Споделена история от Други

Какво толкова харесвате в чалгата?
Почти няма случай в който да не съм чула усилена до дупка чалга в кола. С какво тя (чалгата) е по-добра от по, рок музиката. Българската музика не е само чалга. Има много други певци и певици. Не говоря за Васко Кеца или Лили Иванова. Говоря ви за младите певци.
Например: Дивна, Криско, Поли Генова, Мария Илиева и още много.

Когато ходя на рожден ден на някой съученик постоянно се въртят някакви кючеци които само могат да ме отвращават. А другите толкова много се кефат.

И другото което ме дразни е, че тези които не слушат чалга ги мислят за задръстеняци. Не харесвам в чалгата най-вече текстовете. Защо трябва да се пее само за секс. За мен това не е музика.

Другото което е, че вече момичатата са станали еднакви заради любимите си певици. Изрусяват се, още от малки си слагат силикон, със супер тънки вежди, 20 сантиметровите токчета, и да не забравим многото грим.

Аз винаги съм се старала да съм различна. Вече всички са станали еднакви. И без това страната ни е затънала достатъчно с тази чалга

Коментари

1-50 от 86

1.   Чалгата НЕ СТРУВА!!

МАКИ-ЧАН

2.   Лили Иванова не, но Васко Кеца има хубави песни! Това, че ти не си дорасла за да ги оцениш не ги прави лоши! Иначе съм съгласен със всичко друго, което си написала.

3.   На мен чалга песните са ми много смешни. Само се заслушай в текстовете им, ще паднеш от смях. Но мисля, че хората ги предпочитат заради ритъма. Нали като слушаш песни на Азис ти идва да станеш да се клечиш, докато на песните на Мария Илиева, Поли Генова и т. н. какво да им танцуваш на тях? Кога не завъртиш гъза на дансинга и не подрусаш циците за какво да ходиш на купони и дискотеки:)

4.   От авторката до номер 3: защо танцуването означава че задължително трябва да е кючек? Нали затова се нарича ДИСКОТЕКА -от диско, а не чалготека?

5.   Простотията и слободията - това й намират. И изкуствената визия. То не може името да си напише без поне две правописни грешки, ама важното е, че може да се кълчи на пилона в дискотеката и всички да я/го зяпат. Де да имаше начин да се присаждат и мозъци, както цици...

6.   Чалгата не е музика, а е кофти комбинация от ориенталски ритми, абсурдни текстове и АБСОЛЮТНО бездарни певци.

Какво й харесват питаш?

7.   Ми не знам авторке, а защо в дискотеките пускат чалга, а не диско? Защото сега е модерно да се танцуват кючеци, както през 90-те беше модерно да си тръскаш главата и мяташ косата като върла металиска. На мен като не ми се кълчи и не ми допада тая музика си стоя вкъщи, но не се дразня, че където и да мина чувам някоя девойка да си припява песнички от тоя жанр. Но да бъда честна има една-две песнички, които и на мен ми допадат и стават за слушане. Сигурно щото са балади

8.   Аз слушам чалга само по принуда, защото приятелите ми я слушат и като отидем на диско няма как. Иначе си слушам рап, хип-хоп, електронна музика (хаус, дъбстеп)

9.   И аз попринцип не слушам чалга и разни кучеци ОСВЕН когато има парти, мисля че кючеците и чалгата се пускат защото на тях по лесно се играе, особедно на кючеците, е за другите незнам ама на мен там ми е най лесно. Иначе съм на периоди има дни когато чалгата ми харесва и дни в които ме ОТВРЪЩАВА, ама в повечето случаи второто :D Карол*********

10.   атака миличка мноо ме кефиш :pp и аз мразя чалга ;)

11.   И най-лошото е че пускат вече чалга в часовете по музика на децата, от първи клас и на тама. Кво ше научат?? Незнам!! По-добре рап да слушат, ше станат хора. И сега да не фулите, че и в рапа се пее за секс... да пее се, ама не постоянно. Има много на брой песни за живота! От които науаваш много ценни неща, много мотивиращи фрази и като цяло песни има в рап музиката. Госпел музика също е много хубава, в нея само за живота се пее ;) Да не казвам че съм се лекувал с рап музика :) Едно Момче-20г.

12.   Здравейте. В Поп-фолка има и хубави песни. И не, не искам тук всички да започнат да ми пишат обратното, защото има безброй много добри песни. Това, че по дискотеките пускат най-бесните кючеци и песните с най-глупави и пошли текстове, не означава, че всички песни са такива. Има много песни, които се харесват от истинските фенове и на тях не им трябва да отидат на дискотека, за да усетят тези песни. Това е хубавото на тази музика - има песни за всякакви поводи. Аз не одобрявам песните с просташки текстове и точно за това не ходя по дискотеки и у дома си слушам смислени песни, със стойностни текстове. Интересно ми е как всички твърдят, че в този жанр няма смислени песни като са чули само възможно най-глупавите песни, а не знаят, че много изпълнители правят истинска музика, която носи послание. В крайна сметка си зависи от човека какво иска да слуша. Не разбирам защо са тези етикети от сорта на "чалгар". Аз може и да слушам Поп-фолк, но никой никога не ме е наричал така. В моя клас повечето не слушат Поп-фолк и са много против тази музика, но никой не блести с някакви по-добри умствени способности от мен и всички идват да питат мен, когато трябва да ги изпитват или трябва да им помогна за нещо. С това искам да кажа, че си зависи изцяло от човека какъв ще е. Да, вярно е, че музиката може да повлияе по някакъв начин на държанието му, но от него са зависи дали ще възприеме лошите или добрите неща. На мен тази музика може да ми повлияе само и единствено положително - вече казах защо - има достатъчно стойностни песни с послание. Приятен ден.

13.   До номер 6-Искам да ти кажа че не си прав/а, сръбските певци са си много гласовити и талантливи, макар че и те пеят чалга. Не се изказвай неподготвен/а.

14.   Ти си първа гангстер звезда, чалгата прелива в твоята душаа... Мирослав

15.   Чалгата не се слуша, тя се гледа

16.   Чалгата е бъдещето на България, искате или не. Освен това е прекрасна музика, толкова красива, пее се за истинските неща в живота, за пари и за жени, това е истината. Който не му харесва да си слуша опера у тях. Кубрат

17.   Отговарям на въпроса ти: НИЩО!

18.   Ще си намериш средата, спокойно. Струва ми се, че по принуда общуваш такива хора - сигурно в училище. Сигурно си чувала приказката за краставите магарета :Р Хората си намират себеподобните рано или късно.

Аз също не харесвам тази музика, сега се движа в среда, в която всички са като мен и никога няма да чуя чалга на купон. Затова и не ми пречи, не ме дразни, за мен тази музика не съществува, понеже никой около мен не я слуша. Дано по-скоро си намериш хора със сходни разбирания. :)

19.   Вие сте едни ограничение същества, ако си мислите, че във всички чалгии се пее само за секс. Изобщо слушали ли сте чалга? Чалга не е само Андреа и Бай Азис. Има както "певици", които понятие си нямат от пеене, така и такива, които могат да пеят и правят смислени песни. Ама ограничени хора като вас как да го разберат?

Аз слушам чалга, да. Но само смислените песни от певици, които наистина могат да пеят. И какво сега? Изрод ли съм? Пропаднала ли съм? Проста ли съм? С риск да ви разочаровам - не съм.

И аз не харесвам метъла например. Просто не мога да го понасям и това е. Но да съм тръгнала да обиждам този стил и почитателите му? Не. Защото всеки има право да слуша каквото си иска и аз никога не бих направила проблем от това. А, да .. и чалгата не е виновна за простотията на някои хора. Със или без чалга - на който му е заложено в кръвта да е простак, такъв ще си остане. (:

20.   Виж какво номер 19 -авторката не е искала да ви обиди, а да разбере защо всички толкова я харесвате? и не е казала нищо за вас феновете и, че сте простаци или изроди. нейната цел не е изобщо да ви обиди. не сте я разбрали

21.   Аз мразя чалгата и народната музика. Мразя това, че повечето чалга - певици имат силикон. Мразя това, че повечето малки деца които слушат такава музика ходят разголени и са пълни глезли. Мразя повечето текстове на такива песни и как звучат самите песни. Но напоследък има много БГ песни които са поп или рап или рок! Това ми харесва много! Харесвам рапът(само ако е БГ), попът и рокът. Много мразя чалгата, народната музика, операта и класическата. С Вас съм авторке!

22.   20, аз говоря по принцип за хората, които говорят така.

23.   Номер 20 по-добре не се обаждай след като никой не ти е искал мнението... чалгата е музиката на 21 век. Кубрат

24.   Скъпа, в по визшите слоеве на обществото, за задъстеняци се смятат именно хората които слушат и изглеждат чалга.

25.   Чалгата е създадена да има простолюдието какво да слуша, защото по хубава музика не може да оцени.

27.   И аз винаги съм се чудил.... Какво може да и се харсва..

28.   Аз мога да кажа защо харесвам чалгата, имам предвид качествения фоф-фолк. Чалгата бързо, лесно и непретенциозно стига до мен, завлиза ми в кръвта моментално. Разбирам текста, музиката е проста, шлагерна, лесно запомняща се и запеваема. В чалга песните се пее единствено и само за любов - няма политика, наркотици, убийства, няма скрити послания - всичко е ясно. Към чалгата се насочиха вече едни от най-добрите български композитори и текстописци, което значително подобри качеството й. Да не забравяме, че в българска чалга са превърнати едни от най-добрите сръбски, гръцки, турски, албански и т. н. хитове. Чалга певците изглеждат добре - красиви и секси, за разлика от рокаджиите, техно-, рап и куп други стилове, в кито изпълнителите изглеждат постресаващо, чак страшни! Много важно: другите стилове българска музика вече не ни предлагат нищо интересно. Къде са, какво сътвориха във времето на демокрацията! Пеят старите си песни от времето на комунизма, когото така резираха. Ето сега носят дънки, дълги коси, никой не ги цензурира, защо не творят? Има и изключения, разбира се, има добри нови изпълнители и банди, но те имат по един-два имъчени хита, другото не става за слушане. А най-важното е ритъма! Този балкански ритъм, който кара кръвта ти да кипи, без значение от коя националност е. Той е заложен дълбоко в нас, в основите му е балканския фолклор, не знам някои хорат защо се срамуват от него и така ярстно го отричат. Това е музиката за на маса, за празненства! В кой друг стил могат да се хванат всички един до друг, на хоро? Интересното е, че хората, които слушаме чалга уважаваме и харесваме всички други стилове. Категорично отричат нещо само тясноскроените хора, тези с комплексите!

29.   Кубрат, на теб също никой не ти е искал мнението, като толкова харесваш чалгата се махни от компютъра и си пусни планета ( от номер 20 )

30.   Не искам да се правя на форумното ченге, ама тоз коментар не ми се вярва да е на Кубрат. Освен това забелязах, че авторката говори за себе си в 3 лице /в коментар 20/, което е признак за интелигентност.
баба Пенка

31.   13, не говоря за сръбските певици, а за нашите. Май ти се изказваш неподготвен/а. Номер 6

32.   КЪМ НОМЕР 16 - Егати вица бате.. :D

33.   28, чалгата няма нищо общо с фолклора

34.   Номер 30, бабо Пенче, разбира се че не е от мене коментар 16, нито пък 23. Не съм писал досега в тая тема. Кво викаше за девственяка на 24? ;-) Те го те, и тука се е изакал...

29, да никой не ми е искал и аз не съм давал мнение :-) Но като и без друго съм се обадил вече, ще кажа че съм с 5 ръце и 5 крака ПРОТИВ чалгата, няма по гнусна работа от нея. По-лошото е не самата музика, ъя е въпрос на вкус, всеки да си слуша квото си иска. Лошото е, че чалгата е начин да мислене (или по-скоро липса на такова), на поведение, начин на живот. И то не особено ползотворен такъв.

35.   Чалгата е възможно най-противното нещо, което някога може да се чуе, и то под формата на ''музика''! Някак си дори и баладите, и ''истинските'' песни (както се изразявате) звучат долнопробно. А да не споменаваме същества като Азис и други тем подобни...Пълна повърня! Аз по дискотеки не ходя и то не заради музиката, а защото просто нямам желание да попадна на място, пълно с плиткоумни създания от мъжки и женски пол. Достатъчно ми е да ги виждам постоянно по улиците, всичките еднакви...Мода ли, о да!..
Ния, 16г.

36.   Номер 34 престани да се представяш за мене... както казах, чалгата е супер музика само за отбрано общество, не за фенове на Баба Лили и Дядо Васко кеца... АЗИС е уникален талантлив музикант-гений, пред когото Лили Иванова не може да стъпи на малкия пръст, един ден в Бълагрия ще е пълно със паметници на Азис и Глория и ще се изучават в училище...

37.   От 28. "Азиси" има във всички стилове, изобщо във всички сфери на изкуството, т.е. ако "чалга" е нарицателно за примитивизъм и лош вкус към изкуството - то е навсякъде, не само в поп-фолка. Колкото и да плюят някои хора чалгата, едно е сигурно: това е най-масовия стил, т.е. вкуса на болшинството от хора. Най-мъдрите политици, философи, стратези и всякакви други мислители са се вслушвали в "гласа на народа", както се опитват да правят нашите политици като канят чалга-изпълнители на предизборните си митинги. Има някаква магия в тази музика, но не на всеки действа. Глупаво е да отричаш нещо, което не разбираш, така ти самия ставаш примитивен. Не може като шопа просто да кажеш за животно, което не ти е познато: "Те такова животно нема!"

38.   ... харесва ми този стил музика, харесват ми като визия и голяма част от изпълнителите... и дори не съм си помислила, че това ме прави невъзпитана или нещо подобно.... но пък мария илиева ми e ужасно неприятна, може би толково, колкото на вас Десислава да речем... и дори повече... ЗАРА

39.   Номер 23/36, за какъв точно се представям? Ти си тоя дето се подписва, аз не, така че няма как да се представя за който и да е...

40.   То остава и паметник на АЗИС да направят хаххахаха, че чак и в училище ще ли да се изучават....
Боже слез си събери версиите.... Че с какво е заслужил АЗИС паметник, с великолепното си изпълнение "НАПИПАЙ ГО " ХАХАХХАХАХАХАХА. Да ви имам и отбраното общество номер 36. Сигурно песента на АЗИС ви е химн...

41.   Мен ме е гнус от чалгата. Израснах с чалгата обаче не съм станала чалга дива, въпрос на мислене е според мен, но малките са такива, защото вкъщи се слуша точно този стил т. е възпитават ги собствените им родители с чалга. В нашия дом се слуша рок, ас/дс, назарет, М. Джаксън, нямам спомен да сме дънили чалга на колкото и ракии да сме били. ;)

42.   ... до 39... Kубрат, искам да се подписваш.... ЗАРА

44.   Зара ела у нас да слушаме новият албум на Азис. Кубрат

45.   Номер 34/39, след като не харесваме чалга можем да си слушаме "Момичето с перли в косите". За певиците на този стил ще се въздържа от коментар, прекалено съм възпитана.

Номер 44, това че си решил да се подписваш "Кубрат", нито те прави по-умен, нито пък си на неговото ниво.
Маги

46.   Аз харесвам чалгата. Израснах с нея, после имах период, в който я отричах за музикален стил (с цел да бъда различна) и ето ме сега пак си я слушам в момента. Защо? Ами защото текстовете са лесни, ритъмът си е точно за танци, когато я слушам кръвта ми се раздвижва и също така чалгата не ме тормози. Имам предвид, че рядко се срещат тежки песни, но за тези, които ги обичат - пак може да се намери нещичко. Обичам и рап. Еминем има много хубави песни например, но предпочитам детето ми да не слуша "Ким", "Kill you" или "My mom", например. Не че аз не им симпатизирам, просто не са подходящи за малчугани, както така мразената чалга явно. А какво ще кажете, песента на Поли Генова и още някакви госпожици "Солени дни" много ли е смислена? Посочихте и Криско - неговите песни искате да кажете, че са с брилянтни текстове ли? Ама и той ми харесва, има ритъм в парчетата. В метъла се пее само за смислени неща ли? Не се споменава нищо за секс, пари, наркотици и такива неща в никоя песен ли? А също така сигурно никоя световноизвестна песен няма клип с яки /но когато са с грим/ мацки, друсащи дупета. А пък и текстовете едни смислени... Нашумя тези дни Whistle на Flo Rida. Ама такъв велик смисъл има тази песен, че чак ме кара да настръхна! ;) В повечето музикални стилове има както парчета със смислени текстове, така и такива, които се слушат само заради ритъма. Чалгата прелива от песни без особено съдържание, но това не означава, че няма свестни парчета. Просто "мразещите стила" се пълнят с предразсъдъци и отричат всяка нота, която е отредена за поп-фолка. А защо? Защото е масово слушана в България и искате да сте различни ли? Ама много станахте отричащите я, а дансинга все е пълен, когато се пуска чалга. Аз мога да танцувам както на малоумна чалга, така и на малоумни парчета от рапа, диското и всичко що има приятен ритъм. Когато се забавлявам в компания не искам да слушам за лошите политици и мизерията, предпочитам да слушам за алкохол и секс. Когато съм сама, си пускам по-съдържателни песни, но те не са за парти и това е, стоят си за вкъщи.

47.   Номер 46 повечето хора които не харесват чалга не го правят за да са различни както и аз. Защо трябва да гледаме текстовете дали са смислени? А и песента на Поли Генова - Солени дни, се казва така и си пее, , солени дни или нощи да бъдем само по гащи, , защтото е лято и текста си е смислен пак защото е много горещо и е лято, а пък може и за морето да говори. Аз харесвам рок, поп, рап и метъл малко. Много мразя народната ни музика, чалгата, операта и класическата музика.
Аз съм номер 21!

10Ж

48.   46, явно там, където ходиш, ходят и хора, които слушат чалга, затова дансингът е винаги пълен. Да дойдеш на едно парти на моята компания, няма да чуеш чалга, още по-малко пък някой би танцувал на нея. Но иначе те разбирам за какво говориш, всеки си има някакви нужди за задоволяване от музиката, ако твоята е неангажиращ текст и приятен ритъм, значи няма нищо ненормално, че харесваш чалга, аз лично не бих те оплюла, разни хора, разни вкусове. Ако на мен ми се танцува, предпочитам да си пусна някое ретро диско, чалга не бих си пуснала и не съм го правила от пети клас, когато за последно тази музика не ме дразнеше. Иначе като слушам музика, обичам да има хубав, смислен текст и малко по-сложна мелодия с по-особен ритъм, а не едно и също. Затова и ми е досадно като се пусне чалга. Просто музиката, която слушам, е доста по-музикантска, а текстовете са си чиста поезия.
От номер 18

49.   Номер 46, кой те излъга, че съдържателните песни "не са за парти"? Да, и освен това има разлика между текст с цинизми и такъв, на който му липсва дори елементарен смисъл. Като цяло постът ти се нуждае от преработване, но честно казано не ми се занимава... Слушай си каквото искаш, все пак това е въпрос на личен избор. Но недей да пишеш глупости, ако обичаш.

50.   Номер 21/47, може и да има такива като теб и едва ли са единици, но не знам дали можем да кажем, че "повечето не го правят, за да са различни". Може и хората в градовете, където съм живяла, да са такива или просто ти да не познаваш този тип човешки същества, с които аз се срещам, но си имам доказателства, че много от "не-слушам-чалга"-хората, всъщност, са си върли фенове. Но не всички, разбира се, не можем да сложим под общ знаменател всички без да сгрешим. Аз, честно казано, смисъл в песента на г-ца Генова не намирам, но и не съм културолог или изкуствовед, за да твърдя, че винаги виждам какво искат да кажат чрез творенията си талантите. Може и да има нещо предвид певицата, но за мен си остава скрито. Номер 18/48, прочетох коментара ти, но не виждам необходимост да отвърна с нещо. Мога да кажа само, че се радвам, че разбираш съществуването на различни вкусове. :)Номер 49, мисля си, че това е тема, в която всеки може да изрази мнението си. Пита се защо слушаме чалга и какво ни харесва.. Ами ето, аз казвам какво ми харесва. А ти каза ли защо ти харесва? Не, явно не я слушаш. Тогава с какво моят коментар е по-глупав от твоя? Аз поне писах по темата. Също така никой не ме е излъгал, че съдържателните песни не са за парти. Това си е мое мнение и не е ненормално да не съвпада с твоето. Сигурна съм, че не ти е по възможностите да ми "преработиш" поста! Съдейки по този ти коментар, доста ще измениш моята идея, което си е направо развиване на нова теза, така че не се води като редакция. От номер 46

51.   Чалга тестовете са пошли, а какво ще кажете за рапърските текстове в стил Мишо Шамара? Това ли наричате изкуство вие, противници на чалгата? Не казвам, че в чалгата няма и простотии, но тя като стил израстна, стана по-качествена, не може да се сравни днешната чалга с тази преди 10-15 години, когато този стил прохождаше.

Докато останалите стилове поне в България са зациклили, всички пеят и слушат стари песни, нищо ново, запомнящо се. Кажете ми през последните 15 години един нов хит на Васко Найденов, Богдана Карадочева, Йорданака Христова, Маргарита Хранова ... да не ги изреждам всичките. Какво ново пуснаха Кирчо Маричков, Данчо Караджов, Митко Щерев и Дианаекспрес, или можи би Милена Славова............? Кой? Кажете един хит, с който тези емблематични изпълнители зарадва публиката?! Лили се опитва с нови песни, но всички ще се съгласим, че са слаби!!! Миро,Марияна Попова, Мария Илиева, Графа, Поли Генова - да, добри песни, но не хитови, нищо особено. Ритон къде са? Не слизат от сцените, но все със старите парчета. БТР - дълбок поклон, голяма банда, но от останалите рокаджии какво чухме?

А чалгаджиите порят въздуха, произвеждата хит след хит за своите фенове, стадионите и концертните зали - препълнени. Звукозаписния бизнес процъфтява благодарение на тях! Това само с пари не се постига, а и с професионализъм.

Аз имам общо с бранша и мога да ви кажа, че в него работят едни от най-добрите музиканти - композитори, аранжори и инстументалисти. На грозните и дебели каки няма да им хареса, но момичетата в големия си процент са отлични, първоначално народни певици, което е голяма школовка! Не само са красиви (те си знаят каква цена плащат за това), но и ПЕЯТ!

А по останалите жанрове са останали по-посредствените (изключвам големите имена, а гилдията им като цяло); на такива семпли свирачи и мръкачи - чалгата им е крива, те не могат да намерият друго обяснение за неуспеха си, дори не допускат, че просто не са талантливи!!! А вие сте готови тях да слушате и харесвате, само и само да не е чалга!!!

52.   51, ако държиш на някакъв отговор, за мен качествената българска музика умря през 90-те. Чалгата просто е единственият достатъчно атрактивен жанр, който да предизвиква някакъв интерес у масите. Подчертавам масите, невинаги това, което се харесва от най-широк кръг, е и най-качествено, просто е на достатъчно елементарно ниво, че да го разбере и Пешо Таксиджията, и Гошо Майстора. Българска музика, със съжаление си признавам, но отдавна не слушам.

1-50 от 86