Споделена история от Други

Отопление с газова печка- за и против
Здравейте! Тъй като целия ни вход ще се отказва от топлофикация съм принудена да мисля спешно за алтернативен вариант за отопление. Зимата идва и не съм си направила финансовата сметка за климатици, тоест трябва да измисля друг възможно най-икономичен вариант поне колкото да изкараме тази зима. Живея в панелно жилище. Разглеждах газови печки за отопление Теси по 150 лв. и се замислям дали да не купя две такива. Обаче никога не съм се отоплявала на газ. Притеснява ме дали не мирише прекалено много, получава ли се влага и конденз...? Моля ви, ако някой има опит с газовите печки нека да го сподели. Иначе имам вкъщи духалка и една електрическа конвекторна на Делонги. Но с тях първо, че не се затопля хубаво, второ консумацията на ток е много висока.

Коментари

1.   Преди доста време се отоплявахме на газ.
Определено не е много приятно. Първо защото си мирише понякога и второ, защото печките на газ горят кислорода без да усети човек. Усеща се чак когато евентуално някой го заболи глава :)

*Syndrome

2.   Газова печка - Никога! Първо мирише на газ, второ няма да се стоплиш.. Един стандартен хол 5 на 3 метра горе долу не може да се стопли по никакъв начин с газова печка в студа. Пробвали сме не ни хареса идеята.... Като цяло май и изсушава въздуха.
Ако живееш на първи или втори етаж, или под теб ако няма комшии които да се греят стабилно, че да усещаш тяхната топлина отдолу - единственото спасение твърдо гориво. Каминка с 5 кубика дърва у нас на първи етаж / тоест отдолу са изби, отгоре над нас не живее никой, външен апартамент сме от дясно, от ляво имаме само комшия, който е алкохолик и не се грее много много / та ние с 5 кубика дърва успяваме да греем хол 17 квадрата някъде коридор дълъг поне 5 метра и широк метър и нещо и спалня, като в хола температурата достига до 24-5 градуса а в спалнята до 21 при минусови температури вън..
Ако сте на по висок етаж малко по топло ще е, но като цяло аз от газ не съм доволен. Най добре си е на Камина, и на "чудо" на въглища но хамалогията е много, после климатик, но хубав голям мощен климатик, иначе тея мизерните от 600-700 лв не греят една стая в студа камо ли апартамент - у нас седи на стената ползваме го само за лятото.. Може и да сложите от тези конверторните печки за стената които се захващат. Те са на ток имам в спалнята такава и като не ми се пали камината си е пускам нея само.. Успява да сгрее една спалня на 8 степени са тоест може да си избираш силата на топлината, хубаво е да е оставиш на средна температура да си поддържа в стаята.. консумират около 80-100 лв на месец при работа 15-16 часа на ден примерно.
Та така една зима ни излиза към 500 лв за дърва за зимата и по 150 лв ток на месец.. не ни е лесно на провинцията няма парно евтино няма топла вода... Успех все пак с избора :) това е от мен и моя опит.

3.   Всичко зависи от това колко квадрата ще отопляваш, колко време си в къщи по принцип. Ако е само вечер след работа по добре остани на духалка тя ще ти изгори толкова ток колкото струва газовата печка.
А недостатъците на газта са това, че при горене кислородът в помещението осезателно намалява и носенето на газови бутилки не е лесно.

4.   Според мен газовите печки не са чак толкова лоши колкото ги изкарвате.. Вкъщи една такава отоплява 3 средни стаи и излиза доста икономично. При нас миризмата на газ се усеща единствено когато се пали - за 10 минути не е чак толкова голяма работа

5.   Благодаря за бързите отговори. В нас почти постоянно има някой, тоест печката ще трябва да гори почти денонощно. Мислех една за хола и една за едната спалня. Апартамента не е много голям. А има ли много влага? Четох някъде че постоянно трябва да бършеш прозорците и не се виждало навън от влагата. Иначе се замислях и за още една електрическа конвекторна вместо газовите, обаче моя опит с тях е че не загряват много хубаво. Те са с мощност 2000W, a газовите които гледах пише, че са с 4000W... Не съм много наясно, но все си мисля, че с газта ще ми бъде по-топло и по-икономично най- вече...

6.   Преди време позвах газ, уважавам тва отопление, все пак жив огън е, но се отказах, щото зимно време да мъкнеш 2 бутилки на рамо, идва малко по така. Пък и опасно бе, направо си ме беше страх, по ножините гръмнали бутилки и така, опасно си е, тва си е бомба. Толкова за газта, темата е интересна и мога много да ти кажа по нея. Според мене, инвенторния климатик ще ти свърши много работа, пускаш го октомври, и го спираш март. Инвенторен за да пестиш ток с него, пък и да се грееш така както трябва. Хора пригответе се от по рано, зима иде, ракия, салата хаха, със здраве

7.   Газовата печка води до много силна влага - ще се образуват капки по прозорците!
Може и да гръмне или да се задуши човек.

9.   Помпя, че като бях малак се отоплявахме с газова печка. В стаята в която спахме аз и брат ми беше долу горе малка, 10-15кв. см, но вътре не се стоеше от жега, тогава не усещах ммизизмата на гас. Мисля пак да извадя тази печка да я стегна и да си я ползвам. 1-во бързо стопля въздуха и 2-ро по икономични са, сравнение с тока.

10.   Не е такава драма отопляването с газова печка (това дали ще гръмне, е, може да се случи и у съседите Ви - резултата няма да е по-различен :))). Има фирми, които доставят газ до дома, цената последно беше около 30 лв. за бутилка. При това все пак минават някаква профилактика, бутилките имам предвид. Определено излиза малко по евтино, отколкото отоплението с духалка, а и по-ефективно и бързо се затопля. Миризмата не се усеща особено, силна е ако не е правилно поставен редур-винтила или ако газта е кофти. Разбира се всеки има предпочитания, аз просто споделям опит. Имам и парно, но ползвам и газ - за топлене за готвене, удобно е.

12.   Аз се отоплявам на газ и съм доволен от печката като цяло- стопля бързо въздуха в хола (около 22 кв. м), няма влага, и е по икономична от маслен радиатор или разните там духалки, все пак тока поскъпна с 13 % това лято. С една бутилка от 10 кг пропан се топля един месец, което си е доста икономично.
Не се усеща никаква миризма, но е хубаво сутрин да се проветрява помещението, това важи и за другите отоплителни уреди. Така че аз съм за газовите печки а оганя придава уют на дома.

13.   Аз се отоплявам с газова печка от доста години. Това е най евтиния начин за отопление. Ако газта е качествена, не мирише, но не може да се спи на запалена печка. Изгаря кислорода и тежка си диша.

14.   отоплявам се на дърва, но комбинирам в по - топлите дни със старичък конвектор. замислям се за газова печка и прочетох коментарите. виждал съм доста магазини да се отопляват на газ, но там се отваря често. винаги при инциденти не съобщават газовата бутилка откъде е пълнена, дали не е отишъл собственика на колонката за автогаз, например. иначе готвя на газ от 7- 8 години и забелязах че фурната излъчва доста топлина.

15.   Кое според вас е за педпочитане газова печка или газов калор
ифер???

16.   От известно време вкъщи се отопляваме с газова печка и сме доволни.

17.   Аз съм против газовите печки, защото винаги се усеща миризмата на газ и в стаите става често конденс. Вкъщи от тази есен се отопляваме с конвектори Adax, които купих от konvektori. org. Много са удобни и с тях бързо се затоплят стаите, в които стойм. Аз лично съм напълно против газовите печки, защото според мен са опасни и затова разчитам на конвектори.

18.   Аз съм против газовите печки, защото винаги се усеща миризмата на газ и в стаите става често конденс. Вкъщи от тази есен се отопляваме с конвектори Adax, които купих от konvektori. org. Много са удобни и с тях бързо се затоплят стаите, в които стойм. Аз лично съм напълно против газовите печки, защото според мен са опасни и затова разчитам на конвектори.

19.   И аз вкъщи имам такъв конвектор и също съм доволен. Както повече хора, аз също съм против газовите печки, не ми вдъхват доверие. Мисля, че е малък процента на хората, които се отопляват с газови печки.

20.   Отоплявам се на газ тази зима. Скъпо е. Един панел "гълта" 110 г/час, т. е. 3 панела на пълна мощност - 330 г/ч. Или около 1 лв/ч. Миризма почти няма, но наистина кислорода бързо заминава. Образува и конденс. Трябва често да се проветря. Предимства - лесно, бързо стопля.

21.   Здравейте аз също се замислям за газова печка брат ми има когато съм ходила в тях не ми мирише а и влага няма. Това е през деня когато детето е само вечер я гаси и пали парно и всичко е ок.

24.   Фен съм на газта но тя е подходяща за места където няма електричество, защото отоплението с газ не е по евтино

1 литър газ при сегашните цени е около 1лв и отдава около 6 киловата топлина - тоест около 17ст за киловат без да смятаме хамалогията
тока по дневна тарифа е около 20ст, а нощната е около 10ст - осреднено някъде е окло 16-17ст при равномерно ползване без хамалогия и без инвестиция за газова печка

25.   7 - Да, ако ти я инсталира "майстор" по бял потник с шапка от вестник...

26.   Купих и я върнах не е за малки помещения ( след 10 Мин гасне)

27.   При добра изолация и с конвектор е също по приемливо от колкото с газова печка.Изолирайте си жилището и с тока е много по удобно...