Споделена история от Други

Самота, пустота
От няколко години усещам огромна празнина. Малко над 20 съм, но в момента се чувствам стар, празен. Останах почти без никакви приятели, а мечтите за това да се почувствам поне малко нормален като че ли избледняват.

Не намирам приятели, не защото съм някакъв безмозъчен тъпак, а защото така и не разбрах как да се държа естествено и непринудено сред други хора. Сякаш несигурността ми в себе си ме караше все да се старая да се нагаждам според другите. Е, сега това не е така, вече нагаждането го няма, но уязвимостта от другите си остава - това да се покажа в някаква светлина слаб, неловък и т. н.

От друга страна и как да намеря приятели, когато голяма част от хората се интересуват от повърхностни, безсмислени неща. Сякаш нямат някакви по-висши мечти, стремежи, а целите им в живота се свеждат до такива като на животните - ядене, пиене, секс и ходене до тоалетната.

Клише е че ви занимавам с такива неща, когато сякаш почти всяка десета тема е за проблеми с общуването. А и какъв е смисълът? Нека ако някой има опит и е преодолял подобни трудности с общуването и самочувствието да пише.

Коментари

1.   Лично в моята среда /на училище, 10 клас съм/ е пълно с такива хора- повърхностни и със самочувствие, стигащо до луната.. Да, аз съм си изградила малка група от хора, които ме уважават и ценят (и аз тях естествено).. така е много по-лесно и окуражаващо... когато имаш някого зад гърба си...

2.   Времето не лекува раните, а просто ти помага да разбеш дали си е струвало да те боли. Ти ми звучиш познато и ако си този за който си мисля, искам да ти кажа - не се притеснявай, скоро ще намериш приятели. Просто бъди себеси, не се променяй заради хората и следвай мечтите си винаги. Колкото и страшно да звучи това, аз днес реших да последвам мечтата си и не съжалявам. Всякаш камък ми падна от сърцето и колкото и да се притеснявах, защото ме изложиха пред момчето което харесвах, аз успях да събера смелост и да ги погледна за последен път. Запомни, след като не се чувстваш добре с дадени хора, не бъди с тях. Не се опитвай да се харесаш на хората и само за мнението им. Важно е ти какво мислиш за теб. И не бъди там, където не искаш да бъдеш. Ако искам да ида в София, тогава защо да стоя в Пловдив? Просто решаваш и следваш мечтите си. И да знаеш, ти имаш един най-добър приятел, който е с теб винаги. И това си самият ти! Научи се да обичаш себе си, а не хората.

3.   Опитай се да свикнеш. Да си сам не е толкова лошо. По добре да си сам от колкото да си в среда, която не ти допада. Бъди оптимист. Някои ден ще срешнеш човека за теб.

4.   Аз го преодолях, като просто го приех за нормално. :) Празнината е заложена в природата на човека и той не може да избяга от нея, колкото приятели или богатства да има. Правенето на нещо би трябвало да спомогне да се отклонят мислите от празнината.

5.   Аз бях като теб, промених средата в която живея като ме приеха като студент в друг град, намерих си нов кръг от приятели случиха ми се много неща който ме промениха, човек трябва да следва желанията и мечтите си!

6.   Добре е, че си се усетил на време. Най-добре потърси хора с които да общуваш на интересни за вас теми. Със сигурност ще намериш такива но се оглеждай сериозно. Най-лесно е да потърсиш и в интернет.
Но те няма да са ти приятели. Приятелството се изгражда с години и не по интереси.

7.   Не се притеснявай! Аз бях същия като теб, но живота ми с времето се промени точно когато не го очаквах. Сега съм на 30 щастлив със семейство и самотата я няма. Всичко ще се оправи когато най-малко го очакваш. Обещавам ти!