Споделена история от Други

Да даря ли пари в църквата
Имам трицифрена сума пари. Чудя се дали да даря 60 лева в църквата. Мисля че ще е добра идея. Но после да не се окаже, че попа ще си ги прибере и ще стане по-богат?

Коментари

1.   Като гледам пред Варненската митрополия с какви коли спират Божиите служители и се чудя те православната Църква ли представляват или някоя фармацевтична компания. Но те там си имат доста източници на доходи.
Зависи за каква църква става въпрос и какви са причините. Ако е някоя малка църква, която има нужда от дарения за реставрация и имате желание да я подкрепите, или ако има някакво сантиментално значение за вас, може да има смисъл. Знам в едно село като им реставрираха църквата, която беше много стара, на няколко века, колко щастливи бяха хората. Но ако се съмнявате в почтеността на служещите там и ще се чудите дали е било правилно решение, то по-добре недейте. Можете да дарите за лечението на някое болно дете, например, или да помогнете на някой просещ човек. Има много начини да сте добър християнин и добър човек, без да дарявате пари на църквата.

2.   Ако се притесняваш за парите и мислиш попа... Недей дарява. Дарява се с чисто сърце, без да очакваш нищо.

3.   Защо ще даряваш като си такава скръндза? ! Щом уж искаш да дариш, значи уж имаш желание да направиш добро. А ти си мислиш, че ще се нагушат. По-добре не дарявай нищо.

4.   С 60 лв по-богат няма да стане, но ще си ги прибере с кеф.
А за 60 лв можеш да помогнеш на бедно семейство с дете- някоя дрешка, училищни материали, или пък да купиш храна за бездомни животинки.
На църква защо? ! Имаш нужда от посредник за да комуникира с бог? ! Да се нахрани попа, че сигурно гладува? !
Знаеш ли, че включително свещи ако отидеш да запали, след теб ги гасят да преподават?

5.   На православните църкви не се дарява понеже тя държавата ги издържа.
Ако искаш да направиш дарение дари на протестантска църква.

6.   Раздай на хора в нужда по улиците

7.   Даренията не се взимат от свещентиците. Църковното настоятелство ги събира и решава за какво да се използва.

8.   Да, идеята е много добра!
И не се тревожи - свещеникът няма да ги прибере, а Бог ще те възнагради за доброто дело.
Можеш да дариш на православен храм, в който в момента има непосредствена нужда от средства - примерно поддържа кухня за бедни, или се нуждае от ремонт. Но и да няма такъв в твоя град - дари в централния храм на града!

9.   В никакъв случай! Потърси хора, които имат нужда от пари за лечение и дари на тях. Това ще е по-богоугодно дело.

10.   Трицифрена сума пари означава, че имаш малко пари. Ако си решил да дариш нещо, по-скоро ги дай на някой човек, нуждаещ се от лечение, църквата си има достатъчно пари, повече отколко са им нужни. Бог няма нужда от пари, той е навсякъде, просто го пусни в сърцето си.

11.   Ти сериозно ли? Мисля, че някой прекали с провокациите :-) Дай ги на когото искаш, най-добре всичките, за да не питаш повече.

12.   Купи продукти, направи сандвичи, сложи шише вода и излиз навън, ще видиш колко много хора не просто, но ровят в кофата за боклук и ще нахрониш някого и ще е благодарен.

13.   Не. Ако имаш за даване, дай ги за нещо смислено.

14.   Правилния въпрос е /Защо го правя/.
Ако е от религиозна гледна точка, суеверия... ти си знаеш.
Ако е от гледна точка да помогнеш някому... най-добре намери такъв случай.

15.   Попа страшно много му се ще да си купи нова кола за Коледа, ама ти си дарявай... даже не 60, ами защо не 600 лв? Че точно по-лесно ще ги събере парите. Още няколко наивника и е готов.
Вместо да помогнеш на сираче, примерно, ти дарявай на гия с Ролексите.

16.   Виж сега, действителността не е като по някои филми, където се мъчат да похулят свещениците и да ги изкарат какви ли не!

Никой православен свещеник няма да посмее да ти присвои парите от дарението, защото това е много тежък и сериозен грях, а повечето свещеници са достойни хора и никога не биха направили такова нещо!

Не трябва да бъдеш толкова мнителен!

А и ти даряваш за да помогнеш, в името на Господа! Това е важното! Бог да види твоето добро дело! И то няма да бъде напразно!

п. с. Ако си чак толкова мнителен - може да направиш дарението официално като изискаш от свещеника документ за него. Но този вариант не е Богоугоден, защото Господ Иисус Христос казва, че когато даваш лявата ръка не трябва да знае какво прави дясната.

Сега, може да дариш и когато се събират пари за точно определено нещо, в някои от храмовете се правят такива неща и аз съм дарявал за подобни каузи.

Но аз лично най-често дарявам като пускам парите в касичката за дарения! По принцип тя е запечатана с печат и се отваря в присъствието и на касиера, или иконома, или председателя на храма...

Но аз лично никога не съм се съмнявал, че някой може да злоупотреби точно по този начин! И не съм и чувал за такъв реален случай!

А и както вече ти обясних - ти правиш дарението в името Господне и то е прието от Бога, и Той ще ти въздаде за него, независимо от всичко, което може да се случи!

Примерно, ако в храма стане пожар и парите, които си пуснал в касичката изгорят(буквално), доброто дело няма да ти се отнеме!
Разбра ли ме, авторе?

17.   Дари ги, това е решението.

18.   Автор: Благодаря за отговора, когато отида там, ще оставя парите в сандъка за дарения, където друг път слагам монети.

19.   Парите са твои, защо питаш нас? Във всички случаи, попа ще щипне от тях!?

20.   Попа много ще се зарадва. Дай ги на човвек, който наистина има нужда от тях и наистина тия пари ще са му полезни. Попа държавата го спонсорира и е презадоволен.

21.   По-добре ги прати по някоя сметка за дарителска кампания за някое болно дете / възрастен.