно време бачках и куриер и смяната ми беше много сладка от 13:30 на обяд. Но работех без почивка 10 часа, заради натоварването, пребирах се към 23:30 часът, нямах време да пазарувам за ядене, нямах време да готвя, ядях само храна от вън и се бях разболял от тая храна. Освен това заплащането беше мизерно и в крайна сметка само тоя плюс ми остана, че почвам на обяд, но реших че не си заслужава. Тоест все някакви компромиси трябва да направиш пълно щастие няма. Съвета ми е да си лягаш по-рано, така ранното ставане, няма да ти е толкова тегаво.

10.   Да, живея в чужбина и всичко започва много рано. Както каза един познат дошъл тук командировка в 5 часа на магистралата е ужас, масово се започва работа в 6 часа. Отлагам каквото мога за следобед, работех от обяд, сега се договорих с работодателя и почвам в 8 часа, колегите ми са от 6 там.

11.   Авторе, първо благодари на Бога, че можеш да спиш толкова.

Второ - създай си режим - на лягане и ставане по едно и също време.

Повечето хора сме на работа от 8 до 5, така че аз и да искам не мога да ставам късно.

Освен това имай предвид, че като остаряваш, организмът ти се изменя. Аз като млад съм спал и до обяд, но сега и да искам не мога, защото се събуждам в 7-8 часа, дори, когато съм почивка.
И не мога да спя повече от 7 часа на денонощие, максимум 8.

12.   По принцип предпочитам да работя вечер дори до към 12-2 през нощта, но в повечето случаи ако станеш рано може да свършиш много повече неща.

Като излезна от нас в 8 - 8:30 до обяд вече съм свършил сумати задачи. Няма как да ме бие по продуктивност някой ленивец, който до 11 - 11:30 още се излежава.

Почти всички успешни хора стават супер рано сутрин даже за тях 8 е късно - по това време вече да са направили една тренировка да са отговорили на 20 имейли и да са готови за деня

13.   Не обичам да ставам сутрин, но вече съм свикнал. Спя по 7 часа някъде, ставам към 8.

Няма как да си губя всеки ден времето до обяд. Почнеш ли да работиш от следобеда - пиши го минал половината ден.

То и затова масово българите се оплакват, че нямали пари - залежават се, видят с часове по заведенията, на всеки час имат по "пиша си по телефона, пуша си цигарка 5 минутна почивка" после нямало пари - ми откъде да дойдат?

И себе си визирам, защото и аз се хващам, че губя ценно време, но определено ни е част от народопсихологията мързела и мрънкането.

Т. Т.

14.   Лягай рано, така ще имаш пълноценен сън.

15.   Проблемът ти не е, че не можеш да станеш рано. Проблемът ти е, че не можеш да си легнеш рано. Киснете по нощите до малките часове и после се чудите защо не можете да отлепите сутрин. Ляга се 22:00, най-късно 23:00, става се на изгрев слънце - това е моето правило, което възприех, след като тотално си бях оплескал режима. В началото е много тегаво. След 2-3 седмици без прекъсване организмът свиква и вече се будиш без часовник.

16.   До преди 3 години ставах в 6, но сега вече ставам към 8. Стана ли след това ми е пропилян ден и ми е криво. Лятото ми е окей даже и в 6 да стана, ама зиматга в тоя студ и мрак си е отврат.

17.   Или си лягай по-рано, или като се върнеш от работа дремни за час-два и после си легни в 12. Аз така правя и се чувствам по-добре.