Споделена история от Други

Да обогатим общата ни култура!
Замислих колко малко млади хора знаят кой е авторът на "Ана Каренина ", или пък кога избухва априлското въстание. Хрумна ми идеята да направим поредица от факти, които са важни за общата култура за всеки един от нас. Нека всеки, който има желание да добави важни или заинтригуващи факти с които да попълним знанията си в общата култура. На всякакви теми - Медицина, Литература, История, География, Астрономия, Спорт, Музика, Изобразително изкуство, и всякакви другим каквито се сетите. Е, нека започнем:

Коментари

1.   Разбърканите по дати и теми факти ще разбъркат главите им още повече. Който иска за учи и знае има от къде, който не иска няма да прочете темата ти въобще. Това не е начинът да научим младите.

2.   Браво, много хубава идея!

От мен: Густав Климт е австрийски художник символист, основател на школата в изобразителното изкуство, известна като Виенски сецесион. Най-известните му картини са "Целувката" и "Юдуит".

4.   И за какво са ти тези факти? Да вземем Историята за пример - всеки си мисли, че знае история, независимо дали навремето е учил в училище или е чул нещо от някого. Човек, ако иска да обогати културата си ще търси и ще намери... а тук, някак не се вярва да научи каквото и да било...

NoBody

5.   Оф, Божеее..
Какво ви става, бе, хора? Работата ли ви свърши? В свободно време се видяхте и нямате хоби ли?

Какво ви кара да смятате, че ако един човек ИСКА да знае нещо, то той не би го открил???
Ами за тези, които не с вълнуват от такива неща, просто ще подминат темата, а тези, които се вълнуват, надали ще прочетат нещо ново..

Ох, Божичко, съвсем откачи тоя свят!!! Общата култура от ревливи сайтове ще си обогатяваме! :X

6.   Да, да, да... много правилно мислиш. Аз постоянно се сещам от време на време да прочета нещо интересно, за да обогатя моята обща култура. Например започнах със Уикипедия - прочетох почти цялата страница за България, като след това искам да прочета историята на България по-обширно, защото съм позабравил някой неща, а пък ми се иска да науча и нови такива... Аз бих научил и главните правила в някой спортове като снукър, баскетбол и т. н. Да отбележа, че съм момче на 16 години :) Други предложения? :)

7.   тази публикация скоро ще потъне много назад...
така че не виждам смисъл

8.   Супер идея! Хубаво е да е обаче информация, която да е полезна в ежедневието. Защото, ако ви кажа, че "Accipiter brevipes" е късопръст ястреб, това на 10-тата минута ще ви е изскочило от главата, пък и никаква работа не би ви свършило. Но датата 20. 04. 1976г. трябва да се знае. Или например, че коренът е думата "убеждение", следователно се пише "Убеждавам", а не "Обеждавам", както съм срещала. Или, че р. Марица, която минава през Пловдив, извира от Рила (по-конкретно Маричини езера, но... ). Темата е мнооооого дълга, де.
Но можем да направим тема:
1. Български език и литература
2. География
3. История
4. Биология
5. Математика
6. Изкуство (всякакъв вид)
7. Езици
8. Информатика
9. Физика
10. Химия
11. Астрономия
12. Спорт
13. Психология
Малеее, забравила съм какво се учеше в училище... ми то минаха 15-тина години. Леле, че остарях. Ето ви неоспоримфакт - с ЕГН-то нещата загрубяват :):):)

Птичето

9.   Интересно какво значи факти, важни за общата ни култура. Кой го преценява това, то е субективно. Аз например останах много изненадана от факта, че няколко мои приятели, които са по на 22-23 г. и са студенти, не знаеха какво е промил и правилна дроб. Според мен това са елементарни неща и трябва да се знаят от всеки, но според тях това са ненужни подробности :)

10.   И аэ не ги помня всички...
16. Логика
17. Етика
18. Право
19. Философия
20. Основи на туриэма
21. Счетоводство
22. Предприемачество

Ако някой се сети эа други предмети да допълва.

11.   поздравявам авторката за страхотната идея и ще помоля всички, които не са с намерението да споделят факт... просто да не коментират :)
Нека не опорочаваме темата :)

Ето и моят - човек изпуска газове средно между 15 и 40 пъти на ден!

12.   Много зависи как ще го напишете. Тук имаше много интересен пост наскоро, написан във формата на разказ, за Мадарския конник. Талантлив писател май.

14.   За тази цел има Уикипедия и всеки който търси информация влиза там, според мен тук трябва да си помагаме с полезни съвети и да си решаваме взаимно проблемите.

15.   Според мен, за това трябва да има друг сайт, защото така ще се отклони вниманието от истинските проблеми, а все пак този сайт е създаден за да се споделят проблеми и да се получат съвети, а не за да си обогаттяваме общата култура. Който иска да си обогати общата култура - има достатъчно сайтове и книги.
~*Отхвърлената*~

16.   Какво по дяволите е ставало на 20. април 1976г.? Моля Птичето да прости просташкото ми невежество, ама аз не се сетих за нищо. Влязох в Уикипедия и там не видях каквото и да е събитие. Какво може да е било? Пореден априлски пленум на БКП? Или пък Ливърпул са спечелили някаква купа в Англия? Или Лед Цепелин са изнесли голям концерт някъде? Ще разбулиш ли мистерията, любопитно ми е?

17.   Кърваво Писмо.. Каблешков..Априлско Въстание ..ей такива разни?

Няколко дати...

681 г. – Кан/Хан Аспарух създава Дунавска България.
864 г. – Кан/Хан Борис се покръства и приема името Княз Борис I Михаил. България става християнска държава.
870 г. – Обявена самостоятелна българска църква.
886 г. – Учениците на Кирил и Методий – Сава, Климент, Наум, Горазд, Ангеларий идват в България. Кирилицата става официална българска азбука.
893 г. – Начело на България застава Цар Симеон – Велики. Започва Златен век на българската наука и книжнина.
971 г. – Византийците завладяват столицата Преслав и Източна България.
1018 г. – Цяла България пада под византийска власт.
1186 г. – Въстание на братята Асен и Петър. Северна България е освободена. Възстановяване на българската държава. Начало на Второто българско царство.
1218 г. – Начело на България застава цар Иван Асен II. Величие на българската държава.
1393 г. – Столицата Търново пада под османска власт.
1396 г. – Цяла България пада под османско владичество.
1762 г. – Паисий Хилендарски завършва своята "История Славянобългарска".
1824 г. – Петър Берон издава "Рибния буквар".
1849 г. – Създадена първата българска църква в Цариград, наречена "Свети Стафан".
1835 г. – Създадено първото светстко училище - Априловската гимназия в Габрово .
1870 г. – Великденска акция в Истамбул. Създадена българската Екзархия.
1876 г. – Избухва Априлското въстание.
1877 г. – Начало руско-турската освободителна война.
1878 г. – Възстановяване на българската държавност. Начало на Третото българско царство.
1885 г. – Съединение на Княжество България с Източна Румелия /Северна и Южна България/.

3 март - Ден на Освобождението на България от османско иго
1 май Ден на труда и на международната работническа солидарност
24 май Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост
6 септември Ден на Съединението на България (Денят на Съединението на България празнува присъединяването на Източна Румелия към Княжество България през 1885 година. )
22 септември Ден на Независимостта на България
1 ноември Ден на народните будители

И малкото, което би прочел някой подрастващ е в помощ. Толкова неграмотно написани истории, а половината коментиращи отказват да съдействат - ужасен пример за идните поколения!
Успех на темата!

18.   Птичето е искала да напише 20/04/1876г., а тогава е избухнао априлското въстание, номер 16.

19.   Да, моя грешка. Извинете ме. Благодаря на Номер 18 :):):)

Птичето

20.   И Номер 16, можеше без такъв заядлив тон. И още нещо - на 20.04 (е, тук вече не знам годината) е рожденната дата на Хитлер (не, че е важно, сакън)

Птичето

21.   Вярно е, че можеше. Нищо лично не е било, извинявай ако съм те засегнал. Понякога прекалявам със сарказма, а на повечето хора това явно не им допада. Моля за извинение, оставам с най-приятелски и доброжелателни чувства към теб.
Скромен принос по темата: във всички съвременни правни системи в наказателното производство действа презумпцията за невиновност. Това означава, че държавното или частното обвинение трябва да докаже по несъмнен и безспорен начин, че деянието е извършено, че извършеното деяние е престъпление, че автор на деянието е именно подсъдимият и че той е действал виновно. Ако не се докаже по несъмнен начин поне една от тези предпоставки, подсъдимият трябва да бъде оправдан.
Изключение от презумпцията за невинност - единственото такова е било в СССР през 80-те години на 20. ти век. Тогавашната им доктрина е обосновала разбирането, че "е невъзможно държавните органи да привличат към наказателна отговорност невинни лица" и че "комунистическият морал изисква наказването на всеки един престъпник като нарушител на основни принципи на съветското общество".
И за кратък период от време тамошната съдебна практика действително е възприела тези доктринерни разбирания... без коментар.

22.   Тук образовате нали! Кажете ми историците моля, защо в историята са останали славни само тези владетели, който не са били обичани по времето което са живели. Не искам да опетнявам българската история, но все пак нормално ли е. Хан Аспарух- човек който 40години мести българите и ги води в постоянни битки на палатки, нима са го обичали искрено неговите поданици. Тервел, който води на битка, рискувайки живота и средствата на българите за да спаси Византия и Европа от арабите, нима са го обичали искрено съпругите на неговите войници, като води мъжете им на сигурна смърт, вместо да си гледат семействата. Крум, от който са останали първите писмени закони, изкореняване на лозята, за да бъде възпряно пиянството сред народа, нима на хората който имали лозя им харесвало това, нямали право да ядът грозде, защото имало пияници, помощ на безимотните и нуждаещите се от страна на имащите, нима на имотните който са се старали да имат им харесвало да споделят. Вие как бихте реагирали на нов закон да споделите собствеността си с безимотните цигани например. Борис, който насилствено сменя религията на повечето българи с християнска /азиатска/ религия, забранявайки им да вярват в своите богове пазили ги хилядолетия и нарежда да се заколят милиони агнета на овчарите, за да може той /неговите книжовници/ да пишат книги да развива писмеността, нима са го обичали искрено овчарите и селското население, което всъщност тогава е било повече от 90% от народа му.
Отговорът: строгите и не жалостивите са праведни - ли е правилният.

23.   Често.. новаторите са неразбрани. Строги и несправедливи?
Колко примери на обичани владетели, тачени и славени и до днес има, знаеш ли.. Въпрос на интерпретация е "любовта" към някого.

24.   Защото, драги ми № 22, това са били владетелите (по-точно част от тях), изпреварили времето си със своето напредничаво мислене и прозорливост. Те са вземали политически решения със стратегическо значение и със съдбоносни последици за държава и народ. Но отговорността и правилността на тези решения често се осъзнават десетилетия, дори векове по-късно. За да разгледаш добре една голяма сграда, трябва да се отделиш на известно разстояние от нея. По същия начин - за да се оцени обективно приносът и правилността на политиката на един държавник, трябва да измине известен период от време.
Отделен е въпросът, че на нас българите е присъщо да ценим повече "твърдата ръка" и "твърдия курс", отколкото стратегическото мислене. Първото ни дава усещане за ред и законност (макар и често погрешно, за жалост), второто ние мислим за нещо небъдно и отвеяно. Затова онези лидери, които са можели да виждат далеч напред, често са оставали неразбрани или направо са били изоставяни и предавани от сънародниците си.

25.   Сигурен ли си, че само добрите хора са останали в историята? А Хитлер, Сталин, Чингис хан и т. н. добри ли са? Да ти кажа ли един куриоз? ! Знаеш ли, че "лошите герои" в историята са най-добрите стратези и са били много умни и находчиви. Не веднъж съм им се възхищавал на действията им в кризисни ситуации... Както казват в кризисни ситуации трябват кризисни решения.

Само да ти кажа, че в историята няма една или две гледни точни... много са! Примерно, идването на Арабите на балканския полуостров като цяло е лошо, защото са били варвари и са убивали доста хора (не само Българи) Те също така много са обогатили архитектурата ни, дали са ни цифрите, с които пишем и днес, макар че не са ги измислили те... Много от тяхната кухня се забелязват следи от тях и днес. Ако вярваш, че наистина са изкоренили абсолютно всички лозя до едно, жестоко се лъжеш... Има и още много други случай които мога да ти изброя, в които само ще видиш, че в историята не всичко е черно и бяло.

P. S. Историята се пише от победителите, което директно означава, че те не веднъж са преувеличавали (да не каже лъгали) за постиженията си, победените врагове и всичко останало...

NoBody

26.   №24 Но "за да се оцени обективно приносът и правилността на политиката на един държавник, трябва да измине известен период от време. " Но това важи за всеки държавник а аз питам само за славните, защо те трябвало да са жестоки за да са славни? А тези който не са били жестоки никой не ги е прославял кажи ми не един, защото той може да е изключение, а двама трима не жестоки и славни няма нали ЗАЩО? Защо на света за да си велик, за да повтарят поколенията името ти, трябва да размахваш сопата/сабята и да страда народа ти по времето на твоето владичество.

27.   № 26, хайде дефинирай понятието "жесток" - какво разбираш ти под тази думичка, спрямо кого според теб се упражнява тази жестокост, какви проявни форми има - геноцид, физически и/или психически терор ли е и т. н. Дай дефиниция на думата и после може сериозно да поговорим по темата.

28.   Да №27 Точно това разбирам под думата жесток да колиш, бесиш, убиваш хората, защото ти си решил, че нещо е неправилно, а дали за хората е така да не ти пука. Да им заповядваш да си изкоренят лозята, защото ти си решил, че така ще спреш пиянствата. Да им заповядваш да си изколят агнетата, защото си решил да правиш писменост, а тогава са писали на агнешка кожа. Да заповядаш да служат на този бог, не на онзи и да ги убиваш ако тайно имат своя религия. Да ги изгориш защото са евреи.
Дори сегашните политици правят геноцит, останах шокиран, че в Стразбург решили да не се събори дадено незаконно гето, а аз право нямам да си постоя къща където ми кефне. Това, че 30 години живеят в незаконни къщи им дава право да продължават да го правят!!! Уж образованието до 12 клас задължително от доста години а ром със средно рядкост.
Наплюйте ме, но не съм съгласен да се построят къщи на хората от Бисер за по 74 000лв с изолации и соларни панели на мястото, където те имаха къщурки от тухли от кал. Добре влизам им в положение, заля ги водата, неприятно и тежко е да загубиш всичко, което си имал, но да им построят къщи най-нов модел за сметка на тези от преди 150 години, защо на мен някой не ми сложи соларна система, не ми санира къщата ей така, и аз искам наведнъж всичко да ми е ново и модерно. Може със 74 000лв да направят 2-3 по скромни къщи но те правят една модерна, само за едно семейство. Защо им даряват лукс, който са нямали, много хора в България също нямат този лукс. Нали идеята беше да има къде да живеят, а не да им се подобрява значително стандарта на живот. Това е все едно ако са имали една коза и тя се е удавила, не по наша вина а по вина на собственика на водоема, ние да им дарим пет крави.

29.   Много глупава тема. Обща култура? Какво ти носи общата култура? Ако искаш да си образован по-добре се насочи към нещо, което те влече, отколкото да се разпиляваш на хиляда места.

Viki

31.   Здравейте! Поздрави за добрата тема, случайно се натъкнах на нея.
Темата виждам, че е доста стара, но все пак искам да споделя моята гледна точка с четящата аудитория.
На 28години съм и като ученик не бях от най-ученолюбивите, но въпреки всичко съм бил добър ученик.
С времето, живота ми така се завъртя, че се налагаше сам да изкарвам прехраната си. Работил съм по 8ч. от 16 годишен и същевременно ходих редовно на училище. Приоритетът през годините ми беше да се усъвършенствам, като се занимавам с различни дейности и занаяти за да се подсигуря материално.
Научих доста неща от живота и съм се доказал многократно, като кадърен, отговорен и лоялен човек, но с времето в мен се роди едно чувство за малоценност или комплекс заради това, че съм забравил доста от нашата История, География и Математика. Въпреки, че тези неща не са ми били нужни и няма как и за какво да ми послужат. Освен да си подхранвам егото"Кой е по-по-най"Не знам? тъп ли съм? или просто мозакът ми изчиства информацията, която смята за не обходима. Преди половин година си бях извадил от интернет интересни факти, дати и събития с идеята да си обогатя общата култура, но няма и 2 месеца и всичко пак забравих.
Живеем в 21-век имаме 24/7 достъп до интернет. Всяка информация, която ни е нужна можем да е открием на секундата. Кому е нужно да се затурмозяваме психически с неща, които така или иначе не ни влизат в ежедневието? След като живеем в държава, която е разпродадена и разграбена от скъпите ни политици. Промениха многократно учебната материя за да деградират бъдещите поколения. Зомбират хората със постоянно негативната информация по телевизията. Хранят ромите с нашите пари. а пенсионерите умират от глад. Вдигат данъците, корупцията е огромна. Кой го *бе за
неща, които са се случвали преди 2 века!? Най-вероятно тези, които сте 40 защото сте живяли и през комунизма. Баба знае преди 5 века какво се е случвало нали? ! Ама баба неможе да се научи да работи със последен модел смартфон. 2 годишни деца си играят вече с таблети, а не с кукли. Гинкобилоба ли ще ми препоръчате или да се запиша повторно на училище. Ей така да си ги знам нещата. Искам да ви кажа, че 80% от хората след 90г. Разсъждават по начина по който аз мисля. Предварително на коментари от типа "Ти си прост затова няма да си оправиш живота и няма да имаш добра работа.. " Квалифициран съм. Просто се чувствам тъп от факта че съм забравил много неща и немога да ги запомня дълготрайно!