Споделена история от Други

Майка ми я търсят 3-ма съдия-изпълнители!
Живея в къщата на майка си, тя не живее тук.
Намерих скоро скрити бележки от 2006 година от 3 различни банки. На едната банка е дължала 1200 лева, на втората -800, а на третата- не успях да открия..
Тя от тогава точно не работи(от 2006).
В същото време, в рамките на месец, като се прибирам, има залепена бележка от съдия-изпълнител. На последната пишеше майка ми да се яви веднага, но тя не отива.

Кажете, могат ли да й вземат единственото жилище, без да е ипотекирано?

И друго: относно потребителските кредити, които е вземала, имам въпрос:
Ако например сте теглили 1000лв през 2006 (потребит. кредит) и не сте плащали нищо над 5 години, колко би трябвало да се станал (приблизително)? В банката не дават лична информация, било то и за майка ми.

Надявам се по-компетентните хора от мен от форума тук да ми анализират ситуацията и ако могат да ми кажат, според тях:

Ако сумите за 5 години са станали много големи, могат ли да й вземат къщата ( все пак я търсят 3ма съдия-изпълнители)?

Коментари

1.   Първо, не сме Ванга - не знаем, кога точно (месец, годна, ден) майка ти е взела заемите и при каква лихва. Лихвата се е променяла през годините.
Убеди майка си да спре да си завира главата в торбата, а да вземе да си оправя бакиите.

Иначе, мисля, че не могат да ? вземат жилището, но ще ви вземат вещи като телевизор, всички уреди, ще запорират сметките ?, ако има такива, заплатата ?, ако има такава.
Скоро ще приемат закон, че човек отговаря за дълговете си 10 г., но майка ти е заварено положение и ще я търсят до живот. Най-късно като вземе социална пенсия, ще ? я запорират.

Затова хвани я за ръчичката и отидете при банките. Говорете за преструктуриране на кредита - например малки вноски от по 100 лв. месечно, изчистете кредитите, за да спите спокойно. Майка ти да си търси някаква работа

2.   здраве,
разбира се че може.. особено ако този апартамент е нейн!
Бих искал да те посъветвам да с обърнеш към адвокат и да разбереш какво може да направи майка ти!
Сигурен съм, че тя ако отиде в банките те ще се съгласят да й го разсрочат на някаква сума близко до тази която може да си позволи в момента!
парите не са много.. особено ако работи

3.   Както каза №1, ще намерят от къде да вземат парите, със или без вашето съгласие (не вярвам да посегнат на дома ви, но ако няма друг вариант... )

4.   ситуацията е следната:
Тя не работи от 2006, т. е няма какво да й запорират;
едва ли има какво да се уговори с банките, при положение, че те са я дали на съдия-изпълнителите.
лошото е, че на мен не ми дават информация. трябвало тя да иде лично, а тя се крие.

че по този повод исках да попитам някой тук ако знае, в тази ситуация, при която ТЯ НЕ РАБОТИ, и я търсят различни съдия- изпълнители, могат ли да й вземат единственото жилище?

5.   Авторке, не бъди такъв пасивитет като майка си. Разбира се, че от банките ще ви дадат информация за кредитите ви. Може направо да се видите и с изпълнителите ?.
Могат да ? продадат жилището, ако е прекалено голямо за нуждите ? и, ако друг пряк роднина има жилище (неините родители, ти).
Ако продадат жилището ? ще вземат, колкото за заема и останалото ще ? го върнат. Няма да остане съвсем без средства
Отивай и се оправяй с тези неща. Хващаш майка си и нека ти даде пълномощно, което да заверите пред нотариус.

6.   По - добре ще да е да предпише къщата на нечие друго име, че не само къщата, а и всичко, което е на нейно име могат да й вземат! ;) Къща, кола.. мебели.. телефони.. телевизори... всичко, което биха могли да продадат, за да си вземат парите! Поговорете със съдиите или някое от лицата, които дължи пари (в дадената банка.. или където ги дължи). Разберете се да и направят плащането на вноски! И всеки месец ги плащайте, иначе лошо. И ти да си.. и ти ще си търсиш парите. За 5 години могат адски много да се увеличат сумите.. това всичко са лихви!